Misafir
6,1091
5,3695
214,84
ÜYE GİRİŞİ

Büyükşehir’in yurtsuz insanları

​​​​​​​Savaştan, baskılardan kaçarak kentimize sığınan yüzlerce aileden birisi Uzbek Ailesi. İran’dan kaçarak Manisa’yı yurt edinen Khudayberdi Uzbek, eşi ve çocuklarıyla gelecek güzel günlere inanıyor. 79 yaşında olmasına rağmen kimseye el açmadan, yeni bir hayatın umudunu içinde yaşatıyor.

Savaştan, baskılardan kaçarak kentimize sığınan yüzlerce aileden birisi Uzbek Ailesi. İran’dan kaçarak Manisa’yı yurt edinen Khudayberdi Uzbek, eşi ve çocuklarıyla gelecek güzel günlere inanıyor. 79 yaşında olmasına rağmen kimseye el açmadan, yeni bir hayatın umudunu içinde yaşatıyor.

HÜLYA KILINÇ

Yaklaşık 2 yıl önce  İran’daki rejim baskısından kaçarak ülkemize sığınan Khudayberdi Uzbek, eşi ve çocuklarıyla Manisa’yı kendilerine yurt edinmeye çalışıyor. Sokak aralarında tesbih, anahtarlık gibi ürünler satarak ailesine bakmaya çalışan 79 yaşındaki Khudayberdi Uzbek, bazı akşamlar eşi  Ad  Taj Khal Uzbek’in de kendisine yardımcı olduğunu belirterek, Manisalıların çok hoşgörülü insanlar olduğunu ifade ediyor.

SEVDİKLERİ İNSANLARI YOLLARDA KAYBETMİŞLER

Dedelerinin Özbekistan’dan yıllar önce Afganistan’a göç ettiğini, asıllarının Türk olduğunu vurgulayan Uzbek, Afganistan’da doğup büyüdüklerini 15 yıl önce savaştan dolayı İran’a kaçtıklarını, uzun yıllar İran’da yaşadıktan sonra rejim baskısından dolayı kaçarak Türkiye’ye sığındıklarını anlatıyor. Bütün bu göç edişlerde çoğunlukla yürüdüklerini, yollarda sevdikleri insanları kaybettiklerini anlatan Khudayberdi Uzbek, insanın ayağını basacak bir vatan toprağı, gidecek bir yerinin olmamasının çok kötü bir duygu olduğunun altını çiziyor.

79 YAŞINDA HALA ÇALIŞIYOR

Türkiye’de yaşamaktan çok mutlu olduğunu, özellikle de Manisalı insanları çok sevdiğini söyleyen Uzbek, söylenenin aksine hiç dışlanmadığını, insanların kendisine çok iyi davrandığını kaydediyor. Zabıtaların da anlayışla karşıladığını belirten Uzbek, sadece insanların daha çok kullandığı Doğu Caddesi üzerinde satış yapmak istediğini, ancak zabıtaların buna izin vermediğinden dert yanıyor.

79 yaşında olmasına rağmen çalışmaya eşi ve çocuklarına bakmaya mecbur olduğunu ifade eden Uzbek, dilenmenin kendi kültürlerinde çok ayıp karşılandığına işaret ederek şunları söylüyor “Bizim kültürümüzde dilenmek çok ayıp. Kesinlikle dilenmeyiz. Elimiz ayağımız tuttuğu sürece çalışırız biz. 79 yaşındayım, elbet bazı rahatsızlıklarım var ama yine de dilenmem. Benim yapabileceğim oturup küçük ürünler satmak. Günlük kazancımla evimin ekmeğini çıkarmaya çalışıyorum.”

YENİ BİR YAŞAM KURMA UMUDU

Yaşanılan göç hikayesinde yükü en fazla olan Anne  Ad Taj Khal Uzbek ise, katliamlardan, baskılardan kaçarak geldiği ülkemizde,  ailesiyle yeni bir yaşam kurmanın umudunu taşıyor. Altı erkek kardeşi ve babasını savaşta kaybetmiş olan Anne Uzbek, “Biz olamasak bile  3 çocuğumuzun Türk vatandaşı olmasını ve bundan sonraki yaşamlarını burada sürdürmelerini istiyoruz. Birçok insanın görmediği acılar çektik, sıkıntılar yaşadık. Allah kimseye bizim yaşadıklarımızı yaşatmasın. Burada kendimize yeni bir hayat kurduk. Türkiye’ye, Manisalıları seviyoruz. Komşularımız, arkadaşlarımız oldu. Bize iyi davranıyorlar. Bir kızım var hasta yatıyor. En küçük oğlum okula gidiyor. 17 yaşında bir oğlum var elektrikçinin yanında çalışıyor. Kazandığı para ancak kiramızı karşılıyor. Eşimin kazandığı ile de ancak karnımızı doyuruyoruz. Sıkıntılarımız var ama hiçbiri daha önce yaşadığımız savaşlar, baskılardan daha kötü değil. Sağlığımız yerinde, bizleri anlayan insanlar var çevremizde daha ne isteyelim.”diyerek yıllardır içinde biriktirdiği duygularını hüzünlü sözlerle dile getirdi.

 

 

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim