Misafir
6,1726
5,4076
224,45
ÜYE GİRİŞİ

Üretimde iyiyiz ihracatta kötü!

Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu, üzüm üretmeyen, sadece ithal ettiği üzümü ihraç eden Hollanda’nın dünya üzüm ihracatından yüzde 6.9 pay alırken, dünyanın 6. Büyük üreticisi Türkiye’nin ancak 5.9 pay alabildiğine dikkat çekerek, “Üretimde iyiyiz ancak ihracatta kötüyüz”dedi.

Üretimde iyiyiz ihracatta kötü!

Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu,  üzüm üretmeyen, sadece  ithal ettiği üzümü ihraç eden Hollanda’nın dünya üzüm ihracatından yüzde 6.9 pay alırken, dünyanın 6. Büyük üreticisi Türkiye’nin ancak 5.9 pay alabildiğine dikkat çekerek, “Üretimde iyiyiz ancak ihracatta kötüyüz”dedi.

HÜLYA KILINÇ

Çiftçi-Sen Örgütlenme Sekreteri, Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu, Türkiye üzüm üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Manisa’nın,  stratejik ürünü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ÜZÜM ÜRETMEYEN HOLLANDA’NIN İHRACATI BİZDEN FAZLA

Türkiye’nin  üzüm ihracatında iyi olmadığının altını çizen Çobanoğlu, üzüm üretmeyen, ithal ettiği üzümü ihraç eden Hollanda’nın dünya üzüm ihracatından yüzde 6.9 pay alırken, dünyanın 6. Büyük üreticisi Türkiye’nin ancak 5.9 pay alabildiğine dikkat çekti. Adnan Çobanoğlu, ihracattaki bu kötü tabloyu şöyle açıkladı “Komşularımızla problemimiz var. Hollanda’nın yok. Bizim  ihraç kalemimizin en fazla olduğu nokta Arap  ülkeleriydi. Savaş nedeniyle tırlar gidemez hale geldi. İkinci açığı Rusya kapatmıştı Avrupa Birliği ile ama Rusya ile yaşadığımız kriz ihracatı geçen yıl engellemişti. Avrupa Birliğinde de sıkıntılar yaşandı. AB iyi tarım uygulamaları çerçevesinde bakıyor olaya. Daha az kimyasal kullanımı gibi. Bu koşullarda ihracat yapmamız tabi ki problem bu nedenle komşularla gerilimlerin düşürülmesinden yanayız. Tırlar Arap ülkelerine gidemiyor. Irak ve Suriye üzerinden. Rusya almıyor. Geriye AB ülkeleri kalıyor, burada da kalıntı problemi yaşanıyor. İhracatımızı artırmamız için mevcut pazarlarımızı koruyacağımız gibi yeni pazarlar da bulunmalı, kalıntı sorunu çözülmeli. Bunlar giderilmeden ihracatı sağlıklı yürütebilmemiz pek olanaklı görünmüyor.”

‘TARIM POLİTİKALARI EVLERE ŞENLİK’

Çobanoğlu, tarımda bu yıl uygulanan politikaların evlere şenlik olduğunu ifade ederek, üzüm fiyatları ile ilgili “ Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Manisa’da “4 liranın altında üzüm olmayacak” açıklamasında bulunmuştu. Daha sonra Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) üreticiden 3 lira 85 kuruş fiyatla çekirdeksiz kuru üzüm aldırttı. Aldığı kuru üzümü TARİŞ’e sattı. Yani ihracat için bile çaba  sarf etmedi. Devlet köylüden alıp TARİŞ’e satarak para kazandı. 3.30 kuruş kara geçti 1,5 ay içinde. Şu anda kuru üzüm 5 lira. Yani bunun böyle olacağı bilinmesine rağmen buna engel olucu bir politika yapılmadı. Politikalar da tarım arazilerini, üzüm bağlarını yok  etmeye dönük. Salihli’den Sarıgöl’e kadar onlarca jeotermal kuyuya izin verildi. Şuanda 15 jeotermal santrali çalışıyor. Bunların üzüme vereceği zarar anlatmakla bitmez. Kuraklık olması, çölleşmesinin en önemli  nedeni. Durum buyken biz nasıl ihraç edelim.

“TOPLUMCU POLİTİKA UYGULANMAZSA SONUMUZ FACİA”

Üzüm fiyatlarının beklentilerin altında kalması nedeniyle bazı ilçelerde üzüm bağlarının sökülmesinin 2018’de yaşanıp yaşanmayacağı sorusu üzerine, üreticinin söküp sökmemenin ötesinde bankalara olan borcunu nasıl erteleyeceğinin derdinde olduğunu kaydeden Çobanoğlu “Bağlar sökülme para kazanmayan üretici yerine ne dikeceğini bilemez. Üretici, üretmekten ziyade üretim dışı kalmayı yeğliyor üretici. Buna  dönük toplumcu bir politika uygulanmadığı taktirde sonumuz facia. Salihli’den Sarıgöl’e kadar onlarca jeotermal kuyuya izin verildi. Şuanda 15 jeotermal santrali çalışıyor. Bunların üzüme vereceği zarar anlatmakla bitmez. Kuraklık olması, çölleşmesinin en önemli  nedeni. Durum buyken biz nasıl ihraç edelim.”diye konuştu.  

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim