Misafir
6,1726
5,4076
224,45
ÜYE GİRİŞİ

Kuraklık gıda fiyatlarını vurabilir

Kuraklık tehlikesi her geçen gün artarken Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, yeterli yağışların gerçekleşmemesi durumunda gıda fiyatlarında büyük artışların yaşanabileceğini söyledi.

Kuraklık tehlikesi her geçen gün artarken Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, yeterli yağışların gerçekleşmemesi durumunda gıda fiyatlarında büyük artışların yaşanabileceğini söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Kuraklık tehdidiyle kapımıza dayanırken barajlar alarm veren seviyelere geriledi. Bu durum en çok çiftçiyi endişelendirirken  Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, yeterli yağışların gerçekleşmemesi durumunda gıda fiyatlarında büyük artışların yaşanabileceğini söyledi. Kuraklık beklentisiyle stoklama da oluşabileceği uyarısı yapan Altındağ, “Şu anki mevsim şartlarına göre kurak bir zaman geçiriyoruz. Şubat ayıda böyle geçerse kuraklık kapımızda diyebiliriz. Önümüzdeki en büyük gösterge Şubat ayı olacak. Eğer bu kötü durum gerçekleşirse gıda fiyatlarında büyük bir artış yaşanması mümkün. Gıdalarda ki bu fiyat artışı sadece sulama kısıtlığının sebep olacağı rekolte düşüklüğünden kaynaklanmayacaktır. Ürün fiyatların yükseleceği beklentisiyle yapılacak stoklama da etkili olabilir. İnşallah yağışlar gerçekleşir, topraklarımız ve barajlarımız suya doyar. Çiftçilerimiz herhangi sorun yaşamaz” dedi.

DON RİSKİ ÇOK YÜKSEK

Mevcut iklim koşullarında don riskinin daha da arttığını belirten Altındağ, “Şuan hava şartları normalin üzerinde seyrediyor. Aralık ve Ocak aylarında yağması gereken yağışların Şubat ayında yağması bekleniyor. Yani iklimin bir ay kayması söz konusu. Bu da soğukların Nisan ayına sarkmasına neden olur ve zirai don riskini hiç olmadığı kadar yükseltir. Eğer böyle bir afet ile karşılaşılırsa bölgemizde yetişen üzüm, erik, kiraz, badem gibi ne kadar meyve varsa hepsini etkileyecektir. Bu da gıdalarda fiyat artışına sebep olur”diye konuştu.

ÜZÜMDEKİ ARTIŞIN SEBEBİ STOK DURUMU

Son günlerde Kuru üzümde yaşanan fiyat artışlarını değerlendiren Altındağ, şunları söyledi “Kuru üzüm fiyatlarında son günlerde yaşanan fiyat artışlarında bu kuraklık beklentisi değil stoklarda kuru üzümün kalmaması neden oldu. Dünya piyasalarında ve ABD gibi ülkelerde afetlerin olması, Ortadoğu’daki karışıklıklar İran gibi. Bunlarda etken oldu.”

ÇİFTÇİLER BUNDAN FAYDALANAMADI

Altındağ, “Çiftçimiz bu fiyat artışından faydalanamadı. Yüzde 10-15 gibi bir üzüm kaldı ellerinde. Çiftçimiz borçlarını ödemek için ucuz olsa da hasattan sonra satmak zorunda kaldılar. Elinde herhangi bir sermayesi olmadığı için çiftçiler bu zararı yapıyor. Bizim en büyük amaçlarımızdan biri ilk hasat zamanı malın öldürülmemesi, değerinin düşürülmemesi. Onun için müdahale alım kurumlarının bu devrede hızlı çalışması ve finansör depoculuk çiftçilere yardımcı olacaktır”görüşünde bulundu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim