Misafir
6,0888
5,3632
214,16
ÜYE GİRİŞİ

Mesir’in şimdi de helvası yapıldı

Mesir’in şimdi de helvası yapıldı

Mesir’in çayı, lokumu derken şimdi de helvası yapıldı. Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, bu yıl 478.’si kutlanacak olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali öncesinde, tanıtıma katkı sunmak için Mesir’i tahin helvası ile buluşturduklarını söyledi.

(İHA) - Bu yıl 478’incisi gerçekleştirilecek olan ve UNESCO’nun "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası" listesinde bulunan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali öncesinde Mesir’in yeni ürünü çıktı. Geçmiş yıllarda lokum çeşitleri ve çayı yapılan Mesir şimdi de Mesirli tahin helvası olarak piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. 
Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Yavuz Sultan Selim’in eşi Ayşe Hafsa Sultan’ın yakalandığı amansız hastalığı iyi eden ve 41 çeşit baharattan yapılan şifalı Mesir macunu bu yıl geleneklere uygun olarak 478’inci kez Sultan Camii'nin minare ve kubbelerinden halka saçılacak. Geçmiş dönemlerde macunun yanında çayı ve lokum çeşitleri yapılan Mesir’in şimdi de helvası yapıldı. Uzun uğraşlar sonucu uygun kıvamı bularak ilk ürünleri çıkaran Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneğinde yeni ürünün tanıtımı yapıldı.
2018 yılında 478'incisi gerçekleştirilecek olan Manisa Mesir Macunu Festivaline yeni bir ürünle girmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, “478’inci Mesir Festivalimiz 2018 senesinde yine Mart ayında başlayacak ve 24-29 Nisan tarihleri arasında festivalimiz kutlanacak. 60 yıldan beri geleneği sürdürmeye gayret eden derneğimiz çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiriyor. Esas gelenek ürünümüz Mesir macunu fakat son yıllarda artık gelişen çağımızda hem piyasaya uymak için hem de vatandaşlarımıza, çocukların, yaşlıların Mesir’i yiyemeyen vatandaşlarımız için geçmişte birkaç ürünle takviye yapmıştık. Geleneksel Mesir macununun haricinde çayını yapmıştık yine macunun içinde bulunan 41 çeşit baharatla çayı buluşturmuştuk. Çok güzel ve olumlu tepkiler almıştık satışı devam ediyor. Onun haricinde lokumunu yapmıştık. Lokum da Türkiye’nin bir değeri, baharatla uyuşan bir ürün olacağını düşünmüştük ve lokumunu yapmıştık.

41 Çeşit Baharat Tahin Helvasında Buluştu

Bu ürünümüz de satışta olan, Mesir macunumuza destek veren, Mesir’i ve Manisa’yı tanıtan ürünler. Arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız çalışmalar sonucunda bu yıl tekrar yeni bir ürünle halkımıza hizmet vermek için tahin helvasını Mesir’le buluşturduk. Tahin helvası da kış aylarında çok fazla tüketilen, kış aylarında sıcak tutan bir ürün. Tahin helvasını da yüzde yüz şekerden yaptık ve içinde yine geleneğe uygun olan 41 çeşit baharatımızı aynı şekilde tahin helvasıyla buluşturduk. Bu tanıtımdan sonra satışa sunacağız” dedi.

TİCARİ KAYGI YERİNE TANITIM ÖN PLANDA
Dernek olarak yeni ürünler çıkarırken ticari bir kaygı yerine Manisa ve Mesir’i tanıtmayı ve baharatın uyuşabileceği ürünler çıkarmayı amaçladıklarını kaydeden Tanık, şunları söyledi: 
“Buradaki amacımız biz bunu ticari olarak düşünmüyoruz. Baharatın uyuşabileceği ürünlerde çeşit gamımızı, ürün gamımızı fazlalaştırarak dolayısıyla Manisa’nın tanıtımına katkı sağlamasını umuyoruz. Yaptığımız çalışmalar bundan ibaret.”
MESİR MACUNU’NDA ŞU BAHARATLAR YER ALIYOR: 
“Karanfil, yenibahar, zencefil, galanga, karabiber, kırım tartar, kişniş, havlican, kebabe, hindistan cevizi, anason, hıyarşenbe, sakız, safran, ud-ül kahar, çöpçini, hardal, portakal kabuğu, tarçın, mirsafi, iksir, çivit, meyanbalı, kalemi barit, tiryak, sarı halile, kara halile, raziyane, kimyon, zerde çöp, tarçın çiçeği, Hindistan çiçeği, çörek otu, darı fülfül, ravent, limon tozu, kakule, sinameki, vanilya, topalak ve şeker.”
 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim