Misafir
6,1091
5,3695
214,84
ÜYE GİRİŞİ

17 elektik santrali kurulacak

17 elektik santrali kurulacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Manisa’da 17 enerji santralinin kurulumuna izin verdi. Buna göre; 1 termik,2 baraj, 4 güneş, 1 rüzgar ve 9 jeotermal santrali kurulacak.

TUNAY AKTAŞ

Enerji tüketimi giderek artan Türkiye’de ihtiyacı karşılamak ve dışa bağımlılığı azaltmak için yatırımlar sürüyor. Türkiye’de bu yatırımların odağında olan illerden biri de Manisa olurken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 17 enerji santrali daha yapımına onay verdi. Böylelikle 35 santrale sahip olan Manisa yeni yatırımlar sonunda 52 elektrik üretim noktasına ulaşacak.

EN GÜÇLÜSÜ TERMİK OLACAK

Yapılacak enerji santralleri; 9 adet toplam 316 megawatt kurulu güce sahip jeotermal , 1 adet 10 megawatt kurulu güce sahip rüzgar, 4 adet toplam 9 megawatt kurulu güce sahip güneş, 2 adet toplam 27 megawatt kurulu güce sahip hidroelektrik ve 1 adet toplam 460 megawatt kurulu güce sahip termik santral projesi olarak dağılıyor.

JEOTERMALE KARŞI ÇIKILIYOR

Manisa’nın Alaşehir bölgesinde 4’ü 2020 yılına kadar olmak üzere 9 adet jeotermal enerji santrali kurulması planlanıyor olması tarım sektörü temsilcilerini tedirgin ediyor. Manisa Ziraat Mühendisleri Odası ve Alaşehir Ziraat Odası, jeotermal kuyularının tarım arazilerine zarar verdiği gerekçesiyle bu santrallere karşı çıkıyor. Tarımın geleceği için jeotermal yerine güneş enerjisine odaklanılması gerektiği belirtiliyor.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim