Misafir
6,051
5,3258
213,62
ÜYE GİRİŞİ

Sağlıkçıların ‘şiddet’ isyanı

Manisa Merkez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Diş Hekimi Dt. Ç. Ş. randevu almasına rağmen vaktinde gelmeyen hasta E. H. ve kocası T.H. ve yakını tarafından darp edilmesi sağlık çalışanları tarafından kınandı.

Manisa Merkez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi  Diş Hekimi Dt. Ç. Ş. randevu almasına rağmen vaktinde gelmeyen hasta E. H. ve kocası T.H. ve yakını tarafından darp edilmesi sağlık çalışanları tarafından kınandı.

TUNAY AKTAŞ

Hasta ve hasta yakınları tarafından sağlık çalışanlarına yönelik şiddet yurdun birçok ilinde olduğu gibi Manisa’da da devam ediyor. Bunun en son örneği Manisa Merkez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde (Manisa ADSM)yaşandı. 6. Klinikte görevli Diş Hekimi Dt. Ç. Ş., 6 Şubat 2018 tarihinde saat 13.00’a randevu almasına rağmen vaktinde gelmeyen hasta E. H. ve kocası T.H. ve yakını tarafından darp edildiği iddia edildi.  Yunusemre Sağlık Sen Şube Başkanı İsmail Karip, Manisa ADSM önünde basın açıklaması yaparak, yaşanan şiddet olayına tepki gösterdi. Açıklamaya Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa İrğat, sağlıkçılar katıldı.

HEM TEHDİT HEM ŞİDDET

Yunusemre Sağlık Sen Şube Başkanı İsmail Karip yaptığı basın açıklamasında sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin devam ettiğini belirterek şöyle devam etti “Emine H. isimli diş hastası MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) üzerinden Manisa Merkez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 6. Klinikte görevli Diş Hekimi Dt. Ç.Ş’e 6 Şubat 2018 günü saat:13.00'e randevu almış ancak bu kişi randevu saatinde gelmediğinden, engelli olan sıradaki hastanın tedavisine başlanmıştır. Emine H. isimli hasta saat: 13,19’da polikliniğe başvurmuş olmasına rağmen geri çevrilmemiş ve hasta’nın tedavisi için aynı güne sıra verilmiştir.  Saat: 13.30’da hasta ve kocası olan Tahsin H.ile birlikte klinikte hasta tedavi eden hekimin yanına geldi. Yüksek sesle “saat:13.00 hastası oldukları halde neden tedaviye alınmadıklarını sormuş, hekimde; randevu saatinde gelmediklerinden doğal olarak sonraki hastayı aldığını, beklemeleri gerektiğini söylemiş, Tahsin H. hekimin üzerine yürümesi ve hakaretler savurması üzerine, Dt. Ç. Ş.  tarafında güvenlik çağırılmış ve klinikten çıkarılmaları sağlanmıştır. Tahsin H. kliniği terk ederken, "Dışarıda görüşeceğiz, sonra döneceğim ben, göreceksin diye bağırarak tehditler etmiştir.  Kısa bir süre sonra hastanın kocası Tahsin H.  yanına başka birini de alarak tekrar kliniğe girmiş, adı geçen hekim engelli bir hastasının tedavisini sürdürür iken, kliniğin içerisinde; Manisa küçük sen göreceksin şeklinde bağırarak, yanında getirdiği şahıs hekimi arkadan tutarak etkisiz hale getirmiş, Tahsin H.’da hekimi yumruklamış, boğazını sıkmış ve üzerindeki elbiseleri parçalamıştır.

‘YASA VE YAPTIRIMLAR YETERSİZ!’

Sağlık Sen olarak saldırganları lanetliyor, sağlık çalışanlarına bu ve benzeri saldırıların karşılıksız kalmaması için takipçisi olacağımızı buradan bildiriyoruz.  Görülüyor ki: gece gündüz demeden hayatı boyunca hastalarını sağlığına kavuşturmak için mücadele eden sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için yürürlükteki yasa ve yaptırımlar yetersizdir. Sağlık Sen olarak; bu tür onur kırıcı, değersizleştirici davranışların hak ettiği cezaları içeren yasa ve mevzuat değişikliğinin artık çıkarılması için yetkili mercilerin dikkatine sunuyoruz.”

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim