Misafir
6,5181
5,7674
245,88
ÜYE GİRİŞİ

Nurlu, çiftçi desteklemelerini meclise taşıdı

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, tarımsal desteklemelerin 2 yıl ile sınırlandırılması ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın cevaplaması istemiyle meclise verdiği soru önergesinde çiftçinin desteğinin kesilemeyeceğinin altını çizdi.

Nurlu, çiftçi desteklemelerini meclise taşıdı

 

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, tarımsal desteklemelerin 2 yıl ile sınırlandırılması ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref  Fakıbaba’nın cevaplaması istemiyle meclise verdiği soru önergesinde çiftçinin desteğinin kesilemeyeceğinin altını çizdi.

 

 

 

Bazı tarımsal desteklemelerin iki yıl ile sınırlandırılmasını Meclis gündemine taşıyan CHP’nin çiftçi Milletvekili Mazlum Nurlu çiftçiye ödenecek desteklemenin kısıtlanamayacağını söyledi.

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı, destekleme başvuruları için İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine giden çiftçilerden destekleme kapsamındaki ürünü üç yıl üst üste ekmeyeceğine dair taahhütname istendiğine ilişkin çiftçilerden çok sayıda şikayet geldiğini belirten Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Gıda tarım ve Hayvancılık bakanı Eşref Fakıbaba’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

Nurlu, 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2018/17 Numaralı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğin 22 maddesinin “kk” bendinde “2017 üretim yılından başlamak üzere, örtü altı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu Tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz” hükmünün yer aldığına dikkat çekerek “ Ülke tarımının gelişmesi ve tarımsal üretimin planlanması amacıyla çiftçilere çeşitli destekler verilmektedir. Her ne kadar Tarım Kanunun 21. Maddesi ile çiftçilere verilmesi gereken GSMH’nın yüzde 1 oranındaki destek verilmediği gibi yayınlanan tebliğlerle de destek süresi kısaltılmaktadır. Bu uygulama çiftçileri destekleme kapsamındaki ürünlerden uzaklaştırmayı amaçlamaktadır ki bu durum desteklemenin amacına ve hedeflerine aykırıdır”ifadesini kullandı.

 

‘KANUNDA VAR AMA TAM UYGULANMADI’

Tarımı desteklemek amacıyla 2006 yılında çıkarılan, 5488 sayılı Tarım Kanununun 21. maddesinde “Tarımsal destekleme programlarının finansmanı bütçe kaynaklarından iç ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak Gayrisafi Milli Hasılanın yüzde birinden az olamaz” hükmünün yer aldığına dikkat çeken Nurlu, 2007-2017 yıllarında yapılan AKP bütçelerinde tarımsal desteklemeler için ayrılan payların hiçbir zaman yüzde biri bulmadığının altını çizdi. Nurlu şöyle devam etti “ Çiftçinin desteklemelerden dolayı Hükümetten alacağı 100 milyar lirayı geçmiştir. AKP’nin tarım politikaları ile yüzü hiç gülmeyen, ürünü para etmeyen çiftçi çareyi borçlanmakta ve kredilerde bulmuştur. Bu yüzden AKP döneminde çiftçi borcu 5 milyar liradan, 85 milyar liraya çıkmıştır. Borçlu çiftçi sayısı ise; 1,5 milyondan 13 milyon kişiye ulaşmıştır. Bu tablo çiftçinin içinde bulunduğu vahim durumu gözler önüne sermektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu kötü gidişe dur diyeceğimiz politikalarımızla geleceğiz. CHP iktidarında, Yasa gereği çiftçinin desteklenmesi için bütçeden ayrılan yüzde  1’in altında olmayacak.”

Nurlu, soru önergesinde; daha önceki tebliğlerde bulunmayan kısıtlamaya ilişkin hükümlerin 2017 ve 2018 yılı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğlerde hangi gerekçeyle yer aldığını ve bu hükümlerin tebliğden çıkarılıp, çıkarılmayacağını sordu.HABER MERKEZ

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim