Misafir
6,1726
5,4076
224,45
ÜYE GİRİŞİ

Fiyatlar 5’te 1 düşecek!

Manisa Girişimci İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Aslan Yılmaz, imarın çıkmasıyla birlikte konut fiyatlarında yüzde 20’lik bir düşüş yaşanacağını ve bunun kira fiyatlarını da yansıyacağını söyledi.

Manisa Girişimci İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Aslan Yılmaz, imarın çıkmasıyla birlikte konut fiyatlarında yüzde 20’lik bir düşüş yaşanacağını ve bunun kira fiyatlarını da yansıyacağını söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Manisa Girişimci İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Aslan Yılmaz, Manisa’da konut ve imar durumuna yönelik açıklamalarda bulundu. Belediyeler tarafından imarın çıkartılamamış olmasından dolayı Manisa’nın Büyükşehir olmanın avantajlarından çok dezavantajlarını yaşadığını söyleyen Yılmaz, bundan en çok etkilenenin konut sektörü ve vatandaşlar olduğunu belirtti. Yılmaz, “Daire ve kira fiyatlarını en çok etkileyen arsanın olmamasıdır. En büyük etken bu. İkinci etken krediler, üçüncü etken ise malzeme fiyatları. Malzeme fiyatlarında çok ciddi yükseltiler oldu. Demir fiyatlarında 2 yılda yüzde 150 oranında yükselme var. Betonda yüzde 60 oranında zam var. Bunlar konut fiyatlarını yükseltiyor” dedi.

KAT KARŞILIĞI YÜZDE 60 KADAR ÇIKTI

Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi daha önce 2018’de imarın çıkacağını söyledi. Muradiye’de başlayan çevre yolunun iç tarafı, Horozköy’ün alt kısımları, Barbaros, Kuşlubahçe ve Nurlupınar’ın altından Turgutlu çıkışına kadar olan bölgeler imara açılacaktı. Buralar imara açılırsa arsa fiyatları ve kat karşılığı oranlar düşer. Bu da daire fiyatlarının gevşemesine sebep olur. Manisa daire fiyatlarını arttıran en büyük etken dediğimiz gibi imar açılmaması. Şuan sadece Muradiye’de imar var ve orada inşaat yapılabiliyor. 3 yıl önce burada kat karşılığı oranlar yüzde 20-25 iken şu an yüzde 50’lere çıktı. Önceden 10 dairelik yere 2,5 daire verilirken şuan 5 daire veriliyor. 10 konut yapıyorsunuz ama 5 konut satıyorsunuz. Bu da doğal olarak konut satış fiyatlarını arttırıyor. Muradiye’de daha önceden daireler 120 bin liraya satılırken şu an 230 bin liraya satılıyor”

İMAR BÜYÜK PARSELLERDEN OLUŞACAK

Yeni imar bölgeleriyle birlikte konut fiyatlarının düşeceğini belirten Yılmaz, “Muhakkak konut fiyatlarında ve kiralarda düşüşler görülecek. Yeni açılan imar bölgelerinde büyük parseller olarak site tarzında düzenleniyor. Güzelyurt bölgesi gibi. Güzelyurt’a yüzde 20 ile başladık ama şuan yüzde 60 kat karşılığına kadar yükseldi. Arsa daraldıkça oran artıyor. Yeni yerlerle birlikte yine yüzde 20 kat karşılığına kadar düşer ve en üst seviye yüzde 40 olur. Sonuçta arsa maliyetiyle birlikte konut fiyatlarında yüzde 20’lik bir düşüş olacak. Bu da doğal olarak Manisa’da kira fiyatlarının bu oranlarda düşmesini sağlayacaktır”dedi.

20 YILLIK KONUT ALANI AÇILACAK

“Yeni açılacak imar alanları Manisa’nın en azından 20 yıllık bir konut alanını oluşturacak. Böylelikle Manisa’nın arsa sorunu çözülmüş olur. Şu an bile imarın açılacağı bu bölgelerde müteahhitlerin yüzde 40’larla sözleşme yaptıklarını duyuyoruz. Rekabet Manisa’da had safhada. Müteahhitler arasında ciddi bir rekabet var. Alıcılar için bu bir fırsat aslında. İzmir’deki müteahhit sayısıyla Manisa’daki müteahhit sayısı neredeyse aynı. Rekabet hem kalite getiriyor hem de tüketiciye avantajlar sağlıyor”

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim