Misafir
6,1222
5,3679
223,56
ÜYE GİRİŞİ

Manisalı Hıdırellez’de Hacet Dede’ye koştu!

Manisalılar doğanın uyanışının ilk günü olarak kabul edilen Hıdırellez’de Spil Dağı’nın eteklerindeki Hacet Dede’ye koşarak dilek diledi.

Manisalı Hıdırellez’de Hacet Dede’ye koştu! 

Manisalılar doğanın uyanışının ilk günü olarak kabul edilen Hıdırellez’de Spil Dağı’nın eteklerindeki Hacet Dede’ye koşarak dilek diledi.

 

Manisa’da her yıl olduğu gibi Hıdrellez Günü Spil Dağı’nın eteklerindeki Hacet Dede vatandaşların umut kapısı olmaya devam ediyor. Saruhan Bey zamanında yaşamış bir evliya olarak kabul edilen ve türbesinin Spil Dağı’nın eteklerinde olduğu iddia edilen Hacet Dede’ye Hıdırellez Günü yüzlerce Manisalı akın etti. Havanın sıcak ve hafif yağışlı olmasına aldırış etmeyen vatandaşlar yürüyerek Hacet Dede’ye çıkarak dileklerde bulundu.

Manisalı kadınlar dileklerinin gerçekleşmesi için büyük bir sabırla sur duvarlarına taş yapıştırmaya çalıştı. Taşın yapışması ve düşmemesi halinde dileğin gerçekleştiğine inanan kadınlar, bir yandan isteklerini kağıtlara çizerek duvar aralarındaki boşluklara yerleştirirken bir yandan da zeytin ağacına çaputlar bağlandı. Kimileri ev, iş, araba dilerken özellikle anneler oğulları için gelin, kızları için ise damat dileğinde bulundu. Kimileri ise boşanma dileklerini ağaca astı.

Dileklerinde bulunan vatandaşların bir çoğu ise daha sonra Hacet Dede’nin çevresindeki yeşillik alanlarda piknik yaparak havanın tadını çıkardı. Kadınlar başlarına, yeşilliklerden taç yaparken bir yıl boyunca başlarının ağrımayacağına, bazıları da bileklerine yeşillikten bilezik yaparak kısa sürede bileklerinin altın bilezikle dolacağına inandıklarından yeşillik taktı.

KİMİ KAĞIDA YAZDI, KİMİ TAŞ YAPIŞTIRDI

Hacet Dede’ye dilek dilemek için gelen bir çok vatandaş, geçtiğimiz yıllarda kağıda yazarak veya sura taş yapıştırarak diledikleri dileklerin kabul olduğunu ifade etti.

Hacet Dede’ye gelin dileğinde bulunduğunu ifade eden 62 yaşındaki Süreyya Çetin, “Geçen sene kızımla birlikte gelmiştik. Ev dileğinde bulunmuştuk. Çok şükür dileğimiz gerçekleşti. İnanıyorum. Bu senede gelin diledim’’ dedi.

HER DİLEĞE KABUL OLDU

35 yaşındaki Esma Kırtok ise, çocukluğundan beri Hacet Dede’ye dilek dilemeye geldiğini ve her dileğinin kabul olduğunu belirterek, “Çocuklarım için güzel şeyler diledim. Oğlum liseye gidiyor. Bende hayallerini kağıda yazarak dilekte bulundum. Çocukluğumdan beri Hacet Dede’ye geliyorum. Eşimde dilek dilemek için geliyor. Bu zamana kadar dileğimin kabul olmadığı olmadı. Hepsi kabul oldu. Manisa’nın kültüründe böyle bir şey varmış. Geçmişlerde vatandaşlar Spil Dağı’nın yükseklerine çıkarak Allah’a yakın olmak anlamında dileklerde bulunurlarmış. Şimdi gelenek burada sürüyor’’ diye konuştu. HABER MERKEZİ

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim