Misafir
6,1321
5,3855
223,72
ÜYE GİRİŞİ

Eğitimciler şiddete karşı kanun istedi!

Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Atalay, eğitimcilere yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, şiddetin önüne geçmek amacıyla “Şiddeti Önleme Kanunu” çıkarılmasını talep etti.

Eğitimciler şiddete karşı kanun istedi!

Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Atalay, eğitimcilere yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, şiddetin önüne geçmek amacıyla “Şiddeti Önleme Kanunu” çıkarılmasını talep etti.

ZÜLFİ BELLİCİ

Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Atalay, sendika üyesi öğretmenlerle birlikte Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Öğretmenlere yönelik şiddetin giderek arttığına dikkat çeken Atalay, “Onlarca öğretmenimiz, eğitim çalışanımız her yıl öğrencileri ya da veliler tarafından fiziksel, sözlü, psikolojik şiddete uğruyor. Eğitimciler sustukça benzeri saldırılar artıyor. Başta öğretmenler olmak üzere eğitim çalışanlarının hakir görülmesi, horlanması, öğretmenlik mesleğinin küçümsenmesi, etkisiz ve yetkisizleştirilmesi, öğretmenlerin mülakat ile alınması, torpilli yönetici görevlendirmeleri, motivasyonu azaltan uygulamalar, ekonomik, özlük ve sosyal yönden hak gaspları, ülkeyi yönetenlerin öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının itibarlarını sarsıcı açıklamalar yapılması, bugünkü tabloya zemin hazırlamıştır. Ülkeyi yönetenlerin eğitim çalışanlarını tahkir eden açıklamaları hafızalardaki tazeliğini korumaktadır. Başbakanlar, Milli Eğitim Bakanları, siyasiler, öğretmenlerin az çalıştıklarını, çok tatil yaptıklarını ve diğer memurlardan fazla kazandığını ifade ettiler. Öğretmenlere şahsiyet kazandırılmaya çalışıldığını söylediler. Öğretmenlere iş için başka kapıları adres gösterdiler. Hatta öğretmenlere, “Ya işini ya eşini tercih et!” denilerek akla zarar teklifte bulundular. Öğretmenin onurunu ve gururunu zedeleyen Alo 147 hattı açıldı. Asılsız ihbarlarla öğretmenler lekelendi. ALO 147, “Öğretmeni şikâyet hattı” haline geldi. Suçsuz yere şikâyet edilen öğretmenlerin bir kısmı soruşturmaya tabi tutuldu; hatta ceza alan öğretmenlerimiz oldu” dedi.

ÖĞRETMENLERE BİR DE PSİKOLOJİK ŞİDDET

Atalay, Öğretmenleri rencide eden uygulamaların devam ettiğini savunduğu konuşmasını şöyle sürdürdü “Stajyer öğretmenler, performans değerlendirmesine tabi tutuluyor. Öğretmenlik mesleği; kadrolu, sözleşmeli, ücretli adı altında bölük pörçük edildi. Öğretmen alımlarında, mülakat uygulaması getirildi. Tüm bu yaşanan olumsuzluklar yetmezmiş gibi Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere performans değerlendirme sistemi getiriyor. Yanlışlıklar silsilesini barındıran bu uygulama, öğretmenlerin, öğrenci ve veli gözünde değerini azaltacak, öğretmenlere yönelik psikolojik şiddetin aracı haline gelecek, öğretmenlerin itibarının tamamen yok olmasına yol açacaktır. Öğretmen not verendir, not verilen değildir. Şayet roller değişirse not veren öğrenci, değerlendirilen öğretmen olursa öğrenciler de bunu dalga geçme aracı olarak görecektir.

ÖĞRETMENLER DEĞERSİZLEŞTİRİLİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimcilere değer veriyor gibi görünüp icraatları ile aslında öğretmenleri toplum nezdinde değersizleştirmektedir. En acısı da Milli Eğitim Bakanlığının bugüne kadar öğretmenlere yönelik şiddete karşı net bir duruş, tavır ve tepki gösterememesidir. “İvedilikle tedbir alın!” diye yıllardır söylediklerimiz, bugün ortadadır. Okulların güvenlik açısından ne durumda olduğu hepimizin malumudur. Düşünebiliyor musunuz, okullarımızda güvenlik ya nöbetçi öğretmenler eliyle sağlanmakta ya da okullarda hiç güvenlik önlemi alınmamaktadır. Okulların önemli bir kısmında güvenlik kamerası dahi yoktur.”

 OKULLARA İŞKUR’DAN GÜVENLİK GÖREVLİSİ

Öğretmene şiddetle ilgili caydırıcı cezalar da verilmediğini savunan Atalay, “Okulların büyük çoğunluğunda güvenlik görevlisi bulunmamaktadır. Okullarımıza özel güvenlik görevlisi hizmet alımı için gerekli ödenek ve yetkiler verilmelidir. Ayrıca MEB ile İş-Kur arasında gerekli işbirliğinin yapılarak güvenlik önemi arz eden öncelikle büyük okullarımızın giriş kapılarında özel güvenlik sertifikası olan özel koruma ve güvenlik görevlileri görevlendirilmesi gerekmektedir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti arttıran unsurlardan birisi de şiddeti uygulayan kişilerin cezalandırılmayacakları ya da önemsenecek bir yaptırımla karşılaşmayacakları düşüncesidir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddete asla hoşgörü gösterilmeyeceği, aksine şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin yerleştirilmesi ve kamu sağlığını bozduğu için de ayrıca cezalandırılacağı düşüncesinin oluşturulması hükme bağlanmalıdır. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçmek amacıyla “Şiddeti Önleme Kanunu” çıkarılmalıdır. Türk Ceza Kanununda eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti caydırıcı nitelikte yeni düzenlemeler yapılarak bu eylemlerin, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın eğitim hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suç tipleri başlıkları altında değerlendirileceği yasal düzenlemeler yapılmalı, cezalar arttırılmalı ve verilen cezaların ertelenmemesi sağlanmalıdır. Şiddet olaylarında, şikâyet söz konusu olmadan savcılık, kamu davası açmalı, eğitim çalışanı devreden çıkmalıdır. Mobbing aracı haline de gelen Alo 147 hattının şikâyet hattı olarak kullanılmasının önüne geçilmelidir. Şikâyetler, etkili bir ön değerlendirmeye tabi tutulmalı, genel ve soyut nitelikte olan, şikâyet sahibinin adı ve adresi belli olmayan veya personelin kusuru bulunmadığı açıkça görülenler, değerlendirmeye alınmamalıdır”diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim