Misafir
6,1757
5,4148
224,8
ÜYE GİRİŞİ

​​​​​​​Zeytinyağını 2 katına satıyorlar

​​​​​​​Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, zeytinyağının normal fiyatların 2 katına satıldığını ve tüketicinin bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini söyledi.

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, zeytinyağının normal fiyatların 2 katına satıldığını ve tüketicinin bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Zeytinyağı satışlarında yapılan aşırı fiyatlandırmayla ilgili konuşan Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, piyasa değerinin 2 katına satış gerçekleştiğini  belirterek bunun tüketiciye ve üreticiye zarar verdiğini söyledi. Vatandaşın bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini ifade eden Alhat, “Bugün üreticide 14-15 lira olan zeytinyağı marketlerde 35-40 liraya satılıyor. Böyle bir tablo oluşmamasıyla ilgili birçok görüş ve bilgi paylaştık. Bugün bazı ulusal ağa sahip marketlerde fiyatlar 20 liranın altında. Olması gereken de bu. Çünkü aksi halde üreticiyi demorilize ediyorsunuz. Üretici 15 liraya satmaya çalışıyor ama rafa gidip baktığında 35 lira. Sadece zeytinyağında değil bu fındıkta da böyle. Türk halkı olarak bazı konulara göz yumuyoruz. Bu doğru değil. Borsa kananıyla bu konuları anlatmaya çalışıyoruz, hasat şenliğinde bu konuda bahsettik. Ucuz da kötüdür demeyi kültür haline getirdik. Özellikle bu doğru bir bakış açısı değil. İnsanlar bir ürünü 2 katı fiyatına aldığında iyi bir ürün aldığı anlamına gelmiyor. Biz bunu ispatladık. Zeytinyağında bazı markalar, 2 katı fiyata satanlardan daha kaliteli. Bunu anlatmak için çok uğraşmamız lazım ama Türk halkının şunu bilmesi lazım; bu konularda gıda üzerinde çok oynamalar yapılıyor. Üreticiden alınan fiyatın kat kat misliyle tüketiciye satıldığını görüyoruz. Bunları doğru bulmuyoruz. Zeytin ve zeytinyağı ile ilgili olan çalışmaları yapıyoruz”dedi.

“DÖKME ZEYTİN YAĞI BİZİM AYIBIMIZ”

 Alhat, “Tüketici ürünü ne kadar uygun fiyata alırsa ürünün o kadar tüketimi artacak. Bu da bizim gibi yılda 200-250 bin ton zeytin yağı üreten bir ülkenin dökme zeytinyağı satışı ayıbını ortadan kaldıracağını umut ediyorum. Dökme zeytinyağı; ‘Evet arkadaşlar siz Türkler olarak zeytinyağını yiyemiyorsunuz. Biz İtalyanlar, İspanyollar olarak yeriz. Türkiye’den dökme alırız. Onlara bitkisel, ne olduğunu bilmediğimiz yağları göndeririz’ demeye benziyor. Ülkemizde ne olduğunu bilmediğimiz yağlar tüketiyoruz. Zeytinyağı gibi sağlık kaynağı yurt dışına dökme satıyoruz. Değişmesi lazım, bunun için iyi bilgilendirmeler lazım”diye konuştu.

“KURAKLIĞI KONUŞMAK İÇİN ERKEN”

Kuraklık değerlendirmesinde 2 katı fiyat uygulayan firmalara sitemde bulunan Alhat, “Bu konuda konuşmak içi henüz erken. İlkbaharı görmek, gerekli raporlara bakmak  lazım. Yağışların durumuna göre zeytinyağı fiyatlarında değişim elbette olabilir ama tüketici bundan etkilenmez. Normal fiyatların 2 katına zeytinyağı satan firmalar olduğu sürece kuraklık olsa bile satış fiyatları etkilenmez. Bunu satanlar karlarını düşürerek satarlar ama yine de satarlar. Burada önemli olan asıl üretici nasıl korunacak, bunlar düşünülmeli” dedi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim