Misafir
5,9653
5,2752
224,71
ÜYE GİRİŞİ

3 saniyede 1 çocuk, gelin ediliyor!

Kız çocuklarının 18 yaş öncesi evlendirilmesinin bir çocuk istismarı olduğunun altını çizen KADEM Temsilcisi Uzm. Doktor Ümit Atman, dünyada her 3 saniyede 1 çocuğun gelin edildiğini belirterek, “Çocuktan gelin olmaz”dedi.

Kız çocuklarının 18 yaş öncesi evlendirilmesinin bir çocuk istismarı olduğunun altını çizen KADEM Temsilcisi Uzm. Doktor Ümit Atman, dünyada her 3 saniyede 1 çocuğun gelin edildiğini belirterek, “Çocuktan gelin olmaz”dedi. 

RABİA TEKER

Türkiye’nin 30 farklı ilinde temsilcilik faaliyetleri yürüten Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Manisa Temsilciliği dernek binasında ‘Çocuktan gelin olmaz’ eğitimi verdi.

ÇOCUK GELİNLER NASIL ENGELLENİR

KADEM Manisa İl Temsilciliği, eğitim çalışmaları kapsamında dernek binasında Manisa KADEM Temsilcisi Uzm. Doktor Ümit Atman, Uzm. Çocuk Gelişimci Merve Solak Arabacı ve Avukat İslim Betül Polat tarafından verilen ‘Çocuktan gelin olmaz’ konulu eğitim ile dünyada çocuk istismarının en yaygın biçimi olan ‘Çocuk Gelin’ kavramını ele aldı. Çocuk gelin kavramının sağlık, psikososyal gelişim ve hukuki boyutları ile değerlendirildiği eğitimde çocuk yaşta yapılan evliliklerin önüne geçebilmek adına yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

‘BU BİR ÇOCUK İSTİSMARIDIR’

Derneklerinin kısa bir tanıtımını yapan KADEM Manisa İl Temsilcisi Uzm. Dr. Ümit Atman programı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediklerini belirterek, “8 Mart’ta çiçek verelim, balon uçuralım, kahvaltı edelim, yemek yiyelim ama lütfen kanayan yaralarımızı masaya yatıralım, konuşalım. Bunlar bizim gerçeklerimiz. Güllük gülistanlık değil ortalık. Çocuk istismarının da toplumda sanki masummuş gibi gösterilen bir tamlaması var; erken yaşta evlilikler. 18 yaş altı çocuklarımızı çünkü çocuk onlar, evlendiriyoruz. Bu bir çocuk istismarı ve dünyada çocuk istismarının en kabul gören adeta normalmiş gibi algılanan şekli; erken yaşta evlilikler. Çocuktan gelin olmaz, insafa gelin. 18 yaş altı, çocuk ve dünya literatürüne de geçmiş durumda bu. Çok ciddi bir konu” dedi.

3 SANİYEDE 1 ÇOCUK GELİN EDİLİYOR

Çocuk evliliklerinin çocuk istismarının dünyadaki en yaygın şekli olduğunu vurgulayan Atman, “Genelde 17 yaşta imza atıp evlendirdik diyorlar. Her yıl 18 yaşın altında 10 milyon kız çocuğu dünyada evlendiriliyor, sırf bizim ülkemizde değil. 10 milyon kız çocuğu. Gözünü 3 defa aç kapa, kırp, 3 saniyede bir 18 yaş altı kız çocukları evlendiriliyor. Bu dünyanın rakamları ve çalışmalarla tespit edilmiş rakamlar. O zaman önce bizim insanlara neyi öğretmemiz gerekiyor, çocuk kimdi, çocuğun tanımını yapmamız gerekiyor. Birleşmiş Milletlerce kabul görmüş ve bizim de altına ülke olarak imza attığımız Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi var. Onun maddeleri var çocukları korumak adına. Burada, 18 yaşın altındaki her birey, kız erkek fark etmez, çocuktur diyor. 18 yaş altı bireylerin de evlendirilmesi çocuk istismarıdır. Çocuk dediğimizde ergenlik süreci dediğimiz 21-22 yaşa kadar uzayan bir süreç var. 18 yaşındaki bir bireyin büyümesi inanın hala devam ediyor. Puberta dediğimiz, o ergenlik dediğimiz süreç devam ediyor. Elinde oyuncağı olması gereken yaşta, tam gelişimini tamamlamamış sayısız birey var” ifadelerini kullandı.

 Atman’ın konuşmasının ardından Uzm. Çocuk Gelişimci Merve Solak Arabacı olayın psikososyal boyutları hakkında, Avukat İslim Betül Polat da olayın hukuki boyutları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim