Misafir
6,1726
5,4076
224,45
ÜYE GİRİŞİ

Eğitim Sen 23 yaşında

​​​​​​​Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) 23. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Manisa şube yönetimi bir açıklama yaparak kutladı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) 23. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Manisa şube yönetimi bir açıklama yaparak kutladı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) 23. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Manisa temsilciliği basın açıklamasında bulundu.

Eğitim-Sen Manisa Şubesi Mali Sekreteri Cemal Demir’in yaptığı açıklamada,  tarihsel kökleri 1900’lü yılların başına kadar uzanan, resmi olarak 23 Ocak 1995’te kurulan eğitim ve bilim emekçileri mücadelesinin gerçek örgütü Eğitim Sen’in  23. Mücadele yılının kutlandığına vurgu yapıldı.  Demir, açıklamasında Eğitim-Sen’in güçlü bir mirasın devamı olduğunu ve savunulan ilke ve değerlerin, mücadele azim ve kararlılığın 23 yılda asla değişmediğinin altını çizdi.

‘OHAL’E  RAĞMEN KARARLILIKLA….”

Çocuklar ve öğrencilere verdikleri  sözden asla vazgeçmediklerini ve onlara onurlu bir gelecek bırakmanın sorumluluğunu omuzlardan düşürmediklerini kaydeden Demir açıklamasında şu ifadelere kullandı “23 Ocak 1995’te tüm yasak ve engellemelere rağmen başlattığımız onurlu yürüyüşümüzü, giderek ağırlaşan OHAL koşullarında yaşanan tüm haksız ve hukuksuz uygulamalara rağmen onurla, dirençle ve kararlılıkla sürdürüyoruz. Eğitim Sen’in tarihi, eğitim ve bilim emekçilerinin yüz yıllık mücadele tarihidir. Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS), Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER), Eğit-Der, Eğitim-İş, Eğit-Sen, Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) sürecinden aldığı gelenek üzerinden inşa edilmiştir. Eğitim Sen, mücadele tarihimizin birikimlerinden öğrenerek her türlü baskı ve engellemeye rağmen, geçmişinden devraldığı mücadele değerlerini koruyarak geleceğe taşımaya çalışmıştır. Eğitim ve bilim emekçilerinin tarihi, aynı zamanda aydınlık bir gelecek, insanca bir yaşam ve demokratik Türkiye için yürütülen mücadelenin tarihidir. Eğitim Sen, eğitim ve bilim emekçilerinin eğitimde ve toplumsal yaşamda oluşturulmak istenen zifiri karanlığı yırtan fiili mücadelesi sonucunda okullarda, üniversitelerde, eğitim kurumlarında inşa edilmiş bir mücadele örgütüdür. Eğitim Sen eğitim ve bilim emekçilerinin sesi, taleplerinin takipçisi olarak mücadeleci kimliğinden ödün vermeden 23 yılı geride bırakmıştır.”

‘DEMOKRASİ MÜCADELESİNİN DE ÖZNESİ’

Eğitim Sen’in, mücadele tarihinde sadece sendikal hakların değil, aynı zamanda demokrasi mücadelesinin de öznesi olduğunu ifade eden Demir, “Faşizme, her türlü baskı ve tehdide, anti-demokratik uygulamalara ve ülkedeki her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmiştir” diyerek şöyle devam etti “ Eğitim Sen’in mücadelesi aynı zamanda, düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanması, farklı kimlik ve kültürlerin kendilerini özgürce ifade edebildiği, kamusal alanda kendisini temsil edebildiği gerçek anlamda laik ve demokratik bir Türkiye’nin yaratılması mücadelesidir. Eğitim Sen’in mücadele tarihi diğer bir yönüyle de, emeğin kazanılmış haklarının ortadan kaldırılmasına, eğitimde yaşanan ticarileştirme ve eğitimi dinselleştirme uygulamalarına, her türlü güvencesiz, esnek ve angarya çalışma uygulamaları üzerinden çalışma yaşamının tamamen güvencesiz hale getirilmesine, kadınlar ve çocuklara yönelik her türlü şiddet ve istismara karşı mücadelenin tarihidir.”

‘BASKILAR GİDEREK ARTMAKTA, AMA GÜÇLÜYÜZ ÖRGÜTLÜYÜZ’ 

Eğitim Sen’in, karanlığa karşı aydınlığın, eşitsizliklere karşı adaletin, baskılara karşı demokrasinin, cinsiyet ayrımcılığına karşı kadınların, savaşa ve şiddete karşı her zaman yaşamın ve barışın savunucusu olduğunu dile getiren Demir, Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu sürece dikkat çekerek “Ağır ekonomik ve siyasal baskı koşullarında siyasi görüşü, cinsiyeti, inancı, etnik kimliği, hatta yaşam tarzı açısından iktidarın potansiyel tehdit olarak gördüğü eğitim ve bilim emekçileri ve onların örgütlü gücüne yönelik baskılar giderek artmaktadır. Ülkede adım adım inşa edilen olağanüstü rejim koşulları, başta eğitim alanı olmak üzere, günlük yaşamın her alanını kuşatmış durumdadır. Mücadele tarihimiz boyunca iktidarların her türlü baskı, sürgün ve soruşturmalarına karşı, özellikle 15 Temmuz sonrasında gerçekleşen hukuksuz ihraçlar ve açığa almalar, örgütlü mücadelemizi hedef alan her türlü hukuksuz girişim karşısında ‘Birlikte Güçlüyüz, Eğitim Sen’de Örgütlüyüz!’ şiarıyla, içinden geçmekte olduğumuz zorlu süreci atlatacağımıza olan inancımız tamdır. Eğitim emekçilerinin 100 yılı aşan mücadele geleneğinin Türkiye’deki tek gerçek temsilcisi olarak, 23. mücadele yılımızı kutlarken, geçmişten bugüne savunduğumuz ilke ve değerlerimizi geleceğe taşımak için bütün gücümüzü seferber edeceğimize söz veriyoruz.”diye konuştu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim