Misafir
6,5181
5,7674
245,88
ÜYE GİRİŞİ

‘Güç olmadan yönetim olmaz’

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, mülki idare amirliği mesleğinde gücün gerekliliğine vurgu yaparak “Güç olmadan yönetim olmaz”dedi.

‘Güç olmadan yönetim olmaz’

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, mülki idare amirliği mesleğinde gücün gerekliliğine vurgu yaparak “Güç olmadan yönetim olmaz”dedi.


Manisa Celal Bayar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Kulübü tarafından düzenlenen “Mülki İdare Amirliği Mesleği” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Vali Mustafa Hakan Güvençer, öğrencilere mesleğini anlattı.
MCBÜ Rektörlüğünde düzenlenen konferansa MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mehmet Güzgülü, MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Coşkun Çılbant, MCBÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Kulübü Danışman Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Baştan, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.
DEVLETİN 3 ANA UNSURU
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer,  kendini tanıtan kısa konuşmasının ardından şöyle devam etti “Devlet soyut bir kavram ama müstakil ve var olan mevcut bir yapının adıdır. Bir isim olmaktan ziyade bir kavramdır. Devlet; devlet memuru, devlet dairesi, devlet nerede, devlet ne yapar, devlet görmüyor mu gibi tamlamalarda kullandığımız, daha çok görünür olan kısmına işaret ettiğimiz, organik bir varlıktır. Bir devletin üç ana unsuru vardır. Bunlar toprak, bu toprak üzerindeki insan topluluğu ve egemenliktir. Devletin pek çok sembolleri ve gerekleri vardır ama bütün dünyaya ait olan kesin ve en belirgin sembol bayraktır.
SİYASET FELSEFESİNİN TEMEL SORUSU
Böyle bir organik mevcudiyet olunca; o toprak parçasında yaşayan insanların bir düzen içerisinde, belli bir bağlılıkla, belli haklarla ve belli sorumluluklarla yönetilmesi söz konusudur ve işin içine sistemler girer. Bu sistemlerin içerisinde en önemli olan bu egemenliğin kurulmasında, kullanılmasında ve korunmasında; egemenliği kimlerin kullanacağı, kim adına kullanacağı, ne için ve nasıl kullanacağı siyaset biliminin çok önemli konularıdır. Siyaset felsefesinin en yakından ilgilendiği konu da aslında kim kullanırsa, hangi yolla kullanırsa kullansın, gücün gerekliliğidir. Güç olmadan yönetim olmaz. Gücün sağladığı bir yan ürün de gücün meşruiyetidir. Siyaset felsefesinin temel sorusu, temel uğraşı, bu olmalıdır.”
Konferans çerçevesinde “Mülki İdare Amirliği” konusunda detaylı bilgiler aktaran Vali Mustafa Hakan Güvençer, öğrencilerden gelen soruları da cevapladı.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim