Misafir
6,0706
5,3716
214,29
ÜYE GİRİŞİ

Sendikalar performans zorlamasına karşı birleşti

Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş Manisa şube başkanları, ‘eğitimde performans değerlendirme’ uygulamasına karşı ortak basın açıklamasında bulunarak, yürüttükleri mücadeleyi birleştirdi.

Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş Manisa şube başkanları, ‘eğitimde performans değerlendirme’ uygulamasına karşı ortak basın açıklamasında bulunarak, yürüttükleri mücadeleyi birleştirdi.

MUZAFFER KİRT

Manisa Şube Başkanı Mustafa Atalay, Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel ile Eğitim İş Manisa Şube Başkanı Cem Ok, ortak bir basın açıklamasında bulunarak, ‘Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi’ hedefleri arasında yer alan ‘eğitimde performans değerlendirme’ uygulamasına karşı güçlerini birleştirdi.

‘MEB SORUMLULUĞU ÖĞRETMENLERE YIKIYOR’

Grup sözcüsü olarak açıklama yapan Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Atalay, eğitimcilere dayatılan performans sistemini kabul etmediklerini ve mücadeleyi birleştirdiklerini söyledi. Atalay, eğitim sisteminin kangren haline gelmiş birçok sorunu barındırdığını belirterek, “Asıl görevi bu sorunlara çözüm bulmak olan Milli Eğitim Bakanlığı, her uygulaması ile ‘eğitim sisteminin en önemli parçası’ olan öğretmenlerimizi hedef tahtasına koymaktadır. Üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte yetersiz kalan MEB, eğitimdeki yanlış politikaların sonucunda ortaya çıkan başarısızlığı, üzerinden atmaya ve sorumluluğu öğretmenlere yıkmaya çalışmaktadır” dedi.

‘YENİ SORUNLAR YARATACAK’

Atalay, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen performans değerlendirme sisteminin, eğitimin hiçbir sorununu çözemeyeceği gibi tam tersine yeni sorunların doğmasına sebep olacağını vurgulayarak  şöyle devam etti “ Öğretmenlerin performansı için yapılacak değerlendirmede ortaya çıkacak olan performans notu; okul müdürünün, zümre öğretmenlerinin, zümre dışı öğretmenlerin, velilerin, öğrencilerin ve öğretmenin öz değerlendirmesi sonucunda elde edilecek. 4 yılda bir yapılacak sınav notu da o yıl değerlendirmeye eklenecek” şeklinde konuştu.

MESLEĞİN SAYGINLIĞI ARTTIRILMALI

Atalay, “Eğitimin niteliği, hiçbir bilimsel karşılığı olmayan performans değerlendirmesiyle değil, öğretmene değer vererek, velinin, öğrencinin ve toplumun gözünde öğretmenin mesleki saygınlığını arttırarak sağlanabileceği açıkken, öğretmeni her an 'diken üstünde' tutacak bu yöntem, asla kabul edilemez. MEB'in performans değerlendirme uygulaması, öğretmenlerin birbirine ve öğrencilerine karşı güvensizliğini arttıracak, sürekli performans baskısı ve tehdidi altında çalışmanın önünü açacaktır” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA BAŞKA ÖRNEĞİ YOK!

Mustafa Atalay, öğretmenliğin rekabetle değil dayanışma ile yapılacak bir meslek olduğuna vurgu yaparak “Deneyimlerimizle biliyoruz ki mesleki dayanışma, zümre ve okul başarısını arttıran önemli bir etkendir. MEB’in uygulamaya çalıştığı performans değerlendirme yönteminin dünyanın hiçbir yerinde benzer bir örneği yoktur. ‘Performans değerlendirmesi’ bahanesiyle öğretmenleri; öğrenci ve velilerle karşı karşıya getirecek, öğrenci ve veliyi, 'memnun edilecek müşteri'; öğretmeni de ’satış görevlisi’ olarak gören bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir! Bilimsel ve objektif karşılığı olmayan performans değerlendirme sonuçlarının, ‘görevde yükselme, yer değiştirme, sözleşmenin yenilenmesi, hizmet puanına katkı, ücretlerin belirlenmesi’ gibi alanlarda kullanılması, birçok mağduriyetin doğmasına ve hak kayıplarına sebep olacaktır”diye konuştu.

UYGULAMAYI DURDURMADA KARARLILAR

Öğretmenlik mesleğinin değişik nedenlerle değersizleştirildiğini belirten Atalay şunları söyledi  “Öğretmenlik mesleği; öğretmen yetiştirmedeki eksiklikler, atanma sorunları, çalışma koşulları, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar, yetersiz maaşlar nedeniyle giderek değersizleştirilmiştir. Öğretmenlik mesleğini daha da değersiz hale getirecek olan ‘eğitimde performans değerlendirme’ uygulamasına karşı hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün eğitim çalışanları ve sendikalar ortak mücadele yürütmelidir. Öğretmenlerin ve tüm eğitim çalışanlarının hakları için farklı sendikalarda mücadele yürüten bizler, mesleğimizin geleceğini tehdit eden ‘performans değerlendirme’ sistemine karşı birlikte mücadele etme ve bu uygulamayı durdurma yönünde ortak bir kararlılık içindeyiz. Bu nedenle kamuoyu oluşturmak için bir dizi etkinlik gerçekleştireceğiz. Tüm öğretmenlerimizi sendika ayrımı yapmaksızın çalışmalara katkı sunmaya ve haklarımız için birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Birleşerek bu saldırıyı durduracağımıza inanıyoruz.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim