Misafir
6,5181
5,7674
245,88
ÜYE GİRİŞİ

Barajlarda doluluk yüzde 100’lere ulaştı

Manisa’da Ocak ayında sıfıra kadar düşerek alarm veren barajların doluluk oranları, son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte yüzde 100’lere kadar çıktı.

Manisa’da Ocak ayında sıfıra kadar düşerek alarm veren barajların doluluk oranları, son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte yüzde 100’lere kadar çıktı. 
HÜLYA KILINÇ 
Kış aylarını yaşamamıza rağmen mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle Ocak ayında  Gördes Barajının su oranı  yüzde 10 seviyelerine düşmüş, Demirköprü  Barajı’nda ise su kalmamıştı. Barajların alarm vermesi Manisa Valiliği İl Koordinasyon Toplantısı’nın da en önemli gündemi olmuş, Ocak ayı toplantısında yetersiz yağışlardan dolayı yaşanabilecek kuraklık tehlikesine  dikkat çekilerek, özellikle tarımsal sulamada gerekli önlemlerin alınması yönünde önerilerde bulunulmuştu. 
SUYA GÖRE ÜRÜN ÖNERİSİ 
Türkiye Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Halis Uysal, Manisa’daki barajların son günlerde  etkili olan yağışlar ile beraber beklenilen seviyelere geldiği açıklamasında bulundu.  Manisa’daki barajların son yağışlarla birlikte ulaştığı su seviyelerini açıklayan Uysal, özellikle geçtiğimiz ay hiç su kalmayan Demirköprü Barajına işaret ederek şunları söyledi “ Su seviyesi sıfıra düşen Demirköprü Barajı son yağan yağışlarla yüzde 16’ya yükseldi. Gördes Barajı yüzde 11’e, Güneşli yüzde 100’e, Çaltıkoru yüzde 88’e, Yortanlı yüzde 69’a, Sevinçler yüzde 68 seviyelerine yükseldi.  Barajlardaki su seviyelerinin yükselmesi az da olsa içimizi rahatlattı. Ancak, su tehlikesi hep var. Bunu unutmadan bundan sonra yapılabileceklere odaklanmalıyız. Özellikle tarımsal sulamalar noktasında  harekete geçilmeli, vahşi sulamadan vazgeçilerek damlama sulamaya geçilmeli. Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na büyük iş düşüyor bu noktada. Bütün illerde bir üretim planlamasına giderek, ürüne göre sulama değil, suyumuzun yeterliliğine göre ürün belirlenip ekilmeli.”                                                                                                

‘KİRLİLİĞİ ÖNLEYİCİ KANUNLAR ÇIKARILMALI’

Dünyada ciddi derecede kuraklık beklenen 37 ülke içinde Türkiye’nin 27. sırada  yer aldığına dikkat çeken Halis Uysal, bu noktada su kirliliği konusuna önem verilmesi gerektiğini kaydetti. Kirliliği  önlemek için özel kanunlar çıkarılması gerektiği görüşünü dile getiren Uysal “ Sayın Orman ve Su Bakanımız Veysel Eroğlu bu konuda çalışmalarını takdirle karşılıyoruz fakat daha radikal tedbirler alınması gerektiğine inanıyoruz”dedi. 
 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim