Misafir
6,1091
5,3695
214,84
ÜYE GİRİŞİ

Jeotermal sektöründe 3. sıradayız

Jeotermal sektöründe 3. sıradayız

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in başkanlığında yapılan toplantıda Manisa’daki Jeotermal enerji kaynakları tüm yönleriyle değerlendirildi.

HABER MERKEZİ

Manisa Valiliği Brifing Salonunda yapılan toplantıya Vali Mustafa Hakan Güvençer’in yanı sıra Vali Yardımcısı ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanı Ünal Çakıcı, Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun, DSİ 2. Bölge Müdür Yardımcısı Abdul Kasım Sarımehmet, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Kaya ve ilgili personeller katıldı.

MANİSA JEOTERMALDE 3.SIRADA

Toplantıda, Türkiye’nin Jeotermal sektörünün 1038 megavat (MW) kurulu gücüyle dünya sıralamasında 4. sırada, Manisa’nın da 167 MW kurulu gücüyle Türkiye’de 3. sırada olduğu belirtildi. Manisa’da yaklaşık olarak 250 jeotermal kuyu bulunduğu, bunların yaklaşık yarısının bin 500 metreden daha derinde olduğu kaydedildi. Türkiye’nin en derin jeotermal kuyusunun 4 bin 300 metre ile Alaşehir Soğukyurt’ta, en sıcak ikinci kuyusunun da 287°C ile Alaşehir Köseali’de bulunduğu dile getirildi.

KONUT VE SERA ISITMASINDAN TURİZME

Manisa genelinde son 1 ayda özel sektöre ait 15 MW kurulu güce sahip santralin de devreye alınması ile birlikte toplam 7 adet Jeotermal Enerji Santralinin günümüz itibariyle elektrik üretimi gerçekleştirildiği ifade edildi. Ayrıca, Salihli’de 7 bin 292 konutun, il sınırları dâhilinde 779 dekar seranın jeotermal kaynaklar ile ısıtıldığı, toplam 6 adet termal otel ve kaplıca tesisinin turizm sektöründe hizmet verdiği bildirildi.

“ÇEVRE DUYARLILIĞIYLA DEĞERLENDİRİLMELİ”

Vali Güvençer, Manisa’nın tarım ve sanayi yanında alternatif enerji kaynakları ile de adından söz ettirdiğini belirterek, tarım ve sanayinin göz ardı edilmeden ülke kaynaklarının çevre duyarlılığı ile en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.   

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim