Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

Pazarcılar gemileri yaktı!

Perşembe Pazarı yer sorununun çözülemeyişi pazarcıyı çileden çıkardı. Öğretmenevinin arkasına kurulması beklenen Pazar yerinin iptal edildiğini öğrenen pazarcı, Valilik binasına kadar yürüyerek durumu protesto etti. Polisin müdahalesine tepki gösteren pazarcılar, burada oturma eylemi yaptı.

 

İki haftadır tezgah açamayan pazarcılar Başkan Ergün’ü istifaya davet etti

 Pazarcılar gemileri yaktı!

Perşembe Pazarı yer sorununun çözülemeyişi pazarcıyı çileden çıkardı. Öğretmenevinin arkasına kurulması beklenen Pazar yerinin iptal edildiğini öğrenen pazarcı, Valilik binasına kadar yürüyerek durumu protesto etti. Polisin müdahalesine tepki gösteren pazarcılar, burada oturma eylemi yaptı.

MUZAFFER KİRT

Manisa’da aylardır devam eden Perşembe Pazarı, pazarcıyı çileden çıkardı. Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından mevcut Perşembe Pazarına Eski Garaj Yeni Proje kapsamında yapılacak olan hizmet binası nedeniyle pazaryeri kapatıldı. İki haftadır tezgah açmayan yaklaşık 800 pazarcı Öğretmen Evi arkasında geçici olarak açılması planlanan pazaryeriyle ilgili Kültür Merkezi Lale Salonunda yapılan kura çekimine katıldı. Kura çekiminde Manisa Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener, Manisa Valiliği’nce UKOME’de oy çokluğuyla kabul edilen Öğretmenevi’nin arka tarafının iptal edildiğini, UKOME’nin olağanüstü toplanarak geçici pazaryerinin Cider fabrikası ile Barbaros Mahallesi arasındaki bulvarı kararlaştırılmasının beklendiğini söyledi.

VALİLİK ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

İki haftadır tezgah açamayan pazarcılar Perşembe Pazarı için belirlenen geçici pazar yerinin iptal edilmesi üzerine Manisa Valiliğe yürümek istedi. Caddede yürümek isteyen pazarcılar polis izin vermeyince Başkan Halim Şener ile birlikte kaldırımdan valiliğe kadar yürüdüler. Pazarcılar, “Bıçak kemiğe dayandı. Her şey Pazar için. Cengiz Ergün istifa. Ekmeğimiz elden gidiyor” sloganları attılar. Valilik önüne gelen pazarcılara polis engel olunca duruma tepki gösteren Pazarcılar oturma eylemi yaptı. Bazı pazarcılar ise Perşembe Pazarı’nın eski yeri olan Sultan Camii’nden Necatibey İlkokulu’na kadar olan alana kurulmasını istedi.

‘BİZ EKMEĞİMİZİ İSTİYORUZ’

Pazarcılar Odası Başkan Halim Şener, "Biz hırsızlık yapmadık. Pazarcılık yapıyoruz. Evimize ekmek götürüyoruz. Vali beyin kararını bekliyoruz geçici Pazaryeri Barbaros’a taşınabilir. Sizin için eski Perşembeyi talep edeceğim. Biz ekmeğimizi istiyoruz" dedi. Olay yerine gelen Manisa Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç ile Manisa Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener Cumhuriyet Meydanında görüşme yaparken çevik kuvvet polisi de Manisa Valiliği önünde güvenlik önlemi aldı.

EMNİYET MÜDÜRÜ SAKİNLEŞTİRDİ

Emniyet Fevzi Bilgiç, Başkan Şener ile yaptığı konuşmanın ardından pazarcılara bir açıklama yaptı. Bilgiç, “Ben emniyet müdürüyüm. Burada bu işi sizinle tartışacak, konuşacak halim yok. Bu konu tartışılarak, buraya yürünerek çözüm bulması mümkün değil. Şimdi UKOME’ye gidiyorum toplantı yapılıyor. Toplantının neticesinde ne çıkacaksa, esnafımızın faydasına olacak neyse ona ben de destek olacağım. Öyle oldu böyle oldu şeklinde bir tartışmaya girecek halim yok. Ben bir yerel kuruluş değilim. Ben emniyet müdürüyüm. Emniyet teşkilatı adına, Manisa Valiliğimizin talimatı adına konuşuyorum. Valimizle telefonla görüştüm. İki alternatif var. Birisi Peker Mahallesinde ilan edilen yer diğeri de alternatif olarak sunulan bir başka yer. Barbaros’un oradaki yer. Başkanımızla birlikte oraya gideceğiz, bir buçuk sene geçici tahsisle ilgili görüşme yapacağız. Tekrar söylüyorum, kimseye tek tek laf yetiştiremem. Ben emniyet müdürüyüm, bu konuyu sizinle tartışmaya gelmedim. Daha da uzatırsanız güvenlik kuvvetinin yapması gereken konu ne ise onu yaparım. Benimle fazla tartışmayın. Ben sizi çok iyi tanıyorum, nasıl geçim içerisinde olduğunuzu da çok iyi biliyorum. Şimdi herkes lütfen yavaş yavaş dağılsın. Geçici olarak pazarın kurulması için ben polis olarak elimden gelen çabayı sarf edeceğim. İşiniz gücünüz rast gelsin, haberi başkandan alısınız” dedi.  Daha sonra pazarcılar sakin bir şekilde dağıldı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim