Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Bu kafede sanat var

Manisa’da geçtiğimiz günlerde açılan Toprakhane, kentimize yeni bir soluk getirdi. Serap Balhan ve Ali Özdemir’in hünerli elleriyle oya gibi işlenen Toprakhane, ev sıcaklığını yaşamak isteyen herkese dokunmayı hedefliyor

Manisa’da geçtiğimiz günlerde açılan Toprakhane, kentimize yeni bir soluk getirdi. Serap Balhan ve Ali Özdemir’in hünerli elleriyle oya gibi işlenen  Toprakhane, ev sıcaklığını yaşamak isteyen herkese dokunmayı hedefliyor  

HÜLYA KILINÇ

Cam seramik ve mozaik ustası Serap Balhan ve akademisyen Ali Özdemir’in ortaklığı ile geçtiğimiz hafta Yarhasanlar Camii civarında açılan Toprakhane, Manisa’da ilk günden önemli bir değişikliğe imza attı. Tamamı organik ürünlerin kullanıldığı yemek, kahvaltı, kahve, çay çeşitlerinin yanında sanatı da içinde barındıran Toprakhane, edebiyattan, resimden, sohbetten hoşlanan entelektüel kesimin de dikkatini çekeceğe benziyor.

BUTİK KAFELERLE ŞUBELEŞECEKLER

Manisa’da Celal Bayar Üniversitesi, belediyeler, okullarda  birçok başarılı çalışmalara ortağı Ali Özdemir ile birlikte imza atan Serap Balhan, Toprakhane’nin boyasından, kaynağına kadar tüm işçiliğini de birlikte yaptı. Masadan, sandalyeye, şekerlikten testiye kadar Toprakhane’nin  tüm ürünlerini kendi elleriyle ürettiklerine dikkat çeken Balhan, talep edilmesi durumunda satış da yapacaklarını dile getiriyor. Hedeflerinin butik kafe olarak şubeleşmek olduğunu kaydeden Balhan, kentimizde uzun zamandır ihtiyaç duyulan bir açığı kapattıklarına vurgu yaparak Toprakhane’nin hikayesini şöyle anlatıyor“Yıllardır arkadaşım Ali Özdemir ile birlikte sanatsal çalışmalar yapıyoruz. 3 yıl önce kurumsallaşarak kurumların ihalelerine girmek için Vav adında bir şirket kurduk. Muradiye’de atölyemiz var. Celal Bayar Üniversitesi, belediyeler okullarda çalışmalar yaptık. Mozaik, heykel şelale, tarihi eserlerin minyatürlerini yapıyoruz. Celal Bayar Üniversitesi’ne, Rektörlüğü mozaik yaptık,  tıp alimleri, Piri Reis Haritası,  Necatibey ortaokulunda 7 tane Türk büyüğü, çınar ağacı 150 metrekare, şelale yaptık.  Büyükşehir Belediyesi önceki yıl yurt dışından gelen heyete bizim yapmış olduğumuz ürünler hediye edilmişti. Selçuklu dönemindeki testilerin orjinallerini yaptık. Antika, tarihi eserin birebir aynısını yapıyoruz. Manisa dışında Selçuk’ta 2 tane otel restorasyonu yaptık. Sadece Manisa değil Türkiye genelinde birçok ilde çalışmalarımız oldu. Yerimiz belli olsun diye Toprakhane’yi açtık. Burası  butik kafe. Yaptığımız işi de burada göstermek istedik. Şimdi biz yapıyoruz hep birilerine yapıyoruz. Burada da hem yaptığımız görünsün, hem yerimiz belli olsun, hem bir arkadaş grubumuz olsun. Nezih, elit bir yer olsun istedik.”

‘EV GİBİ OLSUN İSTİYORUM’

Manisa’da bu tarz bir kafenin büyük bir eksiklik olduğunu ve bu eksikliği kapattıklarını ifade eden Balhan, dükkanı devraldıktan sonra içini tamamen değiştirdiklerini ve tüm işlerini ortağıyla birlikte yaptıklarını belirterek “Manisa’da hiç olmayan bir hizmet. Gerekirse konuklarımız kalkıp mutfaktan istediği bir şey varsa malzemelerini alıp kendisi de pişirebilecek. Endüstriyel hiçbir ürün almadık. Salam sosis, tavuk sokmuyorum. Kasap köfte, kasap sucuk, ciğer. Sabah tarhana çorbamız var.  Pişi yapıyoruz. İstenirse talep üzerine kahvaltı hazırlıyoruz. Özel misafir getirecekseniz bir gün öncesinden bildirildiğinde istenilen her şeyi yapabiliriz. Soğuk meze,  sıcak meze. Ev gibi olsun istiyorum. Kimse kasılmasın gelip evi gibi otursun, kitabını okusun. Elek gibidir hayat. Elersiniz kendimize yakın insanlar kalır hayatınızda. Müşteri niteliğinde değil de kardeş dost arkadaş gibi. Hedefimiz bundan sonra  Manisa’da, ardından Türkiye geneli şubeleşmek. Küçük küçük sevimli  kafeler”diye anlatıyor.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim