Misafir
6,1757
5,4148
224,8
ÜYE GİRİŞİ

Ne terzi kaldı ne de çırak!

Gelişen teknoloji ile birlikte konfeksiyon sektörüne yenilen terzi mesleği son demlerini yaşıyor. Manisa’da sayıları ancak 15’i bulan terziler, aynı zamanda çırak yetişmemesinden de dert yanıyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte konfeksiyon sektörüne yenilen terzi mesleği son demlerini yaşıyor. Manisa’da sayıları ancak 15’i bulan terziler, aynı zamanda çırak yetişmemesinden de dert yanıyor. 

TUNAY AKTAŞ

Birçok meslek gibi terzilik mesleği de teknoloji karşısında son demlerini yaşıyor. Manisa Terziler ve Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Naci Kömüldaş, terzilerin çırak bulamadığını, terzi sayısının da 15’e kadar düştüğünü  belirterek, mesleğin bitme noktasına geldiğinin işaretini veriyor.

ÇOK KALFA, ÇOK ÇIRAK YETİŞTİ AMA….

Manisa Terziler ve Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Naci Kömüldaş, 1958 yılında mesleğe başladığını belirterek o günleri şöyle anlatıyor “Köyde ağabeyimin yanında başladım mesleğe o da terziydi. Askerden sonra Manisa’ya gelerek 2 sene kalfalık yaptım. 1971’den bu tarafa dükkan çalıştırıyorum. Çok kalfa yetiştirdik, çok çırak yetiştirdik  o zamanlarda boldu. Şimdi yok. 1988’de oda başkanı oldum ve başkanlığa hala devam ediyorum. Sıkıntılarımız çok, çırak yok. Meslekte çırak olmayınca, usta olunmuyor, kalfa olunmuyor. İnsan oğlu var olduğu sürece bu meslek ölmez, bu meslek yok olmaz, hep birileri yapacaktır. Ütopya’dan gelecek terzi yine olacak. Bundan 20 yıl önce Almanya’ya giden arkadaşlarımız ‘ısmarlamacı terzi yok’ Almanya’da. Kalbur üstüler diktiriyor derlerdi. Ama şimdi buradaki durum aynı oldu. Şu anda Manisa’da hazirun listemizde 199 üyemiz var. 214 esas üyemiz var. Bunların içinde ısmarlama takım elbise dikecek yaklaşık 15 arkadaşımız var, onlar da eskiler. Diğer üyelerimiz yorgancı, dikiş nakış, son zamanlarda yaygın olan paça kıvırmalar gibi. Paça kıvırmalar mesleği biraz daha düşürdüler. 2 lira,3 lira paça yapıyorlar. Bunlarla ilgili ilk yapacağımız toplantıda karar alacağız. Fiyat tarifesi konusunda herkes eşit olsun diye.  Manisa’da terzi ustası olarak 15 kişi var.”

3 SANTİMLİK İĞNENİN ARKASINDA KOŞUYORLAR

 Çırak bulmakta zorlandıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Kömüldaş, “Eskiden çırak çoktu. Şimdi ise yok. Geliyor bana çırak lazım diye, bende lazım diyorum, kaç para vereceksin diyor. Şartlar o kadar zorlaştı ki. Bizim meslek gerçekten zor. Biz çırak bulamamaya başlayınca berberlerde çok çırak vardı. Güzel para kazanıyorlardı. Allah daha çok versin, kazansınlar. Şimdi onlarda da yok. Bizim sanat biraz ağır. Her insan yapamaz zaten zahmetli bir iş. 3, 5 santimlik bir iğnenin arkasından koşuyoruz, o gidiyor ben arkadan gidiyorum. Her şey makine” diye konuştu.

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim