Misafir
6,051
5,3258
213,62
ÜYE GİRİŞİ

Artık sit değil!

Üç yıl önce 30 milyon 450 bin liraya satılan Beyazfil binası, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Kararı ile sit alanı olmaktan çıkarıldı.

Üç yıl önce 30 milyon 450 bin liraya satılan Beyazfil binası, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Kararı ile sit alanı olmaktan çıkarıldı.

HÜLYA KILINÇ

Manisa’nın sembol binası önümüzdeki aylarda yıkılacak. İhaleye çıkarıldığı dönem büyük tartışmalara neden olan Manisa’nın sembolü durumundaki Beyazfil binası, Ağustos 2014 tarihinde 30 milyon 450 bin lira bedelle İstanbul’da faaliyet gösteren Teksan Brode Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ'ye satılmıştı. Uzun yıllar Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu’na hizmet veren binanın satışının iptal edilmesi için kamuoyu oluşturulmaya çalışılmış, ancak etkili olamamıştı.

İZMİR RED ETTİ,  ANKARA KABUL ETTİ

Kentsel Sit alanı içinde kalan ve birinci grup taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen Beyazfil binasının  bu tescilini kaldırmak için Teksan Brode Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 5 Mayıs 2017 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na  yaptığı başvuru, 9 Haziran 2017 tarihli karar ile red edildi. Firma bu kez kez Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na başvurarak karara itiraz etti. Firmanın talebi ve İzmir Bölge Kurulu’nun kararını değerlendiren Yüksel Kurul, 15 Kasım 2017 tarihinde verdiği kararla Beyazfil binasının tescilini kaldırarak sit alanı olmaktan çıkardı.

‘KAMU MALI ZARARA UĞRATILDI’

Manisa’nın sembolü haline gelen Beyazfil’in sit alanından çıkarılması Manisalılar tarafından da tepkiyle karşılandı. Manisalılar, sit alanında bulunan binanın, bir firmaya ihale edildikten sonra sit alanından çıkarılması işleminin,  kamu malını zarara uğratmaktan başka bir açıklamasının olamayacağını savundu. Beyazfil binasının önümüzdeki aylarda yıkılarak, yerine alışveriş merkezi veya iş hanları yapılması öngörülüyor. 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim