Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

Ruh hastalarına sosyal tedavi

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Ahmetli Ek Hizmet Birimi’nde kalan hastalar sosyal etkinliklerle topluma daha rahat hazırlanıyor. Rehabilitasyon çalışmalarında birbirinden güzel eserler ortaya koyan hastaların yaptıkları eserler açılan sergi ile vatandaşların beğenisine sunuldu.

Ruh hastalarına sosyal tedavi

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Ahmetli Ek Hizmet Birimi’nde kalan hastalar sosyal etkinliklerle topluma daha rahat hazırlanıyor. Rehabilitasyon çalışmalarında birbirinden güzel eserler ortaya koyan hastaların yaptıkları eserler açılan sergi ile vatandaşların beğenisine sunuldu.

MUZAFFER KİRT

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Ahmetli Ek Hizmet Birimi’nde kalan hastalar, tedavinin yanında rehabilite edilerek yeniden topluma kazandırılıyor. Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla hastaların rehabilitasyon çalışmalarında yapmış olduğu birbirinden güzel eserler Ahmetli Gençlik Merkezi’nde vatandaşların beğenisine sunuldu.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhakemi Serkan Saka, Ahmetli’de birimde 150 hastanın tedavi gördüğünü belirterek, açılan serginin 3 gün açık kalacağını söyledi. Saka, bir öğretmen eşliğinde her gün 25-30 hastanın bu eserleri ortaya çıkardığını söyledi.

150 HASTA TEDAVİ GÖRÜYOR

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, Ahmetli ek binasında kronik tedavi gören 150 hastanın bulunduğunu söyledi. Bu hastaların sosyal faaliyetleri kapsamında yer alan eserleri bu sergide sergilediğini ifade eden Yemenici, “Bu eserler ortaya çıkarken, Halk Eğitim Merkezi’nde bir kurs eğitici gözetiminde oluşuyor.  Bu gibi sosyal faaliyetlerin olması hastalarımıza psikolojik açıdan gerçekten tedavi kadar çok büyük fayda sağlıyor. Bu gibi etkinliklerin artırılması gerekiyor. Halkımızın da bu gibi faaliyetlere ilgi gösterip ziyaret etmesi hastalarımıza moral, motivasyon sağlayacaktır. Bütün Ahmetlili hemşerilerimizi buraya bekliyoruz” diye konuştu.

‘KENDİMİZİ ONLARIN YERİNE KOYALIM!...’

Yemenici, hastaların bu tür faaliyetler içerisinde bulunmasının onlara bir terapi olduğunu kaydederek şunları söyledi “Onların ruh halini bilemeyiz. Orada 15-20 yıldır tedavi gören hastalarımız var. Kendimizi onların yerine koyalım, bir kapalı yerde kaç gün kalabiliriz ya da iş güç yapmadan ne kadar süre bizler kalabiliriz. Kendimizi onların yerine koyarsak, o zaman onların neler hissettiğini daha iyi anlayabiliriz. Amacımız bütün hastaları bu faaliyetlere katılmasını sağlamaktır. Onları sadece ilaç tedavisi, tıbbı tedavilerle iyileştirmek değil, bu gibi sosyal faaliyetlerle sosyal alanda da çalışmalar yaptırarak tedavi etmemiz gerekiyor. Bu aslında bir tedavi metodu aslında. Onların tedavilerine katkı sağlıyor. Aslında biz onları bu şekilde tedavi ediyoruz. Onun için hastane yönetimimiz bu tür etkinlikleri çok sık yapıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz.”

DÖNÜŞÜMLÜ KURS

Halk Eğitim Merkezi Kurs Öğretmeni Vesile Ölmez, 2009’da beri Ahmetli Ruh Sağlığı Hastanesi’nde çalıştığını belirtti. Hastalarla beraber ahşap boyama, yağlı boya tablolar, taş ürünler yaptıklarını ifade eden Ölmez, “Hastaların yapabileceği tarzda, yapmak istediği bütün ürünleri yapmaya çalışıyoruz. En az 25 hastamız katılıyor dönüşümlü olarak, hasta sayımız çok, katılım fazla. Severek geliyorlar, bende işimi severek yapıyorum” dedi.

BAŞKANDAN TEŞEKKÜR

Ahmetli Belediye Başkanı Ahmet Alhan, emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu hastaneni çok önemli bir hastane olduğunu kaydeden Başkan Alhan, “Allah kimseye akılla ilgili sağlıksızlık vermesin inşallah. Hepimiz dertlerimizi iyi bir şekilde anlatıyoruz ama burada kalanlar anlatmakta sorun yaşıyorlar. Hastalarımız bura rehabilite ediliyor. Bu tür hastalarımızın bu tür etkinliklerde bulunması onların topluma kazandırılması açısından önemli görüyorum” diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim