Misafir
6,0706
5,3716
214,29
ÜYE GİRİŞİ

‘İTİRAFÇI SAYISI KÜÇÜMSENEMEYECEK KADAR ÇOK’

FETÖ'nün Manisa'da adeta nüfus etmediği yer kalmamış!

FETÖ'nün Manisa'da adeta nüfus etmediği yer kalmamış!

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, FETÖ sanıklarından itirafçı olanların sayısının küçümsenmeyecek kadar çok olduğuna vurgu yaparak, bu konuda devlete yardımcı olanların, haklarında verilen kararlarla dışarı çıktıklarını söyledi. 401 kişiye toplam 3 bin 644 yıl 7 ay 22 gün hapis cezası verildi.

 TUNAY AKTAŞ

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli Manisa Adliyesindeki makamında basın toplantısı düzenledi. 15 Şubat 2018 tarihi itibariyle Cumhuriyet Başsavcılığınca mahkemelere açılan dava sayısının 1658 olduğuna dikkat çeken Çiçekli, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şüpheli sayısının 3 bin 359, tutuklu sayısının ise 10 olduğunu belirtti. Başsavcı Çiçekli, Mülhakat Cumhuriyet Başsavcılıklarında ise 3 bin 224 şüpheli hakkında soruşturmanın devam ettiğini, Mülhakat Cumhuriyet Başsavcılıklarında tutuklu sayısının ise 22 olduğunu söyledi.

401 KİŞİYE CEZA YAĞDI

Başsavcı Çiçekli tutuklu olarak yargılananlar hakkında son 5 aydır 430 kişinin mahkemeye çıktığını ve bunlar hakkında mahkemenin kararını verdiğini söyledi. Başsavcı Çiçekli mahkemeye çıkan 430 kişiden 261'inin hükmen tutuklu olarak hala ceza infaz kurumlarında olduğunu açıklarken mahkeme tarafından 29 kişi hakkında da beraat kararı verildiğini bildirdi. Başsavcı Çiçekli şunları söyledi: "Manisa Cumhuriyet Başsavcılığındaki şüpheli sayısı 3 bin 359'dur. Açılan dava sonucunda verilen kararlar ise şu şekildedir: 5 kişi hakkında 10 yıl 6 ay, 1 kişi hakkında 10 yıl, 176 kişi hakkında 6 yıl 3 ay, 157 kişi hakkında 7 yıl 6 ay, 17 kişi hakkında 2 yıl 1 ay, 12 kişi hakkında 8 yıl 9 ay, 5 kişi hakkında 9 yıl, 15 kişi hakkında 8 yıl 1 ay 15 gün, 4 kişi hakkında 6 yıl 10 ay 15 gün, 7 kişi hakkında 2 yıl 6 ay, 5 kişi hakkında 3 yıl 9 ay, 4 kişi hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün, 2 kişi hakkında 4 yıl 1 ay 15 gün, 1 kişi hakkında 5 yıl 5 ay, 1 kişi hakkında 4 yıl 4 ay 15 gün, 1 kişi hakkında 1 yıl 6 ay 22 gün. 29 kişi hakkında beraat." Başsavcı Ahmet Çiçekli, "Toplam 430 kişi hakkında karar verilmiş olup, bunlardan 261'i hükmen tutuklu olarak halen ceza infaz kurumunda bulunmaktadır. Davası açılan diğer sanıklar hakkında yargılamaların halen devam etmektedir. Cumhuriyet Savcılarımız tarafından tamamlanması ve hızlı bir şekilde soruşturma işlemleri devam etmektedir" diye konuştu.

MANİSA’DA NÜFUS ETMEDİĞİ YER KALMAMIŞ

FETÖ'nün Manisa'daki her alanda büyük bir yapılanma içine girdiğini kaydeden Başsavcı Çiçekli, FETÖ'nün Manisa'da adeta nüfus etmediği yer kalmadığını dile getirdi. "Kuyumcu hassasiyeti ile çalışıyoruz" diyen Başsavcı Çiçekli, Etkin ve hızlı bir şekilde neticeye ulaşmak istiyoruz. Bunu yaparken suçlu ve suçsuzu ayırarak kuyumcu hassasiyeti ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kimseyi mağdur etmeden en kısa sürede neticeye ulaşmak istiyoruz" dedi.

İTİRAFÇI SAYISI KÜÇÜMSENEMEYECEK KADAR ÇOK

FETÖ soruşturmalarıyla ilgili davalara Manisa Merkezde 2-3 ve 4. Ağır Ceza Mahkemelerinin bakmaya başladığını ifade eden Çiçekli, görülen davalardan 430 kişi hakkında kararın çıktığını, 29’unun beraat ettiğini dile getirdi. Bu kararlarda 401 kişiye toplam 1 yıl ile 10 yıl arasında hapis cezalarının verildiğini kaydeden Başsavcı Çiçekli, toplamda ise 3 bin 644 yıl 7 ay 22 gün hapis cezası verildiğine işaret ederek şunları söyledi “261’i tutuklu olarak hüküm giydikleri için cezaevlerimizde bulunmaktalar. Diğerleri ise aldıkları cezalar karşın tutuklu bulundukları süreler nedeniyle tahliye edildiler. 29 Kişi hakkında beraat kararı verildi. Yargının berat kararı göreve iade edilecekleri anlamını taşımaz. Ona OHAL karar verecek. Oradan sonuç alamazlarsa AİHM yoluna giderler. Davalarla ilgili soruşturmalar sürüyor gerekirse 5. Ağır Ceza Mahkemesini açabiliriz. Esnaf yapılanması davaları başladı. FETÖ sanıklarından itirafçı olanların sayısı küçümsenmeyecek kadar çok. Bu konuda devlete yardımcı olanlar haklarında verilen kararlarla dışarı çıkıyorlar.”

 

CBÜ ESKİ REKTÖRÜ 27 AKADEMİSYENİN DAVASI AÇILDI

 

FETÖ davlarında çatı diye bir şeyin olmadığını açılan tüm davalar bireysel olarak açıldığını dile getiren Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Çiçekli
“FETÖ tüm kurumlara ve özel kuruluşlara nüfus etmiştir. Açılan davalarda kesinlikte sözü edilen Çatı davası diye bir şey yoktur. FETÖ’nün Üniversite yapılanmasını oluşturan CBÜ Eski Rektörü Mehmet Pakdemirli ve 26 Akademisyen grubu hakkında dava 4. Ağır Ceza Mahkemesine açıldı.”dedi.

    

Başsavcı Çiçekli tek tip kıyafetlerin Manisa'ya geldiğini ve yönetmeliğin yayınlanmasının ardından FETÖ'den tutukluların badem kurusu diğer mahkumların ise gri tek tip kıyafetler giyeceklerini dile getirdi.

 

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim