Misafir
6,5181
5,7674
245,88
ÜYE GİRİŞİ

Balaban çiftçiye unutulan kanunu hatırlattı

CHP İl Başkanı Semih Balaban, Ahmetli ilçesi Alahıdır Köyünde çiftçiye Tarım Kanunu’nun 21. Maddesindeki; ‘Türkiye’deki milli gelirin her yıl yüzde 1’i çiftçiye, köylüye karşılıksız olarak destek anlamında dağıtılacak’ kısmını hatırlatarak “800 milyar doların yüzde 1’i 8 milyar dolar eder. Ama kanun uygulanmıyor”dedi.

Balaban çiftçiye unutulan kanunu hatırlattı

CHP İl Başkanı Semih Balaban, Ahmetli ilçesi Alahıdır Köyünde çiftçiye Tarım Kanunu’nun 21. Maddesindeki; ‘Türkiye’deki milli gelirin her yıl yüzde 1’i çiftçiye, köylüye karşılıksız olarak destek anlamında dağıtılacak’ kısmını hatırlatarak “800 milyar doların yüzde 1’i 8 milyar dolar eder. Ama kanun uygulanmıyor”dedi.

ZÜLFİ BELLİCİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa İl Başkanı Semih Balaban, ilçe ve köylerdeki çalışmalarını sürdürüyor. Balaban, geçtiğimiz hafta il teşkilatı ile birlikte gittiği  Ahmetli ilçesi Alahıdır Köyünde çiftçiye, partisinin tarım politikalarını anlattı.

‘TARIMIN HALİ İÇLER ACISI’

Balaban, Alahıdır Köyü kahvesinde vatandaşlara hangi partiden olup olmadıklarının, hangi partiye oy verip vermemelerinin önemli olmadığının altını çizerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü “AKP’ye de MHP’ye de hangi partiye oy verirse versin herkes bizim için çok değerlidir. Biz sadece AKP’nin ekonomi, tarım politikalarında yaptığı yanlışları anlatmaya geldik. Muhalefetin görevi doğruları onaylamak, yanlışlara da kimseyi kırmadan hakaret etmeden dile getirmek. Biz bugün bunun için geldik. Köy köy mahalle mahalle geziyorum. Tarımın hali birçok yerde içler acısı. Üretici memnun değil, köylü memnun değil. Üretici kazanamıyor, köylü kazanamıyor. Köyler boşalıyor. Köyden kente göç başlıyor. Bunu önlemenin yolu üreticinin kazanması, köylünün yeniden milletin efendisi olmasından geçiyor.

TARIMDA 4 TEMEL POLİTİKA

Özellikle tarımda 4 temel politikamız var. Birincisi, bütün ürünlerde maliyeti arttıran 3 ana madde var; mazot, tarım ilaçları ve gübre.  Mazotta, tarım ilaçlarında ve gübrede özel tüketim vergisini sıfırlayacağız. Bunlar lüks tüketime girmeyecek. Özel tüketim vergisi lüks tüketimden alınır. Ama ne mazot, ne tarım ilacı ne de gübre lüks maddelere girmez. Buruncu politikamız bu ürünlerde ÖTV’yi kaldırarak bunların maliyetini düşürmek. Bunların maliyeti düşünce üreticinin de maliyeti düşecek ve üretici para kazanmaya başlayacak. 2.’si tarımda bir plansızlık var. Serbest piyasa ekonomisi var. Kimin ne yaptığı belli değil. Hangi fiyatın ne şekilde belli olduğu, net bir şekilde ortaya konmuyor. Bizim yapacağımız çok basit; 1 yıl önceden üzümün taban fiyatını, tütünün baştaban fiyatını belirleyeceğiz. Devlet bunu güvence altına alacak. Üretici ne satacağını, ne kadar kazanacağını önceden bilecek. 3 Planlı bir tarım uygulamasına geçeceğiz. İhtiyaca göre tarımın yapılmasını sağlayacağız. Tarımı devlet garantisi altına alıp en iyi şekilde değerlendirecek. 4. üreticinin kara gün dostu olan TARİŞ, TEKEL gibi,  Trakya birlik gibi kooperatifleri devlet destekleyecek. Bunlar yeri geldiğinde üreticinin kara gün dostu olarak devreye girecek üreticinin ürününü en iyi şekilde değerlendirecek.”

 ‘HEPİMİZİN BİLDİĞİ AMA UYGULANMAYAN BİR KANUN VAR!’

“Bir de hepinizin bildiği ama uygulanmayan bir kanun var Türkiye’de Atatürk dedi ki “Köylü milletin efendisidir” ve Atatürk döneminde Tarım Kanununun 21. Maddesi şu şekilde yazıldı: ‘Türkiye’deki milli gelirin her yıl yüzde 1’i çiftçiye, köylüye karşılıksız olarak destek anlamında dağıtılacak. Bugün Türkiye’nin milli geliri 800 milyar dolar. 800 milyar doların yüzde 1’i 8 milyar dolar eder. Bunu biz köylümüze çiftçimize dağıttığımızda çiftçimizin köylümüzün sorunu büyük ölçüde çözülür. Açın bakın Tarım Kanununun  21. Maddesinde bu yazar. İşte biz bunları uygulayarak tarımdaki sorunları, üreticinin sorunlarını birlikte çözeceğiz. Tarım kalkınırsa, köylü kalkınırsa, üretici  kalkınırsa Türkiye kalkınır. Köyden kente göç oluyor. Kentler çarpık gelişiyor ve köylerde milli servet  dediğimiz araziler ekilmiyor.”dedi.

‘BUNLAR TARIM POLİTİKASININ İFLASIDIR’

Türkiye’nin bir zamanlar tarımda hayvancılıkta kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olduğunu hatırlatan Balaban “Şimdi Sırbistan’dan et ithal ediyoruz. Haritada yerini gösteremediğimizi Uruguay’dan Angus diye bilinen sığır ithal ediyoruz. Mercimeği nohutu ithal ediyoruz. Hatta üzülerek söylüyorum saman ithal ediyoruz.  Bunlar başarı değildir. Bunlar tarım politikalarının iflasıdır. Lütfen bunlara kulak verin. Ben sizlerin daha çok kazanması daha çok mutlu olmanız için konuşuyorum. Hepinizin başımızın üzerinde yeri var. Bu gerçekleri muhalefet partisinin il başkanı olarak söylemek zor. Çünkü Türkiye hepimizin. Ama maalesef sistemsizlik, yanlış politikalar  ülkemizde tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdi. Yeniden kalkınmak, yeniden güçlenmek hepimizin elinde iradi güç meselesi. Bu iradi gücü de siyasi iktidarlar kullanır. Yetkileri bize verin biz bu iradi gücü halkın lehine kullanalım diyoruz.”diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim