Misafir
6,082
5,3557
214,74
ÜYE GİRİŞİ

‘KHK’ların OHAL ile hiç ilgileri yok’

‘KHK’ların OHAL ile hiç ilgileri yok’

Ankara’da düzenlenen 36.Baro Başkanları Toplantısı’na katılan Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, ‘Son çıkartılan KHK’ların OHAL gerekçesi ile hiçbir ilgileri yoktur’ dedi.

HABER MERKEZİ

Ankara’da düzenlenen 36.Baro Başkanları Toplantısı’na katılan Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, ‘Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ancak ilan edilen OHAL gerekçesi doğrultusunda çıkarılabilir. Oysaki son çıkarılan KHK’ların OHAL gerekçesi ile hiçbir ilgisi yoktur’ diye konuştu. FETÖ/PYD terör örgütü ile hukuki mücadele verilmesi gerektiğine dikkat çeken Arslan, Manisa Barosu olarak, teröre karşı verilen mücadelenin yanında ve arkasında olduklarını vurguladı. Arslan, ‘696 Sayılı KHK, sadece 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasındaki vatandaşlarımıza yönelik ve yalnızca kanunla TBMM tarafından düzenlenebilecek bir genel af veya sorumsuzluk getirmekle kalmamış, geleceğe yönelik olarak da, vatandaşlara, ‘suç işleme özgürlüğü’ olarak anlaşılabilecek mutlak bir ceza ve tazminat sorumsuzluğu getirmiştir’ dedi.

‘OHAL, TERÖRLE MÜCADELEYİ SEKTEYE UĞRATIYOR’

Manisa Baro Başkanı Ali Arslan’ın da katıldığı, 36. Baro Başkanları Toplantısı’nda, ‘OHAL KHK’ları ve devletin güç kullanma yetkisini sivillere devreden 696 sayılı OHAL KHK’sı Hakkında Olağanüstü Baro Başkanları Toplantısı Sonuç Bildirgesi’ açıklandı. OHAL’in, terörle ve darbeye kalkışanlarla mücadele amacının dışına çıktığının savunulduğu bildirgede, OHAL’in derhal kaldırılması gerektiği açıklandı. Türkiye Barolar Birliği’nin, hukuk çerçevesinde, terörle mücadeleyi her daim desteklendiğinin ifade edildiği bildirgede, ‘OHAL bu haliyle, terörle mücadeleyi sekteye uğratmaktadır. Çünkü Türkiye’nin demokratik görüntüsüne ağır zarar vermektedir’ denildi. Bildirgede, Anayasa’ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olmasına rağmen, OHAL ile ilgisi olmayan binlerce düzenlemenin, OHAL KHK’ları yoluyla yapıldığı vurgulandı. Hangi konuların kanunla, hangilerinin KHK ile düzenleneceğini Anayasa’nın belirlemesi gerektiğini belirtilen bildirgede, KHK ile düzenlenen konulara Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu’nun karar verdiği ve bu durumun TBMM’nin yetkilerinin fiilen elinden alınması anlamına geldiği anlatıldı. Milli iradenin, 696 Sayılı KHK ile bir kez daha yok sayıldığını ifade eden bildirgede, ‘tek tip elbise’ düzenlemesinin, ‘sanıkların savunma hakkının ağır şekilde ihlal edilmesi’ anlamı taşıdığının altı çizildi. Bildirgede, ‘Darbe teşebbüsünün devamı niteliğindeki eylemler ne demektir? Kim, neye göre bunu tespit edecektir? Barışçıl bir protesto eylemini 15 Temmuz’un devamı niteliğinde diye yorumlayıp temel haklarını kullanan insanlara saldıran, öldüren, darp eden gruplar olur ise, bu suçlular, bu maddenin kendilerine bu hakkı verdiğini sanacaklardır’ denildi. Tatilde olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplanarak, 696 Sayılı KHK’yı ‘milli bir mesele’ olarak ele almaları gerektiğini belirten Baro Başkanları, halkı bilgilendirmeye devam edeceklerini ve KHK konusunun takipçisi olacaklarını vurguladılar.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim