Misafir
6,1091
5,3695
214,84
ÜYE GİRİŞİ

Kızılay, ‘Aşevi’ gibi çalışıyor

Türk Kızılayı Manisa Şubesi Başkanı Cemal Kahraman, 2017’de Manisa’da bin 500 kişiye yemek, bin 142 aileye kurban eti, 750 aileye de gıda yardımında bulunduklarını bildirdi.

Türk Kızılayı Manisa Şubesi Başkanı Cemal Kahraman, 2017’de Manisa’da bin 500 kişiye yemek, bin 142 aileye kurban eti, 750 aileye de gıda yardımında bulunduklarını bildirdi.

SARE KURTULAN

Türk Kızılayı’nın, ‘Alan el ile veren el köprüsü’ olduğunun altını çizen Türk Kızılayı Manisa Şubesi Başkanı Cemal Kahraman, Türk Kızılayı’nın aşevi bulunmadığı halde, 2017 yılında Manisa’da, bin 500 kişiye yemek, bin 142 aileye kurban eti, 750 aileye de gıda yardımında bulunulduğuna dikkat çekti. ‘Türk Kızılayı bünyesinde, özellikle Manisa Şubesi’ne girenler ne aç ne de boş çıkar’ diye konuşan Kahraman, 2017 yılındaki 400 bin TL’lik bütçelerinin tamamını, ihtiyaç sahipleri için kullandıklarını ifade etti.

SADECE BAYRAMLARDA DEĞİL, YILIN 12 AYI SOFRALARDALAR

2017 yılında, Türk Kızılayı Manisa Şubesi olarak, Ramazan ayında Manisa Şehzadeler ve Yunusemre Belediyeleri ile işbirliği içerisinde çalışarak bin 500 kişiye yemek verdiklerini belirten Kahraman, Kurban Bayramı için ise, toplamda 258 adet kurbanlığın vekaletini alıp, aldıkları kurbanlıkların etlerini bin 142 aileye ulaştırdıklarına vurgu yaptı. Kahraman, 258 adet kurbanlığın 93 tanesinin Türkiye içerisinden vekaletle verildiğini, 165 tanesinin ise yurtdışından vekaletle verildiğini dile getirerek, ‘Kurbanlıklar, yurtdışında, ülkemize göre daha ucuz fiyatlarla satıldığından, yurtdışından kurbanlık vekaleti vermek isteyenler daha fazla oluyor. Bizler de, yurtdışından vekaletle verilen kurbanlıkları, özellikle Orta Avrupa ülkelerindeki yardıma muhtaç ailelere ulaştırıyoruz’ dedi. Türk Kızılayı Manisa Şubesi’ne vekalet verilen kurbanlıkların yalnızca Kurban Bayramı’nda tüketilmediğinin altını çizen Kahraman, geliştirdikleri sistem sayesinde, kurbanlık etleri ‘kuşbaşı ve kavurma’ olarak konserveler şeklinde hazırlayıp, yılın 12 ayı boyunca ihtiyacı olan sofralara ulaştırdıklarına dikkat çekti. ‘Kızılay her zaman mazlumun ve fakirin yanında, ihtiyaç sahibinin de başucundadır’ diyen Kahraman, ‘Bin 142 kişiye dağıttığımız konserve kurban etlerinin haricinde, 750 aileye de gıda kolisi yardımında bulunduk’ diye konuştu. KİPA’da açtıkları stantlara, hayırseverler tarafından 459 adet gıda kolisi yardımı yapıldığını vurgulayan Kahraman, ‘Manisa Kızılayı standımıza gıda kolisi yardımında bulunanlar adına, ihtiyaç sahibi ailelere kolilerini ulaştırıyoruz’ şeklinde konuştu. Türk Kızılayı’nın işleyişini gördüğünden beri, kendi şahsi yardımlarını da Kızılay aracılığı ile gerçekleştirdiğini ifade eden Kahraman, Türk Kızılayı’nın işlerini dört dörtlük yaptıklarının ve herkesin ulaşamayacağı yerlerdeki ihtiyaç sahibi ailelere ulaşabildiklerinin altını çizdi.

400 BİN TL’LİK BÜTÇE İHTİYACI OLANLAR İÇİN KULLANILDI

Kahraman, Türk Kızılayı Manisa Şubesi’nin, 2017 yılındaki 400 bin TL’lik bütçesinin tamamını kullanmasıyla, birçok sosyal yardım kuruluşunun önüne geçmiş olduğuna vurgu yaptı. ‘Yardım için doğru adresin Kızılay olduğuna inanıyorum’ diyen Kahraman, geçmiş yıllara göre artan bütçeleriyle, daha çok ihtiyaç sahibine, mağdur kişilere ve öğrencilere yardımda bulunabildiklerinin altını çizdi. Kahraman, Manisa’daki sığınmacıları belirlediklerini ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi ile işbirliği yaparak 750 sığınmacıya kavurma ve kuşbaşı et yardımı gerçekleştirdiklerini belirtti. ‘750 sığınmacının sofrasına et ulaştırmak, Türkiye için fevkalade büyük bir rakamdır’ diyen Kahraman, Türk Kızılayı Manisa Şubesi Kadın Kolları Gönüllüleri ve Celal Bayar Üniversitesi Gençlik Kolları Gönüllüleri ile birçok kişiye giysi yardımı yaptıklarını da vurguladı. ‘Kadın ve genç gönüllülerimiz, 2017’de toplam bin 568 kıyafet yardımı gerçekleştirdiler’ diyen Kahraman, bin 568 kıyafetin 453’ünün kullanılmamış, bin 115’inin ise ikinci el olduğunu ifade etti. Kahraman, ‘Sadece sosyal yardım değil, yardımın her türlüsünü gerçekleştiriyoruz’ diyerek, 2017 eğitim-öğretim yılının 8 ayı boyunca, 26 öğrenciye her ay 300 TL’lik burs verdiklerini açıkladı. Kahraman, verdikleri bursların Türk Kızılayı Manisa Şubesi olarak, tüm Türkiye’ye örnek teşkil etmesi gerektiğine dikkat çekti.

‘BİR KİŞİYİ BİLE SEVİNDİREBİLİRSEK, AKŞAM EVE HUZURLU GİDİYORUZ’

Türk Kızılayı Manisa Şubesi’nin, Türkiye içerisinde önemli ölçüde farkındalık oluşturulan ve destek gören bir şube olduğunu vurgulayan Kahraman, 2017’de Türk Kızılayı Manisa Şubesi’ne yapılan bağışın, 30 bin TL civarında olduğunu ifade etti. Kahraman, Manisa şubesi olarak, ihtiyaç sahiplerine 100 bin TL’lik de nakdi yardımda bulunduklarının altını çizdi. Türkiye’nin sıklıkla çeşitli doğal afetlerle karşılaştığını dile getiren Kahraman, ‘Örneğin, yangın mağduru kişi, yangın raporunu ve fakirlik belgesini bize getiriyor. Biz, bu belgeleri gördükten sonra, o kişiyi ne maddi olarak, ne de manevi olarak yalnız bırakmıyoruz. O kişiye giysi, yiyecek ve içecek yardımı yapıyoruz’ diye konuştu. Kahraman, doğal afetten etkilendiğini kendilerine belgeleyen kişilerin durumunu Türk Kızılayı Ankara Merkezi’ne bildirerek, o kişinin evindeki temel ihtiyacı olan fakat afetten zarar görmüş eşyalarının temin edilmesini sağladıklarına vurgu yaptı. Kahraman, ‘Gönüllü olarak çalışıyoruz ve yoruluyoruz. Ama bir kişiyi bile sevindirebilirsek, akşam eve huzurlu gidiyoruz. İnsanların gözünde gördüğümüz o sevinç, bütün yorgunluğumuzu alıyor ’ şeklinde konuştu. Manisa Şehzade Konutları’ndan, Türk Kızılayı Manisa Şubesi’ne ev verildiğini belirten Kahraman, evden gelen kira gelirleri ile de, bütçelerinin gitgide artmış olduğunun altını çizdi.

‘TÜRK KIZILAYI MANİSA ŞUBESİ, FARKINI ORTAYA KOYUYOR’

Türkiye’de, Türk Kızılayı Manisa Şubesi’nin, gerek sosyal yardımlarda, gerek de kan alımında farkını ortaya koyduğunu vurgulayan Kahraman, Manisa şubesindeki üye sayısının 205 olduğuna dikkat çekti. Yalnıza şubede çalışan 5 kişinin maaşlı olarak görev yaptığının altını çizen Kahraman, “11 kişilik yönetim kurulumuz, 25 kişilik kadın kollarımız ve 60’a yakın üniversiteli gencimiz, gönüllü olarak Manisa’da görevler yapıyor”dedi. Kahraman, ‘Kızılay’ın 7 temel ilkesi; insancılık, tarafsızlık, bağımsızlık, birlik, evrensellik, ayrım gözetmeme ve hayır kurumu niteliğidir. Türk Kızılayı’nda mühim olan şey, insandır’ şeklinde konuştu. Türkiye’nin 81 ilinde, 700’ü aşkın şube ile Türk Kızılayı’nın çalışmalarını ara vermeden sürdürdüğüne dikkat çeken Kahraman, Kızılay’ın ‘huzurun yeri’ olduğunu ve Türk Kızılayı Manisa Şubesi’nin kapılarının her daim herkese açık olduğunu vurguladı.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim