Misafir
6,082
5,3557
214,74
ÜYE GİRİŞİ

‘Teknolojide Türkçe ile Dünya’ya hakim olunur’

​​​​​​​TDED Manisa Şubesi tarafından düzenlenen ‘Türkçe Dil Yılı’ etkinliğinde, Türkçe’nin teknoloji ile buluşturulmasıyla, Dünya’ya hakim olunabileceğinin altı çizildi.

TDED Manisa Şubesi tarafından düzenlenen ‘Türkçe Dil Yılı’ etkinliğinde, Türkçe’nin teknoloji ile buluşturulmasıyla, Dünya’ya hakim olunabileceğinin altı çizildi.

SARE KURTULAN

Türk Dili ve Edebiyatı Derneği (TDED) Manisa Şubesi tarafından 2017 yılının ‘Türkçe Dil Yılı’ ilan edilmesi dolayısıyla, AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ öncülüğünde, etkinlik düzenlendi. Manisa'da görev yapan Türkçe ve edebiyat öğretmenleri ile akademisyenlerin davetli olarak katıldığı etkinlik, Manisa Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel, ‘Dilimiz Türkçe ama etrafımıza baktığımızda maalesef ki özellikle 1900’lü yılların başından itibaren teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte, Türkçe’nin ciddi anlamda sıkıntılar yaşadığını görüyoruz’ diye konuştu. Çoğunlukla Türkiye’deki işyerlerine ve çocuklara, Türkçe’de yer almayan ve birtakım etkilenmelerle konan isimlere dikkat çeken Yüksel, Türk dilinin korunmasının, Türkçe isimlerin konmasının yanı sıra, teknoloji üreterek de sağlanmak zorunda olduğunu savundu. Türkiye’nin, kendi silahını ve kendi aracını üretmek konusunda önemli girişimlerde bulunduğunun altını çizen Yüksel, ‘Sanayi Müsteşarlığı Organizasyonu, bir helikopter üretti ve yerli helikopterimizin adı ‘Atak’ oldu’ şeklinde konuştu. ‘Atak’ kelimesinin öz Türkçe bir kelime olduğuna vuru yapan Yüksel, ‘Eğer dilinizi teknoloji ile birlikte yurtdışına götürürseniz, Dünya’ya hakim olursunuz’ dedi. ‘Türk dili bizim her şeyimiz’ diyen Yüksel, Türkiye’de Türkçe dilinin öneminin vurgulanması adına gerçekleştirdikleri etkinliği ‘garip’ bulduğunu da ifade etti.

 ‘TÜRKİYE’Yİ, DİLİMİZ KORUYABİLİR’

TEDD Manisa Şube Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ dizelerini hatırlatarak, Türkiye’yi vatan haline getiren kişilerin de, Türkçe öğretmenleri olduklarını savundu. 16 yıllık AK Parti tarihinde, meclis kürsüsünde en çok konuşma yapan milletvekili olduğunu vurgulayan Özdağ, ‘Ben irticalen konuşmayı severim. Mecliste de, Türkiye’nin gerek sosyal, gerek siyasi birçok önemli meselesinin konuşmasını ben gerçekleştirdim. Baki kalan bu kubbede hoş bir seda olmaya çalıştım, gücüm yettiği kadar’ şeklinde konuştu. Siyaseti yalnızca baraj, köprü yol, okul ve hastane yapmak olarak değerlendirmediğini belirten Özdağ, ‘Barajlar yaparsınız, yollar yaparsınız, organize sanayi bölgeleri yaparsınız. Sonra oraları kendi insanınız içerisinden olan ama PKK ya da illegal örgüt mensubu olan kişilerden korumaya çalışırsınız. İşte burada bir sorun vardır’ dedi. Türkiye’nin korunması için dile ve kültüre’ ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Özdağ, ‘Edebiyata, sanata, piyese, şiire, hikayeye, folklorumuza, halk oyunlarımıza, bindallılarımıza, al yazmalarımıza, asker uğurlamalarımıza, düğünlerimize ve manilerimize ihtiyacımız var’ diye konuştu. Özdağ, Türkiye’nin korunmasının sağlanması için, Türk kültürünün, Türkçe ile dile getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. ‘Türkiye’yi dilimiz koruyabilir’ diyen Özdağ, ‘Kültür aynı zamanda kriz çözebilme sanatıdır. Eğer büyük devletseniz büyük krizleri rahat çözersiniz’ şeklinde konuştu.

‘DİL, SONRADAN YAPILAMAZ DA, BOZULAMAZ DA’

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, dilin sonradan yapılamayacağını ve bozulamayacağını savundu. Türk dili ve Türk edebiyatı öğretmenlerine, Türkçe’yi yaşattıkları için teşekkürlerini sunan Güvençer, ‘Eksikliklerimize, yapmamız gerekenlere ve hatalarımıza rağmen bizleri ve dilimizi zenginleştiren öğretmen kardeşlerimizle gurur duyuyoruz’ diye konuştu. Türkçe şiir ve manilerin seslendirildiği programda, canlı müzik eşliğinde öğlen yemeğim servis edilirken, kitap, üzüm ve mesir macunu hediyeleri de konuklara takdim edildi. Programa, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, TDED Manisa Şube Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel, Eğitim Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri ile akademisyenler katıldı.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim