Misafir
6,1321
5,3855
223,72
ÜYE GİRİŞİ

Manisa’da 1 Mayıs coşkusu

İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs Manisa’da coşkuyla kutlandı. Binlerce işçi ve emekçi alana çıkarak OHAL’e karşı mücadele çağrısında bulundu. Hak-Hukuk-Adalet vurgusunun yapıldığı alanda 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala ortak mücadele çağrısında bulunuldu.

Manisa’da 1 Mayıs coşkusu

İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs Manisa’da coşkuyla kutlandı. Binlerce işçi ve emekçi alana çıkarak OHAL’e karşı mücadele çağrısında bulundu.  Hak-Hukuk-Adalet vurgusunun yapıldığı  alanda 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala ortak mücadele çağrısında bulunuldu. 

HÜLYA KILINÇ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Manisa’da birçok sendikanın, siyasi partinin ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla kutlandı. Saat 11.00'de tarihi Sultan Camii'nin önünde toplanmaya başlayan kalabalık, polis tarafından titizlikle arandı. Sendikaların, siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin üyelerinin yanlarında getirdikleri pankartlar ile dövizler de incelendi.

Emek ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşe CHP, HDP, Emek Partisi, Manisa Tabip Odası, KESK Şubeler Platformu, CKD, Eğitim-İş, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri gibi birçok siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşları katıldı. Kutlamalara CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de destek verdi. CHP’li Biçer ve yürüyüşe katılanlar yol boyunca zaman zaman birlikte halay çekti.

‘BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ’

Saat 12.00'ye kadar alanda toplanan binlerce kişi pankartlar ve sloganlarla Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca ‘Birleşe birleşe kazanacağız’, ‘Yaşasın 1 Mayıs’ sloganları atıldı, ‘işimi ekmeğimi geri istiyorum’, ‘sendika haktır engellenemez’, ‘abdestli kapitalizme hayır’ pankartları taşındı.  Şehzadeler ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'na gelen topluluk, mitingin yapılacağı Milli Egemenlik Anıtı'nın önünde, alana tekrar aranarak alındı.

‘BUNCA HUKUKSUZLUĞA KARŞI HUKUKU SAVUNMAK İÇİN!’

Miting alanını dolduran kalabalığa konuşma yapan DİSK Gıda İş İzmir Bölge Temsilcisi Gürsel Köse, emeklerine, işlerine ve özgürlüğe sahip çıkmak için, hukuksuzluğa karşı hukuku savunmak için alanlarda olduklarını söyledi.

Köse açıklamasında şu ifadelere yer verdi “Bugün dünyanın ve ülkenin her yerinde insanlar emeğine, işine, özgürlüğüne sahip çıkmak için alanlarda. Bugün karanlığa karşı aydınlığı, baskıya karşı direnişi, adaletsizliğe karşı adaleti bunca hukuksuzluğa karşı hukuku savunmak için Manisa’nın aydınlık yüzlü insanları olarak bir aradayız sesimize ses gücümüze güç kattınız. Dayatılan bu vahşi sermaye düzenine karşı işini, ekmeğini, fabrikasını, deresini, ormanını, tarlasını, ülkesini ve geleceğini savunanlar vahşi sömürüye talana dur demek için haykırıyorlar. İki yıldır ülkenin OHAL ve KHK’larla yönetilmesine, meclisin baypas edilerek işlevsizleştirilmesine, bakanlar kurulunun yerine Cumhurbaşkanının kararlarıyla yönetilmediğimiz özgür demokratik bir Türkiye istiyoruz demek için alanlardayız. Ülkedeki cezaevlerini hak arayanlarla dolduran, ülkeyi baskı ve tehditle açık cezaevine çeviren, hukukun değil verilen direktiflerin kararları etkilediği, yargı mensuplarının cüppelerini iliklemedikleri. Yasama, yürütme ve yargının tek ağızda toplandığı, fermanla yönetilen bir ülke istemiyoruz, Hak – Hukuk – Adalet demek için alanlardayız. Laik, bilimsel kazanımları hızla tasfiye edilen öğrenciler, eğitimciler, akademisyenler için alanlardayız. Açlığa, sefalete terk edilen emeklinin taleplerini haykırmak için, her gün yeni yolsuzlukların ortaya çıktığı ve üstü örtülen 17-25, Zarraf, Halkbank, Man Adası, köprüde yaşanan vurgunu, soygunun sorumluları hesap verinceye kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha haykırmak için alandayız.

‘BİZ HALKIZ BİZ HAKLIYIZ’

15 Temmuzu fırsata çevirerek ilan edilen OHAL ile ve KHK’larla 118 bin kamu emekçisi haklarında adli, idari hiçbir işlem yapmadan ihraç edilmiştir. Keyfi ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen kamu emekçilerinin derhal görevlerine dönmesini talep etmek için, işsizliğin, yoksulluğun, güvencesizliğin pençesinde kendisine şehitlik ve gazilikten başka bir gelecek sunulmayan gençler için, yasalarla tanınmış hakları da umursanmayarak haklarında soruşturma açılan mesleklerinden ihraç edilen cezaevlerine atılan gazeteciler, akademisyenler, aydınlar, demokratlar için, her gün yoksullaşan, borç batağında boğulan çiftçinin hakları için,

‘HEP BERABER YA HİÇ BİRİMİZ!’

İşimize, ekmeğimize, özgürlüğümüze sahip çıkmak insanca yaşam ve demokratik bir Türkiye için mücadele etmeye var mısınız? Özlediğimiz ülkeyi yaratmak bizim kararlılığımızla ve mücadelemizle olacaktır. Hızla diktatörlüğe doğru giden ülkede, tek adam rejimiyle yönetilmek istemeyen bizler çoğunluğuz biz halkız biz haklıyız. Faşizme karşı birleşmeyenler zorunlu olarak faşizmin zindanlarında buluştukları unutulmamalıdır. Diktatörlük heveslerine yasama yürütme ve yargıyı tek adama bağlayan AKP iktidarını alaşağı etmek için 24 Haziran’a sayılı günler kalmışken daha fazla bir araya gelmeye safları sıklaştırmaya birlikte omuz omuza kol kola mücadele etmeye çalışmaya her zamankinden fazla ihtiyaç vardır ve zorunluluktur. Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz. Hepinizi Manisa Emek ve Demokrasi Platformu adına saygıyla selamlıyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından alandakiler Eğitim Sen Müzik Grubu öncülüğünde çalınan parçalar eşliğinde halay çekerek, 1 Mayıs işçi bayramını kutladı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim