Misafir
6,051
5,3258
213,62
ÜYE GİRİŞİ

‘Güç olmadan yönetim olmaz’

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, mülki idare amirliği mesleğinde gücün gerekliliğine vurgu yaparak “Güç olmadan yönetim olmaz”dedi.

‘Güç olmadan yönetim olmaz’

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, mülki idare amirliği mesleğinde gücün gerekliliğine vurgu yaparak “Güç olmadan yönetim olmaz”dedi.


Manisa Celal Bayar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Kulübü tarafından düzenlenen “Mülki İdare Amirliği Mesleği” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Vali Mustafa Hakan Güvençer, öğrencilere mesleğini anlattı.
MCBÜ Rektörlüğünde düzenlenen konferansa MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mehmet Güzgülü, MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Coşkun Çılbant, MCBÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Kulübü Danışman Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Baştan, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.
DEVLETİN 3 ANA UNSURU
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer,  kendini tanıtan kısa konuşmasının ardından şöyle devam etti “Devlet soyut bir kavram ama müstakil ve var olan mevcut bir yapının adıdır. Bir isim olmaktan ziyade bir kavramdır. Devlet; devlet memuru, devlet dairesi, devlet nerede, devlet ne yapar, devlet görmüyor mu gibi tamlamalarda kullandığımız, daha çok görünür olan kısmına işaret ettiğimiz, organik bir varlıktır. Bir devletin üç ana unsuru vardır. Bunlar toprak, bu toprak üzerindeki insan topluluğu ve egemenliktir. Devletin pek çok sembolleri ve gerekleri vardır ama bütün dünyaya ait olan kesin ve en belirgin sembol bayraktır.
SİYASET FELSEFESİNİN TEMEL SORUSU
Böyle bir organik mevcudiyet olunca; o toprak parçasında yaşayan insanların bir düzen içerisinde, belli bir bağlılıkla, belli haklarla ve belli sorumluluklarla yönetilmesi söz konusudur ve işin içine sistemler girer. Bu sistemlerin içerisinde en önemli olan bu egemenliğin kurulmasında, kullanılmasında ve korunmasında; egemenliği kimlerin kullanacağı, kim adına kullanacağı, ne için ve nasıl kullanacağı siyaset biliminin çok önemli konularıdır. Siyaset felsefesinin en yakından ilgilendiği konu da aslında kim kullanırsa, hangi yolla kullanırsa kullansın, gücün gerekliliğidir. Güç olmadan yönetim olmaz. Gücün sağladığı bir yan ürün de gücün meşruiyetidir. Siyaset felsefesinin temel sorusu, temel uğraşı, bu olmalıdır.”
Konferans çerçevesinde “Mülki İdare Amirliği” konusunda detaylı bilgiler aktaran Vali Mustafa Hakan Güvençer, öğrencilerden gelen soruları da cevapladı.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim