Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

‘MANİSA ÖZELLEŞTİRME YOLSUZLUKLARINI ÇOK İYİ BİLİYOR!’

CHP’li Nurlu, Manisa Sümerbank Pamuklu Mensucat Fabrikası ve Et ve Balık Kombinası özelleştirilmelerinin yolsuzluğun kara bir lekesi olarak hala hafızalarda olduğunu belirterek, bu yolsuzluklara şimdi de şeker fabrikaları özelleştirmelerinin eklendiğini söyledi.

CHP’li Nurlu, Sümerbank üzerinden özelleştirmeleri sorguladı

‘MANİSA ÖZELLEŞTİRME YOLSUZLUKLARINI ÇOK İYİ BİLİYOR!’

CHP’li Nurlu, Manisa Sümerbank Pamuklu Mensucat Fabrikası ve Et ve Balık Kombinası özelleştirilmelerinin yolsuzluğun kara bir lekesi olarak hala hafızalarda olduğunu belirterek, bu yolsuzluklara şimdi de şeker fabrikaları özelleştirmelerinin eklendiğini söyledi.

 

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, son günlerde ülke gündemini meşgul eden şeker fabrikalarının özelleştirilmesi tartışmaları ile ilgili açıklamada bulundu. Nurlu, bu tartışmaların akıllara daha önceki özelleştirme yağmalamalarını getirdiğini kaydederek  “Çünkü Manisa olarak, özelleştirme yolsuzluklarını çok iyi biliyoruz. Manisa Sümerbank Pamuklu Mensucat Fabrikası ve Et ve Balık Kombinası özelleştirilmeleri, yolsuzluğun kara bir lekesi olarak hala hafızalardadır.Şimdi bunlara ülkenin dört bir yanına yayılmış olan şeker fabrikaları eklenmiştir. Şeker fabrikalarının satış fiyatlarını duyunca, bırakın arsasının değerini, içindeki makinelerin hurdasının bile daha fazla para edeceğinden kimsenin kuşkusu yoktur”dedi.

‘SORUMLULAR HAPİS CEZASI ALDI’

Nurlu, Sümerbank özelleştirmesinin ardından yaşananları şöyle anlattı“

Hatırlayalım 2005 yılında 3.7 milyon dolara özelleştirilen Sümerbank fabrikasının sadece arsası 46 milyon liraya Hollandalı bir firmaya satılmıştı. “Manisa’nın malı Manisa’da kalmalı” diyerek oluşturulan Manisa Ortak Girişim Grubu herkesi bu yolsuzluğa bulaştırıldı. Fabrika kapandı işçiler işsiz kaldı. Manisa’da pamuk tarımı bitme noktasına geldi. Yine dönemin en modern kombinası olan Manisa EBK kombinası 80 dönüm arazisi ve tesisleriyle birlikte tesisleriyle birlikte 1.260.000 dolara satıldı. Sözleşmedeki en az 3 yıl çalıştırılma şartı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dört Bakandan oluşan Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından kaldırıldı. Aynı gün makinalar sökülerek başka yere taşındı, arsası başka bir firmaya satıldı. Dönemin CHP Manisa Milletvekili Sayın Hasan Ören tarafından Başbakanlık Teftiş Kuruluna ve Yargıya taşınan Manisa’daki özelleştirmelerde ihaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk olduğuna hükmedildi. Sorumlular hapis cezası aldı.”

 

‘ADALET ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER’

Şimdi aynı senaryoların şeker fabrikaları üzerinde oynandığını ifade eden Nurlu, “ Kurulduğundan bu yana hiçbir faaliyeti olmayan devlete bir kuruş vergi ödememiş şirketlere satılan şeker fabrikalarının 5 yıl süreyle çalıştırılacağının açıklanması ülkedeki şeker pancarı tarımının ve hayvancığın göreceği zararı şimdiden gözler önüne sermektedir.  Çünkü bu senaryoyu biz Manisa’da daha önce yaşadık. Şeker fabrikalarını satanlarda, ucuza kapatıp çıkar sağlayanlar da mutlaka adalet önünde hesap vereceklerdir. CHP olarak, özelleştirme adı altında devletin malının yağmalanmasına karşı verdiğimiz onurlu mücadeleyi şeker fabrikaları için de veriyoruz ve “Şeker Vatandır, Vatan Satılamaz” mitingleriyle halkımızı uyarıyoruz. Ülke tarımı, hayvancılığı ve sanayisi için bu fabrikaların devletin elinde kalması gerektiğini haykırmaya devam edeceğiz.”diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim