Misafir
6,5181
5,7674
245,88
ÜYE GİRİŞİ

Seçim sonucuna şaibe iddiasıyla itiraz!

MTSO Başkanı Adnan Erbil, geçtiğimiz Cumartesi yapılan komite seçimlerinin şaibeli olduğunu iddia ederek, oda çalışanları ve yetkilileri hakkında, yapılan seçime yönelik seçmen listelerine hukuka aykırı müdahaleler sonucu seçimi etkilemeleri iddiasıyla Manisa Cumhuriyet Başsavcısına suç duyurusunda bulundu

MTSO seçimi iptal edilebilir!

Seçim sonucuna şaibe iddiasıyla itiraz!

MTSO Başkanı Adnan Erbil, geçtiğimiz Cumartesi yapılan komite seçimlerinin şaibeli olduğunu iddia ederek, oda çalışanları ve yetkilileri hakkında, yapılan seçime yönelik seçmen listelerine hukuka aykırı müdahaleler sonucu seçimi etkilemeleri iddiasıyla Manisa Cumhuriyet Başsavcısına suç duyurusunda bulundu.

MUZAFFER KİRT

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ve oda meclis üyeleri seçimleri 7 Nisan 2018 Cumartesi günü Fuar Merkezi’nde yapıldı.  13 Nisan’da yapılacak olan başkanlık seçimi öncesi bazı üyeler suç duyurusunda bulunmaya başlandı. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, müşteki sıfatıyla Manisa Cumhuriyet Başsavcısına suç duyurusunda bulundu. Erbil, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bilgi İşlem Başkanlığı ile bilgi işlem şefliğine direktif veren oda çalışanları ve yetkilileri hakkında, yapılan seçime yönelik seçmen listelerine yapılan haksız ve hukuka aykırı müdahaleler sonucu seçimi etkilemeleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

ELEKTRİKÇİ KASAP LİSTESİNDE

Manisa Adalet Sarayı önünde gazetecilere açıklamada bulunan Başkan Erbil, “O kişiler hakkında oda başkanı olarak suç duyurusunda bulunuyorum. Şaibesiz bir seçim olmasını dilerdim. Bu tür kötü veya iyi olmayan hadiseler teşekkül ettiyse ben oda başkanı olarak seçimin tekrarlanmasını talep ediyorum. Birçok komitede böyle var. Örnek veriyorum ekimde seçim ertelenmeden 95 kişi varsa olmuş 220 kişi. Nasıl oraya gitti. Bakıyorsun kasaplar içerisinde elektrikçi var. Elektrikçi içerisinde kasaplar var. Karmakarışık bir sistem.  Kafalarına göre bir düzenleme yapmış. Kimin hatası varsa onlar cezasını çeksin. Bu arkadaşlara bizim içimizden baskı yapanlar varsa onlarda cezalarını çeksin”dedi.

LİSTELERDE CİDDİ FARKLILIKLAR TESPİT EDİLDİ

Erbil, halen Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığını belirterek “Başkanı olduğum MTSO’nun 7 Nisan 2018 tarihinde yapılan meclis üyeliklerinin belirlendiği meslek komitelerinde seçimler yapılmıştır.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından odamıza gönderilen listeler ile seçimde oy kullanan listeler arasında çok ciddi farklılıklar gözlemlenmiştir. Söz konusu farklılıkların odamız Bilgi işlem şefliği tarafından ve Bilgi İşlem şefliğine odamız içinden yapılan müdahale ile birileri tarafından kasten yapıldığına ilişkin ihbarlar almaktayız.  Seçmen listesine yapılan bu haksız müdahalelerin birilerinin kendi çıkarlarına hizmet etmek amacıyla komitelerde yapılan kaydırma ve seçmen listelerine ilave edilen seçmenlerle seçim sonuçlarına müdahale etmek amaçlanmıştır.  Ancak seçimlerin ardından odamıza kayıtlı bir çok üye tarafından şikayetler tarafımıza ulaşmıştır” dedi.

KAYITSIZ KİŞİLER OY KULLANDI İDDİASI

Yapılan incelemeler neticesinde seçimlerde oy kullanma yeterliliğine sahip bulunmayan birçok kişinin oy kullandığının tespit edildiğini  vurgulayan Erbil, şöyle devam etti “Herhangi bir şekilde aktif bir işletmesi olmadığı, Oda ve borsaya kaydını gerektiren ticari ve sınaî kazanç dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmadığı, herhangi bir vergi ödemediği halde seçimlerde oy kullanabilmek adına vergi kaydının Ticaret ve Sanayi Odası Bilgi İşlem şefliği tarafından ve buraya yönlendirme yaparak haksız ve hukuka aykırı talimatlar veren kişiler tarafından usulsüz kayıtlarla seçmen listesine eklemeler yapılarak oy kullanıldığı tespit edildi.  Yine birçok kişinin oy kullanma yeterliliğine sahip olmadığı halde imza sirkülerinin fotokopileri ile usulsüz bir şekilde oy kullanarak demokratik seçim hakkına gölge düşürüldüğü, odamızda kayıtlı bulunan üyelerimizin yapmış olduğu mesleğin bulunduğu meslek komitelerinde yer almakta iken meslek komitelerine müdahale edilerek seçimin sonuçlarını etkileyecek yer değiştirmeler ile adeta seçimi dizayn etmeye çalıştıkları tespit edilmiştir. Açıkça gelen şikayetler ile haricen yapmış olduğumuz incelemelerle bu durumlar açıkça anlaşılmıştır.”

‘LİSTELER İNCELENDİĞİNDE ANLAŞILACAK’

Erbil, “19.01.2005 Günlü, 25705 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Organ Seçimleri Hakkında Yönetmeliğin  “Seçme Yeterlilikleri" başlıklı 5. Maddesinin (d) bendi hükmü açık olup, bu hükme göre seçme sıfatıyla oda seç imlerine katılmak için Oda ve borsa ya kaydını gerektiren ticari ve sınai kazanç  dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmak gerekmektedir.  5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 81a Maddesinin 10. Fıkrasında ”Hâkim, herhangi bir sebeple seçimi durdurduğu veya seçim sonuçlarını etkileyecek ölçüde bir usulsüzlük veya Kanuna aykırı uygulama sebebiyle seçimlerin iptaline karar verdiği takdirde, süresi bir aydan az ve iki aydan fazla olmamak üzere seçimin yenileneceği günü tespit ederek ilgili oda veya borsa ile Birlik ve Bakanlığa bildirir.” Şeklindedir. Anılan hükme göre, Hakim seçimin sonuçlarını etkileyecek ölçüde aykırılık görürse seçimin iptaline karar verebilecektir. Birçok Komitede seçim sonuçlarının bir veya iki oy farkla belirlendiği hususu da dikkate alındığında söz konusu iddialar seçim sonuçlarını değiştirecek niteliktedir.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Manisa Ticaret ve Sanayi Odasına gönderilen listelerin bazı kişi ve kişilerce haksız olarak ve kendilerine çıkar temin etme amaçlı olarak değiştirildiği bu şekilde seçim sonuçlarının etkilendiği iki liste arasında yapılacak incelemelerle de açıkça anlaşılacaktır.  Arz ettiğimiz ve sayın savcılığınızca  yaptırılacak soruşturma neticesinde öncelikle seçim sonuçlarını açıklanmasının durdurulmasına, seçmen listelerinde gerek listeden çıkartma gerek haksız şekilde listeye ilave edilme ve komitelerde yapılan usulsüz yer değişiklikleri ile kendilerine çıkar sağlamaya çalışan seçime haksız müdahale eden kişi veya kişilerin tespiti ile cezalandırılmalarını sağlanmasını saygılarımla arz ve talep ederim.”diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim