Misafir
6,0479
5,3
213,24
ÜYE GİRİŞİ

‘KHK, hukuk devletinin idamıdır’

‘KHK, hukuk devletinin idamıdır’

CHP Manisa İl Emek Bürosu Temsilcisi Bektaş Kılınç, ‘KHK’nın 121. maddesi, hukuk devletinin idamıdır; ‘terörle mücadele’ adı altında suç işleyenlere ceza verilmeyecek demektir’ dedi.

SARE KURTULAN

CHP Manisa İl Emek Bürosu Temsilcisi Bektaş Kılınç, CHP eski İl Başkanı Halil Tokul ve CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Zerrin İşnel ile birlikte, CHP Manisa İl Başkanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdiği toplantıda, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ve taşeron işçilere kadro verilmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Düzenlenen toplantıda, KHK’nın 121. Maddesinin ‘cezasızlık hükmü’ içeren bir madde olduğuna dikkat çeken Kılınç, 121. maddede, ‘Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakmaksızın 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket edilen kişi hakkında, ceza verilmez’ denildiğinin altını çizdi. ‘Açıkça söylüyoruz ki, KHK’nın 121. maddesi, hukuk devletinin idamıdır’ diye konuşan Kılınç, ‘Bu madde ile birileri, ‘Ben terörle mücadele ediyorum’ diyerek suç işlerse buna ceza verilmeyecektir. Bu madde, iktidar eli ile sivil silahlı çete kurma maddesidir’ diye de ekledi. AKP’nin, Türkiye’yi bir ateşin içine atma çabasında olduğunu savunan Kılınç, AKP’yi, KHK’nın 121. maddesi gibi ‘tehlikeli’ uygulamalardan vazgeçmeye çağırdıklarını ifade etti. ‘Türkiye 17 aydır bir darbe bildirisi olan OHAL KHK’larıyla yönetilmektedir. AKP iktidarı Türkiye’yi darbeyle yönetmeye alışmıştır’ diyen Kılınç, darbenin sağladığı ‘imkanlar’ sayesinde, iktidarın ‘darbe bağımlısı’ olduğunu iddia etti. Kılınç, AK Parti’nin niyetinin, bir sonraki seçime kadar Türkiye’yi OHAL şartlarında yönetmek olduğunu düşündüğünün altını çizdi.

‘AKP MİLYONLARIN UMUDUYLA OYNAMIŞTIR’

‘Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmesinde, CHP’nin yıllardan bu yana sürdürdüğü mücadelenin büyük etkisi vardır’ şeklinde konuşan Kılınç, taşeron işçilere kadro verilmesi ile ilgili olarak çıkartılan KHK’nın ise, eksik, gedik ve anayasaya aykırı şekilde düzenlenmiş olduğuna dikkat çekti. Taşeron işçilerle ilgili çıkartılan KHK’nın işçileri böldüğünü, ayrıştırdığını ve haksızlık yarattığını vurgulayan Kılınç, ‘OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar, sadece OHAL süresi içinde geçerlidir. Ancak taşeron işçilerle ilgili konu süreklidir’ diye konuştu. Diğer birçok KHK gibi, taşeron işçilerle ilgili KHK’nın da ‘meclisten geçirilmemesi’ halinde hukuksal sorunlar doğacağını vurgulayan Kılınç, taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin KHK aracılığı ile yapılmasının, işçilerin hak aramasının önüne geçebilmek için olduğunu öne sürerek, Anayasa Mahkemesi’nin KHK’ları incelemeyeceğini ilan etmesinin hatırlanması gerektiğini dile getirdi. Kılınç, ‘AKP ‘oldu-bitti’ ile milyonların umuduyla oynamıştır’ diyerek, KHK düzenlemesi yapılırken işçilerin, konfederasyonların, sendikaların ya da işçi derneklerinin fikirlerinin alınmamış olduğunun altını çizdi. ‘CHP olarak bizim ve sendikaların ortak talebi ayrımsız şartsız kadro verilmesiydi. Ancak bu talep karşılanmadığı gibi, işçiler arasında ayrım yapılmıştır’ diye konuşan Kılınç, bazı kurumlardaki taşeron işçilere kadro hakkı verilirken, bazılarına verilmemiş olduğuna vurgu yaptı. Kılınç, ‘26 özel bütçeli kuruluş ve 26 Kamu İktisadi Teşebbüsü dışarıda bırakılmıştır. Bu ayrımın mantıklı hiçbir izahı yoktur’ dedi ve ‘Birçok işçi bugün kadro alacağını düşünürken, yarın gerçeği öğrenecek, umutları yıkılacaktır. Kadroya alınacak işçilere sınav ve güvenlik soruşturması yapılacaktır’ diye de ekledi. ‘AKP iktidarında sınav demek, torpil demektir’ diyen Kılınç, iktidar ile bağlantılı tanıdığı olmayanların ve mezhebi, memleketi ve siyasi görüşü iktidara ters düşenlerin sınavlarda eleneceği iddialarında bulundu. Kılınç, geçmişe yönelik 10 yıllık alacağını mahkeme yoluyla kazanmış bir işçiye, ‘ya alacağını alırsın, ya da kadroda kalırsın’ deneceğini öne sürerek, ‘Bunun adı emekçiye şantajdır’ şeklinde konuştu. İşçilerin, alındıkları kurumlardaki toplu sözleşmelerden yararlanamayacaklarını, aynı işi yapan kişiler arasında ücret ve hak farklılıkları olacağını ve bu durumların işçiler arasında çatışmaya ve sosyal ayrımcılığa sebebiyet vereceğini vurgulayan Kılınç, KHK’nın getirdiği ‘ayrımcılığın’ ahlaki ve vicdani olmadığını dile getirdi.

‘İŞÇİLERE VE EMEKÇİLERE, SOL BAKIŞ AÇISI SAHİP ÇIKACAK’

Kılınç, ‘Bu sistemde birileri hızla büyürken, birileri de aynı hızla küçülmektedir. Özellikle asgari ücretle çalışan emekçi işçilerimiz, açlığa mahkum edilmektedir’ diye konuştu. Türk halk içerisinde gözle görülür maddi ve sosyal eşitsizlikler olduğuna dikkat çeken Kılınç, ‘Türkiye’deki eşitsiz durum, Dünya için de geçerli. Birileri trilyonlarla oynarken, Sudan’da ve Afrika’da insanlar açlıkla boğuşmaktadır’ dedi. Kılınç, herkesin aynı şartlarda yaşaması ve ayrımcılığın yok edilmesi gerektiğini savunarak, ‘Hem Türkiye’de, hem de Dünya’da, işçiler ve emekçiler örgütsüz durumdalar ve bu durum onlara kendilerini ‘garip’ ve yalnız hissettiriyor. Bu kapsamda, Dünya genelinde, işçilere ve emekçilere sahip çıkacak olan, onlara yalnız ve ‘garip’ olmadıklarını hissettirecek olan, sol bakış açısıdır’ şeklinde konuştu. 24 Aralık 2017 itibari ile de kongrelerini tamamladıklarını ifade eden CHP eski İl Başkanı Halil Tokul ise, CHP Manisa olarak demokrasi adına güzel bir sınav verdiklerini ve kazanan kişilerin hep yanlarında olduklarını vurguladı.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim