Misafir
6,5181
5,7674
245,88
ÜYE GİRİŞİ

Üzüm Harekatı

Denizli, Sarıgöl, Alaşehir, Salihli ve Turgutlu’daki incelemelerinin ardından üzümün başkenti Manisa’ya gelen TBMM Üzüm Komisyonu üyeleri, Ticaret Borsası’nda düzenlenen toplantı ve Manisa Valisi Güvençer’le görüşmelerinde üzümdeki sorunlara çözüm aradı.

Denizli, Sarıgöl, Alaşehir, Salihli ve Turgutlu’daki incelemelerinin ardından üzümün başkenti Manisa’ya gelen TBMM Üzüm Komisyonu üyeleri, Ticaret Borsası’nda düzenlenen toplantı ve Manisa Valisi Güvençer’le görüşmelerinde üzümdeki sorunlara çözüm aradı.

MUZAFFER KİRT

TBMM Üzüm Komisyonu üyeleri Denizli, Sarıgöl, Alaşehir, Salihli ve Turgutlu’daki incelemelerinin ardından Manisa’ya geldi. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’i ziyaret eden komisyon üyeleri adına Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen Valilik Şeref Defterini imzaladı.

ÜZÜMDE CİDDİ BİR ARAYIŞ VAR

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, yaptığı konuşmada üzümün kente ve ülkemize daha fazla katma değer sağlaması için ciddi bir arayış ve kamuoyunun bulunduğuna işaret ederek şunları söyledi “Hepimiz çok iyi biliyoruz, Manisa dünyanın çekirdeksiz üzüm üretim merkezi. Küçük sorunlar var bu küçük sorunların aşılmasında da sorunlardan ziyade bu stratejik ürünün tüm insanlığa çok daha iyi koşullarda, verimli, standartlara uygun sunulabilmesi ve ülkemize,  ilimize bugüne kadar olduğu gibi bundan çok daha fazla katma değer sağlayabilmesi için, ortaklaşa yapılması gerekenler hususunda Manisa’da da çok ciddi  bir arayış çok ciddi bir kamuoyu var. Ne mutluyuz ki Türkiye Büyük Millet Meclisimiz bu insanların, bu memleketin temsilcileri sıfatıyla bu arayışa, bu sorunlara kayıtsız kalmadı. Bir komisyon marifetiyle ortaklaşa yürünen yolda Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gücünü ortaya koymayı kararlaştırdı. Bu manada bu ziyaret son derece anlamlı aynı zamanda da Manisalı hemşerilerimiz bütün üzüm üreticilerimiz ve tacirlerimiz adına da kendilerine çabaları için çok çok teşekkür ediyorum.”

BİLEN GAZETECİLERE RİCADA BULUNDU

Komisyon Başkanı İsmail Bilen komisyon adına Vali Güvençer’e komisyon amblemli bir tabak hediye etti. Üzümün çok değerli bir ürün olduğunu kaydeden Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, “İki gündür Manisa’nın ilçelerinde üzüm üreticileri, borsalar ve tacirlerle bir araya gelerek sorunları tespit etmeye çalıştıklarını kaydeden Komisyon Başkanı Bilen, “Basın mensuplarından bir ricam olacak. Bizim arkadaşlarımızın ve şahsımın ara sıra yaptığı açıklamalarda cımbızla bir iki kelimeyi almayın. Üzüm hakikaten çok kıymetli, çok değerli. Tüketimini teşvik etmemiz, ilk başta da kendimiz bu alışkanlığı edinmemiz gerekir diye kullandığımız cümlelerin altına ‘Gençlere silah zoruyla üzüm yedirilmemeli, yedirecek miyiz’ gibi ifadeleri ön plana çıkararak bu işi sulandırmayalım, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermeyelim. Bu mahsul hakikaten kıymetli, değerli, özellikle nesillerimiz için. Manisa’da üzümün başkenti. Yeterli bilgi birikimi burada oluştuğu için de ziyaretimizi Manisa odaklı yaptık ama diğer illeri de ziyaret edeceğiz” dedi.

‘GÜNDE EN AZ 20 GRAM ÜZÜM’

 “En az 20 gram üzüm tüketilmeli” diyen Bilen, “Bunu uzmanlarımız söylüyor, hekimlerimiz söylüyor. 2 gün de bir olsa 3 günde bir de olsa biz kendimizden başlamalıyız, bu alışkanlığı ilk önce kendimiz edinmeliyiz ki başkalarına da tavsiye edebilelim. Üzüm tüketmeyen birinin başkasına üzüm yemesini tavsiye etmesi bence hiçbir anlamı olmaz. Söylediğimiz budur. Eski cümlelerden veya yorumlardan bazı şeyler görüyorum basında bu hoş değil, gençlerimize de iyi bir tavsiye değil. Sağlık açısından kullanılmalı, zihin fonksiyonlarının gelişimi açısından kullanılmalı, iktidarıyla muhalefetiyle birlikte önerilmiş bir öneri neticesinde kurulmuş bir komisyon. Dolayısıyla bu hem iç tüketimi artırmaya hem de dış pazarlara yönelik varsa yaşanan sıkıntılar veya alınması gereken tedbirler konusunda Manisa’da yeterli bir altyapı, birikim olduğu için de Manisa’ya biraz fazlaca vakit ayırmış olduk”şeklinde konuştu.

FİYAT İSTİKRARSIZLIĞI SORUNU

İki günlük ziyaretleri kapsamında tespit ettikleri sorunlardan da bahseden Bilen şunları söyledi: “Özellikle sezon başlangıcında küçük üreticilerimizi, müstahsili koruyacak bir kurumun bulunmaması fiyat istikrarsızlığına sebebiyet veriyor. Daha sonra üzüm toparlansa bile küçük üretici, müstahsil elindeki mahsulü tüketmiş görünüyor. Bize gelen şikâyetlerden  bir tanesi bu. Diğer çerçeveden bakıldığında da ihracatçılarımızın bir kısmı yaş üzüme destek talebinde bulunuyor. Birliklerimizin ve kooperatiflerimizin talepleri var. Onlar da stok kurumunun oluşturulmasını ve lisanslı depoculuğun biran önce hayata geçirilmesi hususunda birliklere, kooperatiflere kamu desteği, devlet desteği, bakanlık desteği talepleri var. Bunlar da çözülebilecek sorunlar. Çok ciddiye alınacak sorunlar değil belki, büyütülecek sorunlar değil. Arz fazlası yaşandığı yıllarda bu sorunu yaşıyoruz. Bu da iklim  şartlarına bağlı zaman zaman. Dolayısıyla bu mağduriyeti engelleyecek kurumların, bu sene yapmış olduğumuz gibi Toprak Mahsulleri Ofisinin, başbakanımızın talimatıyla devreye girmesi sonucunda bu mağduriyet engellenmiş oldu. Üreticinin genel bir talebi hatta birliklerin, kooperatiflerin, borsalar aynı şeyi söylüyor. Onların da talepleri Toprak Mahsulleri Ofislerinin ya da yetkilendirilecek kuruluşların sezonun başlangıcında piyasaya müdahale etme, fiyat istikrarı sağlanması noktasında. Devlet gücünün elinin bu işin üzerinde hissettirmemiz lazım. Biraz da girdi maliyetleriyle ilgili sıkıntılar var. Bununla ilgili olarak da destekleme yükün hafifletilmesi konusunda talepler var.” 

Açıklamaların ardından valilik makamına geçen komisyon üyeleri basına kapalı olarak Vali Güvençer’le görüştü.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim