Misafir
5,9652
5,2792
224,71
ÜYE GİRİŞİ

219 mahallede kadastro yapılmayan alan kalmayacak

100 bin kişinin tapu sorununu çözüyor

Manisa’da 219 mahallede yaşayan 100 binden fazla kişinin 3 yıldır beklediği 2-B arazilerin kadastro işlemi, Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın girişimleri ile çözülüyor.

Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, 2-B kapsamında kadastro işlemleri yapılamadığı için 2-B araziyi kullanamayan vatandaşların yaşadığı sorunları çözüme kavuşturdu. 

2-B kapsamı dışına çıkarılan, ancak kullanım kadastrosu yapılmayan Manisa’daki arazilerin listesini yapan Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Çevre Şehircilik Bakanı ve Tapu Kadastro genel müdürü  ile görüşerek süreci hızlandırdı. Kadastro işlemlerinin hızlanması için önümüzdeki günlerde yapılacak ihale ile personel alınacak ve sahada yapılacak çalışma ile de 2018’in sonunda 2/B ile ilgili Manisa’da kadastrosu yapılmayan mahalle kalmayacak.   

PERSONEL İÇİN İHALE YAKINDA

Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Özdağ, arazileri atıl olmaktan çıkarıp verimli hale getirecek çalışmayla ilgili şunları söyledi “İzmir Orman Bölge Müdürlüğü 6831/2-2 B maddesi dışına çıkarılan ancak kullanım kadastrosu yapılmayan Manisa iline bağlı birimlerin listesini yaptım. Orman Bölge Müdürlüğü üzerine düşen görevi tamamladı. Bu kadastronun biran önce olması gerekiyordu. Ben Tapu Kadastro Bölge Müdürüyle,  Kadastro  Manisa yetkilileriyle görüşmeleri yaparak bunu çabuklaştırmak istedim. Daha sonra bunlar elemanlarının olmadığını söyledi. Tapu kadastro Genel Müdürüyle görüştüm. Ardından da çevre ve şehircilik bakanımızla görüşmeler yaptım. Çünkü buradaki kadastronun biran önce yapılması gerekiyor. Buradaki araziler satışa çıkarılsın. Satışa çıkarılan  arazileri vatandaşımız alsın ve bu arazilerde tarım yapsın. Bu araziler ülkemize katma değer sağlasın. Çevreye de  ekonomiye de katkıda bulunsun. Şuan son noktaya geldi. Kadastro buradaki elemanların eksikliğini söyledi. Ankara’ya bir yazı yazılıyor. Şuan 219 mahallemizi kapsıyor. Bunla ilgili bir ihaleye çıkılacak. Uzmanlar kiralanacak, bu yıl sonuna kadar da bunlar tamamlanmış olacak. Allah nasip ederse yılsonunda  bu 2/B arazilerimiz ihaleye çıkmış olacak. 2018 yılı sonuna kadar iş bitmiş olacak. Bunların çoğu orman kadastrosu biten 2/B alanlarda güncelleme kadastrosunun yapılmasını yapacağız. Bunun mülkiyeti zaten hazineye ait olacak. Kullanıcısını belirleyeceğiz. 2/B arazilerinin satışı gündeme gelecek, böylece bir problemi ortadan kaldırmış olacağız.”

100 BİNİN ÜSTÜNDE VATANDAŞ YARARLANACAK

Manisa mahallelerinde yaşayan çiftçilerin ektikleri arazileri kullanacaklarını kaydeden Özdağ, Orman Bölge Müdürlüğünün görevini tamamladığını,  2/B arazilerinin  hala tamamlamakta olduğu bölümlerin bulunduğunu söyledi. Onların da  5-6 ay içinde tamamlanacağını ifade eden Özdağ “Diğer 219 mahallenin de kadastrosunu  yaptıracağız. Bu önemli bir konuydu çünkü kimi zeytin bahçeleri, kiminin kirazı kiminin bağı var. Buğday, arpa, pamukla uğraşıyor. Arıcılık yapıyor. Arazileri atıl olmaktan çıkarıp verimli hale getirmiş oluyoruz. Ahmetli 1mahalle, Akhisar 33, Alaşehir 20 mahalle, Demirci 20, Gölmarmara 10, Gördes 20, Kırkağaç 4, Köprübaşı 12 mahalle, Kula 12 mahalle.  Hepsini topladığımızda 100 binin üzerinde vatandaşı ilgilendiriyor. 100 binin üzerinde kişi bu durumdan istifa edecek. Bunlar burada atıl duruyor, vatandaş bunları kullanıyordu, devlet kullanamazsın dedi. Bunlar ormanın dedi. Vatandaş gelmiş buralarda gayri resmi olarak kullanıyordu. Şimdi bunu resmi hale dönüştüreceğiz ve vatandaş ormanda çalışan görevlilerle, tapu kadastroyla başı belaya girmeyecek. ‘Ekersin ekemezsin’  diyemeyecek. Kendisi aynı zamanda devletten de çeşitli destekleri alacak. Ceviz yapmak isteyecek, badem yapmak isteyecek, zeytin yapmak isteyecek. Aynı zamanda hibeler alacak vatandaş. Bunlarla ilgili de çalışmalar olacak.

‘4 YIL ERKENE ALINMIŞ OLACAK’

Biz vatandaşımızı  köylerde mahallelerde tutmaya çalışıyoruz. Biz vatandaşımızın cebine para girsin istiyoruz. Vatandaşımızı hukukla, devletle karşı karşıya getirmek istemiyoruz. Bu nedenle 2/B kanunu daha önce çıkmıştı 3 yıldır bununla  uğraşıyorduk. Bu son noktaya geldi. Bu yıl sonunda 2/B ile ilgili Manisa’da kadastrosu yapılmayan mahallemiz kalmayacak. Yavaş yürüyordu hızlandırdık. Eldeki mevcut memurlarla bunu yapmaları 3-4 yıl sürerdi. Eleman ihale edelim, harita mühendisleri kiralayalım, teknikerler. Hem istihdam da yaratılmış olacak. İnsanlar iş bulmuş olacak. Her anlamda bir artı. İnsanlara mutluluk veren iş bulma konusunda ürün üretme, satma, katma değer yaratma konusunda 4 yıl kazancımız olacak.”diye konuştu.  

 

 

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim