Misafir
6,1726
5,4076
224,45
ÜYE GİRİŞİ

Kadın isterse bal gibi yapar

Ev kadınıydı arı yetiştiricisi oldu

Ev kadınıydı arı yetiştiricisi oldu Ev hanımı Zehra Keskin, hobi olarak başladığı Şehzadeler İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün açtığı ‘Arı Yetiştiriciliği Kursu’nda öğrendiklerini ticarete dönüştürecek.

TUNAY AKTAŞ

Şehzadeler İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün açtığı ‘Arı Yetiştiriciliği Kursu’nda tek kadın kursiyer olarak  arı yetiştirmenin inceliklerini öğrenen Zehra Keskin, öğrendiği bütün bilgileri ticarete dönüştürmeye hazırlanıyor.

KÖYDE DOĞAL YAŞAMI SEÇTİ

Evli ve 1 çocuk annesi olan Zehra Keskin, eşiyle birlikte şehir yaşantısından sıkıldığı ve doğal yaşamı tercih ettiği için Çamköy Mahallesi’ne taşınmış. Toprakla ilgilenmeyi sevdikçe, tavuk beslemeye ve ardından koyun beslemeye başlamışlar. Sebze, meyve, et, tavuk gibi beslendikleri tüm gıdaların doğal olduğunu ve bu durumun bütün yaşamlarını etkisi altına aldığını belirten Keskin, “Baktık her yediğimizi doğal yetiştiriyoruz, o zaman balımızı da yetiştirelim” diyerek  arı yetiştiriciliği kursuna katılmış.

BAL ÜRETECEK

Şehzadeler İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün açtığı kursta 2,5 aydır eğitim aldığını söyleyen Zehra Keskin, bundan sonra yapacakları ile ilgili şunları söyledi “Eşimle birlikte hep doğal yaşamayı istiyorduk ve bu hayalimizi gerçekleştiriyoruz. Çamköy’e taşınmamızla birlikte yediğimiz her gıdanın doğal olmasına dikkat ediyoruz. Her şeyi kendimiz yetiştiriyoruz. Balımızı da kendimiz elde edelim diye açılan kursa katıldım. Ancak şimdi hem bal üretimi hem de ticaretini yapmayı hedefliyorum. Bundan sonra arı yetiştiriciliğine başlayacağım. Önce pratik olarak kendimize üretim yapacağız. Ardından kova sayımızı artırarak üretip satış yapacağız”dedi.

72 SAAT KURS

Şehzadeler İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından 2,5 ay önce açılan ‘Arı Yetiştiriciliği Kursu’nun son uygulamalı eğitimi Karaağaçlı Mahallesi’nde yapıldı. Son uygulamalı eğitime Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Ermiş, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca ve kursa katılan arı yetiştirici adayları katıldı. Kurs öncesi açıklamada bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca, 2,5 ay süren kursun 5 Şubat tarihinde sona ereceğini ve 72 saat süren kursa toplam 22 kursiyerin katıldığını dile getirdi. Kanca ayrıca kursu bitirip sertifikalarını alan kursiyerlerin, arı yetiştiriciliğiyle bal üretimine başlayarak kendilerine yeni iş sahası kazandıracağını ifade etti.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim