Misafir
6,051
5,3258
213,62
ÜYE GİRİŞİ

Nevruz ateşi dostlukla yakıldı

Cumhuriyet Meydanı'nda Nevruz ateşi yakıldı. Vali Güvençer ve beraberindekiler, yakılan ateşin üstünden atladı. Örste demir dövüldükten sonra, Sultan Camii Bimarhanesi'nde 478. Kez mesir macunu karma töreni yapıldı.

Nevruz ateşi dostlukla yakıldı
Cumhuriyet Meydanı'nda Nevruz ateşi yakıldı. Vali Güvençer ve beraberindekiler, yakılan ateşin üstünden atladı. Örste demir dövüldükten sonra, Sultan Camii Bimarhanesi'nde 478. Kez mesir macunu karma töreni yapıldı.
MUZAFFER KİRT
Türkiye’nin en önemli festivallerinden biri olan ve UNESCO tarafından insanlığın somut olmayan Kültürel Mirası’nda yer alan bu yıl 478’incisi düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, baharın müjdecisi olan Nevruz Bayramı ve temsili karma töreni başladı.  Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunuldu.
Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Garnizon Komutanı Albay Güven Dere, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ziya Elmalı, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Manisa'da şehzadelik yaptıktan sonra tahta çıkan Osmanlı Padişahları, şehzadeler, nedimeler, müritler, Merkez Efendi gibi tarihi kişilikleri yansıtan temsili karakterler vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Törende İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak bir konuşma yaparak Nevruz Bayramı’nın önemini değindi. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ziya Elmalı, Nevruz’un dostluğa ve barışa vesile olmasını diledi.
ÖRSTE DEMİR DÖVÜLDÜ
Cumhuriyet Meydanı'nda Nevruz ateşi yakıldı. Vali Güvençer ve beraberindekiler, yakılan ateşin üstünden atladı. Daha sonra örste demir dövülürken, vatandaşlar da birer birer ateşin üzerinden atlayarak, rengarenk boyanan yumurtaları tokuşturup Nevruz'u kutladı. “Sizin de dikili bir ağacınız olsun” sloganıyla vatandaşlara fidan dağıtıldı.
MEHTER EŞLİĞİNDE YÜRÜDÜLER
Manisa Valiliği önünden Manisa Büyükşehir Belediyesi Mehter Takım öncülüğünde kortej yürüyüşü gerçekleşti. Kortejde temsili Hafsa Sultan ve nedimeleri ile Manisa'da yetişmiş temsili Osmanlı şehzadeleri ve protokol üyeleri yer aldı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı güzergahından devam eden kortej, Sultan Camii Bimarhanesi'ne kadar Mehter Marşı eşliğinde yürüdü. Protokolün yerini almasının ardından Mevlidhanlar Derneği tarafından Mesir ilahisi okundu.
Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık,  Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik,  Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ziya Elmalı ve Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer birer konuşma yaparak Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali Karma Töreninin hayırlı olmasını dilediler. Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı başta olmak üzere bu vatan için şehit olanları rahmetle andılar.
MESİR DUALARLA KARILDI
Konuşmaların ardından Mesir Macunu karma duası okundu 29 Nisan’da Sultan Cami ve kubbelerinde saçılacak olan 6 ton Mesir Macunu karmasına geçildi. Vali Güvençer ve protokol üyeleri tarafından 41 çeşit baharat kazana dökülerek karıştırıldı. Mesir Karma töreninin ardından dualı Mesirden almak isteyen vatandaşlar adeta izdihama neden olurken kazan içindeki az miktardaki mesir macunu saniyeler içinde bitti.  
MESİR MACUNU FESTİVALİ
Uygarlık beşiği Anadolu’nun en eski tarihi kentlerinden olan Manisa’da Mesir geleneği ile anlamlı bir yardımlaşma ve bayram havası hissedilir. Önceleri tedavi amaçlı kullanılan daha sonra ise gelenek haline gelen Mesir’in ortaya çıkışı hakkında çeşitli inanışlar bulunmaktadır. İnanışa göre; Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in eşi, Muhteşem Süleyman diye tarihe geçen Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafta Sultan Manisa’dayken hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Sultan’ın kendisinin yaptırdığı Sultan Camii Medresesi’nin başına getirilen Merkez Efendi bitki ve baharatların karışımından oluşan bir macun hazırlar. 41 çeşit baharat karıştırılarak hazırlanan macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan hastalara bu ilacın verilmesini ister. Halktan gelen isteğin artması üzerine kâğıtlara sardırılan macunun Sultan Cami’nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Bu tarihten itibaren de Manisa’da Mesir Şenlikleri başlamıştır. 478 yıldır kutlanan bu gelenek UNESCO tarafından ‘Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınmıştır.
Tarçın, Karabiber, Yenibahar, Karanfil, Çörek Otu, Hardal Tohumu, Anason, Kişniş, Zencefil, Hibiskus, Zerdeçal, Hindistan Cevizi, Rezene, Kebabiye, Sinameki, Sarıhalile, Vanilya, Darı Fülfül, Kakule, Havlıcan, Hıyarşembe, Safran, Kimyon, Çam Sakızı, Mürsafi, Meyan Balı, Zulumba, Limon Kabuğu, Portakal Kabuğu, Deve Dikeni Tohumu, Keten Tohumu, Keçiboynuzu, Udi Hindi, Isırgan Tohumu, Akbiber, Üzüm Çekirdeği, Hayıt Tohumu, Biberiye, Funda Yaprağı, Melisa Otu, Karah.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim