Misafir
6,1091
5,3695
214,84
ÜYE GİRİŞİ

Bu köyde bankaya borcu olmayan yok!

Manisa’nın Sarıgöl İlçesine bağlı Ahmetağa Köyünde, artan maliyetler karşısında bankalara borçlanmadan üretim yapan çiftçi kalmadı. Tamamı bankalara borçlu olan üretici, ne ürününü satabiliyor, ne de para kazanabiliyor

Manisa’nın  Sarıgöl İlçesine bağlı Ahmetağa Köyünde, artan maliyetler karşısında bankalara borçlanmadan üretim yapan çiftçi kalmadı. Tamamı bankalara borçlu olan üretici, ne ürününü satabiliyor, ne de para kazanabiliyor.

HÜLYA KILINÇ

Manisa’nın en verimli topraklarına sahip olan Sarıgöl İlçesinde çiftçinin yüzü gülmüyor.  İlçeye bağlı Ahmetağa Köyünde geçimini çiftçilikle  sağlayan vatandaşlar, bankalara olan borcu ödeyemedikleri için her geçen yıl üretimden uzaklaşıyor. Son 15 yıldır, üretimden para kazanamayan çiftçilerin bir kısmı maliyetler karşısında üretemiyor, üreten de para kazanamıyor.

370 ÇİFTÇİNİN TARLASI İPOTEKLİ

Ahmetağa Köyü’nde yaklaşık 18 bin dönüm arazi üzerinde üzüm üretimi yapan 370 çiftçinin tamamı bankalara borçlu. Artan maliyetler karşısında üretimden vazgeçen köylüler ise, günlük yevmiye karşılığında başkalarının üzüm bağlarına gidiyor.  Köy Muhtarı Mehmet Urgancı, her geçen yıl üretim maliyetlerinin arttığı ve üreticinin üretemez duruma geldiğini söyledi. Köydeki bütün tarlaların kullanılan krediden dolayı bankalar tarafından ipotekli olduğunu belirten Urgancı, önümüzdeki günlerde icra işlemleri ile karşı karşıya kalınabileceğini vurgulayarak “Köyümüzde yaşayan herkes geçimini tarımla sağlıyor. Son 15 yıldır üretim çok kötü gidiyor. Herkes bankalara borçlu. Herkesin tarlası ipotekli. Çiftçi, borcunu kapatabilecek kadar kazanç sağlayamadığı için her geçen yıl borç katlanarak büyüyor. Tarlayı satıp kapatayım dese, ipotekli olduğu için o da olmuyor. Ama  borçlar öyle yükseldi ki tarlayı satsak yine kapatamayız”dedi.

‘ÇİFTÇİ BOĞAZ TOKLUĞUNA ÇALIŞIYOR’

Devlet bankalarının borçları ertelemesi, özel bankaların düzenleme yapmasının çiftçinin yaşadığı borç sorununu çözmeye yeterli olmadığını vurgulayan Urgancı, “Çiftçi perişan halde. Boğaz tokluğuna çalışıyor. Devlet  bankalarına olan borçlarda erteleme yapıldı. Özel bankalarda ise düzenleme yapıldı ama  borç yine 1’iken 1,5 oldu, 2 iken 2,5 oldu.  Faiz işlemeye devam ediyor. Kazandığı para geçimine bile yetmiyor.  Çiftçi perişan. 10 dönüm yeri olan çiftçinin 300 bin liraya yakın borcu var. Şu durumda Sarıgöl ovasının çoğu ipotekli. Her geçen yıl borç batağına saplanıyor. Bankalar yakında bağlarımıza  koyabilir. Manisa milletvekillerinin, hükümetin bu soruna bir çözüm getirmesini bekliyoruz”diye konuştu.

 

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim