Misafir
6,0706
5,3716
214,29
ÜYE GİRİŞİ

Avukatlardan hükümete ‘OHAL kaldırılsın’ çağrısı

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde yaptığı açıklamasında, eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin ve varsıllığın hukukun üstünlüğünden geçtiğini bilinciyle tarihe not düştüklerinin altını çizerek “Hukuk devleti yıkılırsa, geriye kalana devlet denmez! Biz avukatız itiraz ederiz, susmayız! Haksızlıklara, hukuksuzluklara itiraz etmeye devam edeceğiz. OHAL derhal kaldırılmalı ve ülkemiz olağan sürecine girmelidir”dedi.

Avukatlardan hükümete ‘OHAL kaldırılsın’ çağrısı

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde yaptığı açıklamasında, eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin ve varsıllığın  hukukun üstünlüğünden geçtiğini bilinciyle tarihe not düştüklerinin altını çizerek “Hukuk devleti yıkılırsa, geriye kalana devlet denmez! Biz avukatız itiraz ederiz, susmayız! Haksızlıklara, hukuksuzluklara itiraz etmeye devam edeceğiz. OHAL derhal kaldırılmalı ve ülkemiz olağan sürecine girmelidir”dedi.

MUZAFFER KİRT

 

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Manisa Barosu tarafından tören düzenlendi. Manisa Adalet Sarayı önünde gerçekleştirilen etkinlikte konuşma yapan Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, “Demokratik, laik hukuk devletini yaşatmak için direnen, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkan; yargıyı bağımsız kılmak adına mücadele eden, hak ve özgürlüklerin korunması için savaş veren tüm meslektaşlarım 5 Nisan Avukatlar günümüzü kutluyor sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Bu vesileyle mesleğimize yıllarca hizmet etmiş ahirete intikal eden çok değerli meslek büyüklerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum” dedi.

‘YARGI YALNIZCA SEÇİLMİŞLERE DE BIRAKILMAZ!’

Arslan, yargı bağımsızlığının, yargılama faaliyetinin adil olması bakımından hayati öneme sahip, vazgeçilmez bir nitelik arz ettiğini belirterek, Yargı, yalnızca yargıçlara, savcılara, avukatlara bırakılamayacağı gibi yalnızca seçilmişlere de bırakılamaz. Yargı milletin kamusalıdır. Avukatlar bağımsızlık savaşımını yaşamlarının en anlamlı parçası olarak algılamaktadırlar. Biz dik durmaya ve doğruları savunmaya devam edeceğiz. Bağımsızlık ve tarafsızlık önceden verilen bir paye bir lütuf değildir. Çetin ve zorlu bir mücadele direnci ve kararlılığıyla kazanılmıştır. Kamu hizmeti gören, aynı zamanda serbest meslek niteliğine sahip, bağımsız yargının temel unsurlarından olan Avukatlık mesleği bugünlere, yüzyıllara dayanan özgürlük ve hukuk devleti mücadelesiyle gelmiştir. Avukatlar kamu hizmeti görür; ancak kamu görevlisi değildir. Bu anlamda devlete karşı da bağımsızdır. Bizler eski Önasya’da da, Mezopatamya’da da, Antik Yunan’da da, Roma’da da vardık, bu gün de varız, yarın da var olacağız” ifadelerini kullandı.

 

“HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT”

“Herkes için adalet, adalet için avukat” diyen Arslan, “Bizler Atatürk ilke ve devrimleri için, Türkiye’nin demokratik ve laik bir cumhuriyet, insan haklarına dayalı sosyal bir hukuk devleti olması için,  inançlı bir kararlılıkla mücadele etmeyi sürdüreceğimizi bildiriyor ve bu yolda dayanışmayı daha da çoğaltacağımızı yüksek sesle ve bir kez daha vurguluyoruz. Eşitliğin de özgürlüğün de kardeşliğin de varsıllığın da hukukun üstünlüğünden geçtiğini bilinciyle tarihe not düşüyoruz: Hukuk devleti yıkılırsa, geriye kalana devlet denmez! Biz avukatız itiraz ederiz, susmayız! Haksızlıklara, hukuksuzluklara itiraz etmeye devam edeceğiz. OHAL derhal kaldırılmalı ve ülkemiz olağan sürecine girmelidir” şeklinde konuştu.

Arslan’ın konuşmasıyla sonlanan törenin ardından Avukat Adil Giray Çelik tarafından sergilenen, Osmanlının son dönemine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk dönemlerine ait avukatlık mesleğinde kullanılan dökümanlar sergisi açıldı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim