Misafir
6,0706
5,3716
214,29
ÜYE GİRİŞİ

Vergi vermek Afrin’e gitmekle eşdeğer

​​​​​​​Vali Mustafa Hakan Güvençer, vatandaşın vergi verme bilincini iyi kavraması gerektiğini belirterek “Bugün askerimiz Afrin’de mücadele veriyor. Bizim Afrin’e gitme gibi bir durumumuz yok ancak biz de vatandaşlık görevimizi, burada, olduğumuz yerde en iyi şekilde yapmalıyız”dedi.

Vali Mustafa Hakan Güvençer, vatandaşın vergi verme bilincini iyi kavraması gerektiğini belirterek “Bugün askerimiz Afrin’de mücadele veriyor. Bizim Afrin’e gitme gibi bir durumumuz yok ancak biz de vatandaşlık görevimizi, burada, olduğumuz yerde en iyi şekilde yapmalıyız”dedi.

MUZAFFER KİRT

Vergi Haftası etkinlikleri dün Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı’nın Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. TöreneVergi Dairesi Başkanvekili Ramazan Yaşar, başkanlar ve kurum çalışanları katıldı.

DEVLETİN DEVAMLILIĞI VERGİ GELİRLERİNDE

Manisa Vergi Dairesi Başkanvekili Ramazan Yaşar, törende yaptığı konuşmada verginin, devletin asli gelir kaynağı olduğunu, kamu harcamalarının finansmanının yanında ekonomik istikrarın sağlanması, büyümenin teşvik edilmesi, yatırım ve istihdamın artırılması gibi makroekonomik göstergeleri de doğrudan ilgilendirdiğini söyledi. Vergi vermenin yasal yükümlülüğün yanında bir vatandaşlık görevi olduğunu ifade eden Yaşar,  devletin mevcudiyeti ve devamlılığının toplanan vergi gelirlerine bağlı olduğunu dile getirdi.

Manisa Vergi Dairesi Başkanvekili Ramazan Yaşar ve beraberindeki heyet, çelenk sunma töreninin ardından Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’i makamında ziyaret etti. Başkanvekili Yaşar, çalışmaları ve haftanın içeriği hakkında Vali Güvençer’e bilgi verdi.

Yaşar, ”Toplumda vergi bilincinin oluşturulması ve gönüllü ödeme alışkanlığı kazandırılması amacıyla, her yıl belli bir program dahilinde vergi haftasını kutlamaktayız. Bu kapsamda öncelikle öğrencilerimizin vergi bilincinin oluşması adına okullarımızı ziyaret edip, vergi bilinci konusunda öğrencilerimize konferanslar vereceğiz. Bunun dışında ilk 10’a giren vergi rekortmenlerimizi işyerlerinde ziyaret edip, bakan beyin imzalamış olduğu teşekkür belgelerini kendilerine takdim edeceğiz. Personelimiz açısından yine kişisel gelişim seminerleri düzenleyeceğiz. Kızılay ile ortak bir kan bağışı kampanyamız var” dedi.

VERGİ BİLİNCİ İYİ KAVRANMALI

 

Vali Güvençer, devletin en önemli gelir kaynaklarından olan verginin önemini bütün kesimlere anlatmanın önemine dikkat çekerek şunları söyledi “Değerli Vergi Dairesi Başkanvekilimizin ifade ettiği üzere, artık vergi haftası kutlamaları Türkiye’de gelenekselleşti. Devlet olmanın temel unsurlarından bir tanesi de vergi toplama ve değerlendirme tekeli ve yetkisinin devlet organizasyonu bulunması. Başka temel görevlerini yerine getiriyor olmakla beraber, eğer vergi toplamıyor ve değerlendiremiyorsa, nitelikli bir devlet olma vasfını kaybediyor. Bu manada Türk Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kadimden beri süregelen devlet geleneği ile vergi hukukunda da parmakla gösterilecek bir gelişmeye sahip.  Ancak her ne kadar, vergi tahakkuku ve tahsilatı, Devletin egemenliğinin bir parçasıysa da vatandaş, kamu elbirliği, işbirliği, gönüllülüğü çerçevesinde, ne kadar bu işi yürütebilirsek o kadar başarılı addediliriz. Bu manada bir tarafta kurumsal yapı olarak Maliye Bakanlığımız ve vergi dairesi başkanlıklarımız yüksek performans sergilerken, vergi mükelleflerimizin de aynı performans içerisinde, aynı bilinçte hareket etmeleri beklenir. Özellikle bugünlerde, Afrin için silahlı kuvvetlerimiz için, Mehmetçikler için yüreklerimizi birleştirdiğimiz bir zaman diliminde, her birimizin elinde silahla cepheye gitmesi mümkün olmadığına göre; özellikle vergi mükellefi olan bütün vatandaşlarımızın, bizler de dahil olmak üzere devlete karşı, millete karşı bu sorumluluklarını, çok daha büyük bir ciddiyetle yerine getirmeleri son derece büyük önem arz ediyor. Mutlulukla ifade ediyorum ki, Türkiye genelinde olduğu gibi, Manisa özelinde de vatandaşımız ve vergi mükelleflerimiz nezdinde de, vergi bilinci her geçen yıl giderek yükseliyor. Temel amacımız ve arzumuz bu bilincin bu tür hafta etkinlikleri ve hatırlatmalara, teşviklere de hiç ihtiyaç duymaksızın, kendi rutini içerisinde devam ediyor olması. Ben bu vesileyle Tüm Türkiye sathında ve Manisa’da vergi iş ve işlemeleriyle uğraşan tüm değerli kamu çalışanlarımızı Vergi Dairesi Başkanımız şahsında yürekten kutluyorum, teşekkür ediyorum, haftalarının hayırlı olmasını diliyorum.”

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim