Misafir
6,1222
5,3679
223,56
ÜYE GİRİŞİ

Mesir Mesir olalı böyle festival görmedi!

Bu yıl 478’incisi düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, ilk kez bu kadar sessiz sedasız kutlandı. Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarı’nın dışında neredeyse hiç etkinlik yapılmazken, saçım törenine Manisa milletvekilleri bile ilgi göstermedi.

Mesir Mesir olalı böyle festival görmedi!

Bu yıl 478’incisi düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, ilk kez bu kadar sessiz sedasız kutlandı. Mesir Sanayi ve Ticaret Fuarı’nın dışında neredeyse hiç etkinlik yapılmazken, saçım törenine Manisa milletvekilleri bile ilgi göstermedi.  

MUZAFFER KİRT

UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirasları arasında yer alan ve bu yıl 478’incisi düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali saçım töreniyle sona erdi. Sultan Camii ve kubbelerinden 6 ton mesir macunu vatandaşlara dağıtıldı.  Mesir Festivali için cadde ve sokakları süslenen Manisa’da geleneksel kortej yürüyüşü Manisa Valiliği önünde mehteran marşları eşliğinde start aldı. Korte yürüyüşüne Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber, Selçuk Özdağ, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’yı Mesir’i ve Turizmi Tanıtma Derneği Başkanı Ufuk Tanık, kardeş ülke temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Manisa İl Emniyet Müdürlüğü kortej yürüyüşü ve saçım töreni boyunca olumsuz bir durum yaşanmaması için 4 bin polis ve güvenlik görevlisi görevlendirdi.

Manisa'da şehzadelik yapan Osmanlı padişahları, Hafsa Sultan’ı canlandıran Servet Sencel ve nedimeleri ile mesir macununun mucidi Merkez Efendi'yi temsil eden Tayfun Şengöz kortejde en önde yer aldı. Protokol üyeleri, Sultan Camisi'ne kadar yol kenarında kendilerine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlara el salladı.

ŞEHZADELER HALKI SELAMLADI

Kortejin Sultan Camisi'ne ulaşmasının ardından başlayan saçım töreni öncesinde, etkinliğe katılan protokol üyeleri tanıtıldı. Öğle ezanının okunmasının ardından düzenlenen törende, temsili 1. Mustafa, 2. Murat, 1. Mehmet, 2. Selim, 3. Murat, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman vatandaşları selamladı. Törende, Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ın, Merkez Efendi'yi huzuruna kabul ederek kendisine şifa kaynağı mesirin beratını vermesi canlandırıldı. Geleneksel mesir saçımı, Hafsa Sultan'ın, kendisine şifa olan mesir macununun Sultan Camisi kubbe ve minarelerinden her yıl baharın gelişiyle halka saçılmasını buyurmasıyla başladı. Festivalde, Hafsa Sultan'ın 478 yıl önce verdiği buyruğa uygun olarak daha önce dualarla karılan ve paketlenen 6 ton mesir macunu, Sultan Camisi'nin kubbe ve minareleri ile caminin bulunduğu Sultan Meydanı'na bakan evlerin çatı ve balkonlarından halka saçıldı. Tören alanındaki vatandaşlar, mesir kapabilmek için mücadele etti.  AK Partili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mesir saçarak 24 Haziran’daki Cumhur İttifakı öncesi mesirde ittifakı gerçekleştirdiler. Aynı şekilde AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç ile MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten birlikte mesir kaptı. Bir vatandaş ise saçım öncesi duvara tırmanarak 1 çuval mesir macununu aldı. Polisler ise uzun uğraşlar sonucunda vatandaştan çuvalı alabildi.

MESİR ŞENLİKLERİ NASIL DOĞDU

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi “Muhteşem Süleyman' olarak tarihe geçen Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan Manisa'da bir ara hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Sultan'ın yaptırdığı Sultan Camisi Medresesi'nin başına getirilen Merkez Efendi, bitki ve baharatların karışımından oluşan bir macun hazırlar. 41 çeşit baharat karıştırılarak hazırlanan bu macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan hastalara bu macunun verilmesini ister. Halktan gelen isteğin artması üzerine, kağıtlara sardırılan macunun kendi yaptırdığı Sultan Camisi'nin kubbe ve minarelerinde halka saçılmasını buyurur. Halk her yıl, 21 Mart'ta Sultan Camisi'nin önünde kendiliğinden toplanır ve böylece Manisa Mesir Şenlikleri doğmuş olur. 1539'dan buyana on binlerce insan Sultan Camii etrafında toplanır, doğanın uyanışının, baharın gelişinin, bereket ve bolluğun başlangıcını, sevincini yaşar. Mesir macununun genel özellikleri, hoş lezzeti ve kokusudur. Diğer özellikleri arasında ağrılara, sancılara, soğuk algınlıklarına, hazımsızlıklara, iştahsızlığa ve ağız kokusuna karşı kullanılır. İnanışa göre macundan yiyen kimseyi bir yıl boyunca zehirli hayvanlar sokmaz. Macunu yiyen gelinlik kızlar o yıl içinde evlenir. Çocuğu olmayanların mesir macunundan yerse çocukları olur.

MESİR’İN İÇİNDEKİ BAHARATLAR

Tarçın, karabiber, yeni bahar, karanfil, çörek otu, hardal tohumu, anason, kişniş, zencefil, tarçın çiçeği, zerdeçal, Hindistancevizi, rezene, kebabiye, sinameki, sarı halile, vanilya, darıfülfül, kakule, havlıcan, zulumba, hıyarşembe, safran, iksir, kimyon, galanga, çam sakızı, mirsafi, meyan balı, şamlı şaşlı, limon kabuğu, kremtartar, zağfiran, udülkahır, çöpçini, eskir, tiryak, ravend, limon tuzu, tekemersini tohumu, günbalı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim