Misafir
6,1249
5,3878
211,79
ÜYE GİRİŞİ

‘Borçlanmayı oldu bittiye getiremezsiniz!’

AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, Manisa Büyükşehir Meclisi’nin belediye tarihinin en büyük borçlanmasını yapmak üzere yetki talebi ile geldiğini vurgulayarak, “Büyükşehir başkanı adeta bu işi oldu bittiye getirmek istemektedir. İtirazımız bunadır”dedi,

Mersinli, Belediye tarihinin en büyük borçlanma talebi

‘Borçlanmayı oldu bittiye getiremezsiniz!’

AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, Manisa Büyükşehir Meclisi’nin belediye tarihinin en büyük borçlanmasını yapmak üzere yetki talebi ile geldiğini vurgulayarak, “Büyükşehir başkanı adeta bu işi oldu bittiye getirmek istemektedir. İtirazımız bunadır”dedi,

MUZAFFER KİRT

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Nisan ayı toplantısı birinci birleşiminde borçlanma talebi ile ilgili yaşanan tartışma nedeniyle AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli açıklamalarda bulundu. İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Mersinli, Büyükşehir Belediyesinin basına servis ettiği haberlere istinaden kendilerince cevap verme gereği duyulduğunu söyledi.

BELEDİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK BORÇLANMA TALEBİ

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Belediye tarihinin en büyük borçlanmasını yapmak üzere yetki talebi ile geldiğini ifade eden Mersinli, "Bu borçlanma hem yurtiçi bankalardan TL hem de yurtdışı döviz kredisi olarak yapılmak istenmektedir. Ak Parti Grubu bu güne kadar Büyükşehir Belediye yönetimine özellikle altyapı projeleri ile ilgili borçlanma taleplerine olumlu yaklaşmış ve kredi kullanımına onay vermiştir. Bu çerçevede çeşitli yatırımlarla ilgili olarak bugüne kadar 400 milyon lira borç stoku oluşmuş durumdadır"dedi.

‘BELEDİYELER LİMİTSİZ BORÇLANAMAZ!’

Mersinli, yasalara göre belediyelerin limitsiz borçlanma yetkisine sahip olmadığına dikkat çekerek "Borçlanma iznini belediye meclisleri karar vermektedir. Büyükşehir Belediye Başkanı için toplam borç stoku fazladır. En son yıl yani (2017) de gerçekleşen toplam gelirin 1,5 katının yeniden değerleme oranı olan %14 fazlası kadardır. Bu da 749x1,5x1,14=1,280 TL’dir.(1 Katrilyon 280 Trilyon) 400 trilyon borç olduğuna göre kalan limitimiz 880 trilyon civarıdır. Bu limite borç faizleri de dahil edilmelidir. Bütün bu durumlar 4749 sayılı kamu finansmanı ve borç yönetiminin düzenlenmesi hakkında Kanun ile yapılmıştır. Kanuna aykırı borçlanan belediye yetkilileri hakkında failleri daha ağır bir cezayı gerektirmeyen durumlarda 5437 sayılı Türk Ceza Kanununun görevini kötüye kullanmaya ihlalleri hükümleri uygulanır."diye konuştu.

‘İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN İZİN ALINMALI’

2018 Mali yılı için Büyükşehir Belediye Meclisinin yetkisi ise, toplam geliri olan 749 milyon liranın yüzde 10'u olan 74,9 milyonun yeninden değerleme oranı olan yüzde 14 attırılmış haliyle 85 milyon lira olduğunu ifade eden Mersinli, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunun üzerinde borçlanma için ayrıca İçişleri Bakanlığı’ndan izin alınmalıdır. Bütün bu teknik konular ve mevzuat gereği AK Parti gurubumuz önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da borçlanma izni vererek altyapı ihtiyaçlarının bir an önce giderilmesi düşüncesiyle hareket etmeyi planlamıştır. Grup olarak talebimiz ise bu konunun Plan bütçe komisyonunda enine boyuna her boyutu ile incelenmesi ve bir öncelik sıralaması yapılarak eldeki imkânların en verimli şekilde kullanılmasıdır. Büyükşehir Belediye Başkanı ise borçlanma konusunun yüzeysel olarak konuşulması ve birkaç gün içinde karar verilmesini istemektedir. Adeta bu işi oldu bittiye getirmek istemektedir. İtirazımız bunadır."

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim