Misafir
6,4739
5,7349
242,34
ÜYE GİRİŞİ

Hisarcıklıoğlu’ndan ‘şükür namazı kılın’ önerisi

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Manisa iş dünyası ile bir araya geldiği toplantıda Türkiye’nin en büyük bin sanayi kuruluşu arasında Manisa’dan 30 firmanın bulunduğuna dikkat çekerek “Allah’ın en şanslı kullarısınız. Bizim Kayseriliye beş vakit namaz farz ise Manisalılar 5 vakitte şükür namazı kılmalı” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Manisa iş dünyası ile bir araya geldiği toplantıda Türkiye’nin en büyük bin sanayi kuruluşu arasında Manisa’dan 30 firmanın bulunduğuna dikkat çekerek “Allah’ın en şanslı kullarısınız. Bizim Kayseriliye beş vakit namaz farz ise Manisalılar 5 vakitte şükür namazı kılmalı” dedi.

MUZAFFER KİRT

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Ticaret Borsası işbirliğiyle ‘Manisa iş dünyası istişare toplantısı’ düzenlendi. Manisa TSO’nun Bülent Koşmaz Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda yapılan istişare toplantısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Manisa TSO Başkanı Adnan Erbil, Manisa Borsa Başkanı Sadık Özkasap, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, oda üyeleri ve işadamları katıldı.

İstişare toplantısında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, Manisa’nın coğrafi şartları ve devlet destekleri ile sanayinin üretim merkezi olduğunu ifade etti. 2017’de 4 milyar dolar ihracat rakamı ile Manisa’nın Türkiye genelinde 8’inci sırada yer aldığını kaydeden Adnan Erbil, 7 milyar dolarlık ihracat ve ithalat hacmi olduğunu belirtti.

BABAYİĞİTLERE ÇAĞRI

2018’de ihracatın daha fazla artacağını ifade eden Erbil şöyle devam etti “Türkiye’nin toplam televizyon ihracatının yüzde 88’i Manisa’dan yapılıyor. Elektrik, elektronik lokomotif sektördür. Otomotiv ve iklimlendirme sanayi diğer önce çıkan sektörlerdir. Manisa OSB dünya çapında bir yatırım merkezidir. Ekonomik üretkenliğin ve üstünlüğün temel dinamiği inovasyondur. 2017 yılında Manisa’da 21 adet Ar-Ge merkezi bulunuyor. Yerli ve yabancı şirketlerin Ar-Ge merkezlerinin yanı sıra teknoloji geliştirme merkezi arge potansiyeline destek vermektedir. Bizlere düşen daha verimli çalışmak, daha fazla istihdam ve daha fazla dış ticaret yapmaktır. Manisa’nın ürettiği tüm ürünlerde markalaşma ön planda olmalıdır. Üretimi daha katma değerli hale getirmeliyiz” diye konuştu. Yerli otomobil için tarihi bir süreç başladığını kaydeden Adnan Erbil, “Babayiğitlere bir teklifte bulunmak istiyorum. Gelin, yerli otomobili Manisa’da üretelim. Manisa altyapısı ve teknolojisi ile buna hazır.”

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap da, tarıma dayalı sanayi ürünlerinin ülkenin cari açığının kapatılmasına doğrudan katkı sağladığını söyledi. Özkasap, “İhraç edilen ürün çeşitliliği Manisa’nın en güçlü yanlarındadır. Çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 85’i Avrupa ülkelerine yapılıyor. 2017 yılında 2 milyar 640 milyon liralık ürün tescili yaptık. Tarıma dayalı ticaretin büyüklüğü 7.5 milyar Türk lirasını aşmıştır” diye konuştu.

‘ALLAH’IN EN ŞANSLI KULLARISINIZ’

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Manisa’nın Türkiye’nin marka şehirlerinden  biri olduğunu söyledi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bugün dünyada tek noktada en fazla beyaz eşya ve televizyon üretildiği yer Manisa. Türkiye’de en fazla ileri teknoloji üretimi yapan ilk üç şehirden biri Manisa’dır. Manisa sanayide 4.0’ı geçen ilk illerden biridir. Zeytinde, üzümde en önemli illerden biridir. 2017’de faal işyeri sayısında Manisa’da artış yüzde 8 civarında, çalışan sayısında yüzde 10 artış var. İhracat ise bir önceki yıla göre yüzde 38 artmış. Türkiye ortalamasının üstünde artmış. Türkiye’nin en büyük bin sanayi kuruluşu içinde Manisa’da üretim yapan 30 firma var. Allah’a yatıp kalkıp şükredin. Allah’ın en şanslı kullarısınız. Bizim Kayseriliye beş vakit namaz farz ise Manisalılar 5 vakitte şükür namazı kılmalı. Şikayet edecek  bir şeyiniz yok” dedi.

Teknolojik sıçrama açısından savunma sanayinin vazgeçilmez olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “ Bugün Afrin’de kullanılan mühimmatın büyük bir kısmı Türkiye’de üretildi. Ne kadar dışarıya bağımlıysan o kadar elin kolun bağlı. Savunma sanayi kümelenmesi de Manisa’da olacak” diye konuştu.       2017 yılı başında ekonomide yaşanan sıkıntıları hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, geçen yıl uyguladıkları nefes kredisinin ikincisini de üyelerine sunmak için çalıştıklarını açıkladı. Hisarcıklıoğlu, geçen yıl 1 milyon üyeden 681 binine düşük faizli, faizsiz ya da kefil olarak destek verdiklerini söyledi. İstihdam seferberliğine de dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, üyelerine seferberliğe destek olun çağrısı yaptı. Hisarcıkıloğlu, “Türk özel sektörü olarak geçen yıl dünyada bir ilki yaptık. Üye başına bir istihdamı sağladık. Tarihimizde bu bir ilktir. 0 vergi geliyor. Sadece işçinin maaşını vereceksiniz. Bu teşvikler üç yıl sürecek. Bu teşviklerden yararlanın” dedi.

‘MANİSA’YA YERLİ OTOMOBİL YAKIŞIR’

Yerli otomobille ilgili konuşan Hisarcıklıoğlu, 2021’de ilk yerli otomobile binmiş olacağız. Herkes diyor ki bunu biz de yapalım. Manisa buna yakışır. İnşallah bu çalışmalar bittikten sonra neresi verimli olur konuşacağız. Sırf 2018 yılı başından itibaren Türkiye iş yapma kolaylığı endeksinde 60’ıncı sırada. 140 ülke içinde. Türkiye dünyanın en büyük 20 ekonominin içinde. Bu özel sektör iş yapma endeksinde 60’ıncı sırada olmasına rağmen 2017nın son çeyreğinde yüzde 11,2’lik bir büyüme yakalattı. İş yapmanın zorluğuna rağmen alma satma, ihracat yapıyorsunuz. Bu bize yakışmıyor dedim. Daha üretim, istihdam istiyoruz, o zaman iş yapma kolaylığı endeksinde Türkiye’yi ilk 20’nin içine sokmamız lazım. Hükümet oturun çalışın dedi. Her bakanlıkta ayrı ayrı çalıştık. Yüze yakın reform tasarısı hazırladık. Geçen hafta geçti. Bunlar ne getiriyor. İnşaat izinlerinde 18 prosedür 6’ya iniyor. İnşaat ruhsatındaki imza sayısı 18’den 1’e iniyor. Devlete 45 beyanname veriyoruz. Bu 12’ye iniyor. KDV üzerinde çalışıyoruz bitti. Sağolsun maliye bakanına taleplerimizi değerlendirdik. KDV’den hep alacaklıyız. Hep de ‘ya bu devlet alacağına şahin, borcuna bilmem’ diyoruz. Devlet bize bir türlü borcunu ödemez. Bakanla oturduk. Hepimizin 140 milyar lira alacağımız var. Bunda anlaştık. 140 milyar lirayı belirli bir takvim içinde devlet Türk özel sektörüne ödeyecek. 140 milyarın şu pazara girdiğini bir düşünün. Ekonominin ne kadar canlanacağını düşünün. Bu yasa tasarısıyla birlikte devletten alacaklıysan 3 ayda ödeme mecburiyetinde. Ödemezse sen de devlete faiz yazacaksın. Her şey eşit. O bize yazarsa sen de ona yazacaksın. Sıkıntılarımızın hepsini aşacağız. Yeter ki birlik ve beraberlik içinde hareket edelim. Ortak akılla sıkıntılar çözülür.

‘DOSTUMUZ YOK! 80 MİLYON KARDEŞİZ’

Bize düşen çalışmak. Yanı başımızda Afrin harekatını yaşıyoruz. Dostumuz yok. 80 milyon birbirimizin kardeşiyiz. Onun için birbirinizi ötekileştirmeyin. Siyasi görüşünüzden dolayı, mezhebinizden etnik kökenden dolayı. Birbirinizi sevin. Başka kimse yok, başka gideceğimiz yer de yok. Bir ve beraber olacağız. Farklı düşünüyorum diye beni kınamayacaksın. Yoksa ileri gidebilme şansımız yok.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim