Misafir
6,1757
5,4148
224,8
ÜYE GİRİŞİ

Tarımsal sulama belediyelere devrediliyor

Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı ve Manisa Sulama Kooperatifi Başkanı A. Halis Uysal, sulama birliklerinin belediyelere devredileceğini belirterek bu durumda belediyelerin zorlanabileceğini söyledi.

Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı ve Manisa Sulama Kooperatifi Başkanı A. Halis Uysal, sulama birliklerinin belediyelere devredileceğini belirterek bu durumda belediyelerin zorlanabileceğini söyledi. 

TUNAY AKTAŞ

Sulama birliklerinin kapatılarak belediyelere devredileceğini belirten Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı ve Manisa Sulama Kooperatifi Başkanı A. Halis Uysal, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘’Sulama Birliklerini kaldırıyoruz, onun yerine bu işi belediyeler vasıtası ile çözmeye gideceğiz” açıklamasını yaptı.  Bu açıklama, konuyla ilgili kurum ve kuruluşlarda, Sulama Kooperatifleri Merkez Birliğimizde ve Sulama Kooperatiflerinde, sulama yönetiminde ortaya çıkabilecek bazı hususların ele alınması  ihtiyacını doğurmuştur. Bugüne kadar bazı sulama birliklerinin yerel yönetimlere devri ile yaşanan sıkıntılar bundan sonra yapılacak devirlerin ortaya çıkarabileceği sorunlar açısından dikkatle incelenmelidir. Diğer taraftan, Belediyelerin içme ve kullanma suyu hizmeti verme açısından bazı bölgelerde yaşadıkları sıkıntılara bir de sulama suyu yönetiminin  eklenecek olması, Hem belediyelerimizi hem de sulama suyu hizmeti bekleyen çiftçimizi zora sokabilir” dedi. 

“KOOPERATİFLERE DEVREDİLSİN”

Uysal, “TBMM’ye sevk edilmek üzere olan Su Yasası tasarısında  Su Yönetiminin katılımcı, şeffaf  ve havza bazında  gerçekleştirilmesi açıkça yer almaktadır. Bu kapsamda ülkemizde çekilen suyun yaklaşık yüzde 75’ini kullanan tarım sektöründe katılımcı, şeffaf ve havza bazında bir sulama yönetimi oluşması zorlaşacaktır. Bu nedenle sulama birliklerinin yasasında yapılacak değişikliklerle birliklerin kurumsal yapısının daha işlevli hale getirilmesi ve problemlerinin çözülmesi öncelikli tercih olmalıdır. Bu önerimizin kabul görmemesi halinde Sulama Tesislerinin mülkiyeti DSİ Genel Müdürlüğü üzerinde kalmak kaydıyla kooperatifleştirme ve aynı bölgedeki mevcut sulama kooperatifleriyle bütünleştirme yoluna gidilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz”diye konuştu. 

“SULAMA BELEDİYELERİ ZORLAYABİLİR”
Yerel yönetimlere ekstra yükler getireceğini ifade eden Uysal, büyükşehir belediyelerinin dışındaki belediyelerin yasasında sulama yönetimi ile ilgili hükümlerin olmamasının sulama hizmetlerinin sürekliliğini ve yeni düzenlemenin işlerliğini zora sokabileceği görüşünü dile getirdi. Uysal şöyle devam etti “Bunun yanı sıra büyükşehirlerde  yerel yönetimlerimizin yetki ve sorumluluk alanlarının genişlemesinden doğan bazı zorluklara sulama yönetiminin de eklenecek olması, sürdürülebilir bir sulama  yönetiminin  sağlanmasını zorlayabilir. Sulama yönetimi bizatihi bir ihtisas konusu olarak kırsal kalkınma modelimizin ana unsurunu oluşturur. Ülkemizde tarımsal sulamanın etkin ve sürdürülebilir olarak yürütülmesi konusunda  Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği olarak üzerimize düşecek tüm sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz.” 
 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim