Misafir
6,0869
5,3612
215,01
ÜYE GİRİŞİ

Kuaförde gelin başına izin yok!

Baro ve Kuaförler’den çocuk geline karşı işbirliği

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu ve Manisa Berberler ve Kuaförler Odası, kuaförde 18 yaşından küçüklere ‘gelin saçı ve damat tıraşı’ yapılmaması için proje başlattılar.

SARE KURTULAN

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu ve Manisa Berberler ve Kuaförler Odası işbirliğiyle, ‘Bu işyerinde 18 yaşından küçüklere gelin başı yapılmaz’ ve ‘Bu işyerinde 18 yaşından küçüklere damat tıraşı yapılmaz’ afişlerinin, kuaför ve berber camlarına asılıp, farkındalık oluşturması için proje başlatıldı. Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Gözde Pasin’in, komisyon ve Manisa Berberler ve Kuaförler Odası tarafından düzenlenen basın açıklamasında, çocuk istismarına ‘dur’ demek ve yasal zemin düzleminde buluşabilmek adına, tüm kuaförlere 18 yaş altındaki çocuklara gelin başı ve damat tıraşı yapmamaları konusunda çağrıda bulundu. Manisa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Bartu, ‘Çocuk evliliklerine her daim karşı duruşumuzu gösterdik. Şimdi de gelin başının ve damat tıraşının çocuklara yapılmayacağı konusunda proje başlatmış olmaktan, onur ve gurur duyuyoruz’ dedi. Şu an için Manisa’nın Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerindeki kuaför ve berberler ile iletişime geçtiklerini ve destek gördüklerini vurgulayan Manisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, Manisa’nın diğer ilçelerindeki kuaför ve berberlerle de temas halinde olduklarını ve onların da projelerine destek vereceklerini düşündüğünü ifade etti.

‘TÜM ÜLKEDEKİ ÇOCUK EVLİLİKLERİNE DİKKAT ÇEKMEYİ AMAÇLIYORUZ’

‘Evrensel Çocuk Hakları Sözleşmesi ve iç hukukumuzdaki düzenlemelere göre 18 yaşını tamamlamamış herkes çocuktur’ diye konuşan Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Gözde Pasin, yasalardaki birkaç istisna hariç, herkesin 18 yaşını doldurunca reşit olabildiğinin altını çizdi. Türkiye’de evlilik yaşının bilimsel verilerle belirlenmeye çalışıldığını ifade eden Pasin, Medeni Kanun’un 124’üncü maddesini hatırlatarak, ‘Kadın ve erkekler için 16 yaşından küçükler hiçbir şekilde evlenemezler. 7 yaşını doldurmuş kişiler ise ancak yasal temsilcilerinin izniyle evlenebilirler’ dedi. Türkiye genelinde olduğu gibi, Manisa’da da çocuk evliliklerinin yaşandığının altını çizen Pasin, hayata geçirdikleri proje ile yalnızca Manisa’daki değil, tüm Türkiye’deki çocuk gelinlere ve çocukların gelin saçlarını, damat tıraşını yapan kuaför ve berberlere dikkat çekebilmek istediklerine vurgu yaptı. Düzenlenen basın açıklamasının ardından, Manisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Gözde Pasin ve Manisa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Bartu, sembolik olarak bir berbere ve bir kuaföre, ‘Bu işyerinde 18 yaşından küçüklere gelin başı yapılmaz’ ve ‘Bu işyerinde 18 yaşından küçüklere damat tıraşı yapılmaz’ afişlerini astılar.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim