Misafir
6,1726
5,4076
224,45
ÜYE GİRİŞİ

‘Mısır yerine pamuk ekin!’

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, yağışların az olmasından dolayı 2018’in kurak geçeceğine vurgu yaparak, bu yıl mısır ekmeyi düşünen üreticiye pamuk ekmesi önerisinde bulundu.

Başkan Okur, iklim şartlarına dikkat çekerek üreticiye öneride bulundu

‘Mısır yerine pamuk ekin!’

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, yağışların az olmasından dolayı 2018’in kurak geçeceğine vurgu yaparak, bu yıl mısır ekmeyi düşünen üreticiye pamuk ekmesi önerisinde bulundu.

TUNAY AKTAŞ

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, yağış oranlarının düşük olmasından dolayı 2018’de su sıkıntısı yaşanacağını ifade ederek, üreticilerin daha az suya ihtiyaç duyan ürünleri tercih etmeleri önerisinde bulunarak “Mısır yerine pamuk ekin”dedi.

PAMUĞA YÖNELİŞ UMUT VERİCİ

Üretici, yıllar önce maliyetlerin yüksek olması nedeniyle terk ettiği pamuğa geri dönmeye başladı.  Devletin de destek vermesiyle pamuk üreticinin yüzünü güldürmeye başladı. Saruhanlı ilçesinde yaklaşık 10 yıl öncesinde 120 bin dekara varan arazide pamuk üretimi yapıldığına dikkati çeken Başkan Okur, girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle 10 dekara kadar düştüğünü belirtti.   Son iki yıldır ülkede izlenen tarım politikaları gereğince pamuğun teşvik edilmeye başlandığını ve ekim alanlarında artış olduğunu kaydeden Başkan Okur, “Pamuktaki pirim desteklemeleri çiftçilerimizin yüzünü güldürmektedir. Bu da pamuk alanlarının ekiminin fazlalaşmasına etki etti. Şu an ilçemizde pamuk ekim alanı 10 bin dekarın üzerine çıktı. Bu önümüzdeki yıllarda 30-40 bin dekarlara hatta ve hatta eski yıllarda olduğu gibi pamuk ekim alanlarının 70-80 bin dekarlara kadar çıkacağını tahmin ediyoruz. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ülkemizde kuraklık yaşanması. Biz ilçemizde pamuk yerine alternatif ürün olarak mısır ekmiştik. Bilindiği üzere mısır ürünü çok su isteyen bir ürün. Mısır senede 10 kez su istemektedir, suyumuz da kısıtlı olduğu için üreticilerimize sesleniyoruz. Mutlaka pamuğa geri dönüş yapalım.” Diye konuştu.

SARUHANLI PAMUK KALİTESİNDE İYİ

Saruhanlı bölgesinde yetiştirilen pamuğun da kaliteli olduğuna dikkati çeken Başkan Okur, “Türkiye’de yetiştirilen pamuktaki lif uzunluğu bakımından 3. sırada yer alan bir ilçeyiz. Üreticilerimize esleniyoruz, bu yıl mümkün olduğu kadar pamuk ekim alanlarını geniş tutsunlar. Kuraklık var, mısır yerine pamuk eksinler.”dedi.

‘VAHŞİ SULAMAYA KARŞIYIZ’

Üreticileri kuraklık konusunda da uyaran Başkan Okur, vahşi sulamaya karşı olduklarını vurgulayarak, çiftçilerin arazilerini mutlaka damlama sulama yöntemiyle sulamalarını istedi. Yetkililere de seslenen Başkan Okur, Gediz havzasında 1 milyon hektarlık arazinin kapalı sulama sistemin beklediğini belirterek, “Eğer devletimizin bunu desteklerse çok büyük bir su kaybının önüne geçilmiş olacak. Hem ülkemiz, hem de çiftçilerimiz için kapalı sulama sistemine geçilmesini arzu ediyoruz.”dedi.  Eskiden daha çok pamuk ektiklerini belirten Saruhanlının Koldere Mahallesindeki pamuk üreticilerinden Osman Gümüşgönül , bu yıl pamuk ektiklerini ve mısırdan daha fazla kazanç sağladıklarını belirterek, diğer üreticilere pamuk ekmeleri konusunda tavsiyede bulundu.Saruhanlının Kumkuyacak Mahallesindeki pamuk üreticilerinden Ahmet Yalçın ise bu yıl pamuktan çok memnun kaldıklarını belirterek, ilçenin beyaz altın denen pamuğa geri dönmesinin daha iyi olacağını savundu.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim