Misafir
6,1091
5,3695
214,84
ÜYE GİRİŞİ

“En büyük sorun yoksulluk ve işsizlik”

“En büyük sorun yoksulluk ve işsizlik”

Partisinin Manisa İl Kongresi öncesi konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, taşerona kadro verilmesi, tek tip kıyafet ve vatandaştan çıkan ‘en büyük sorun ekonomi’ anket sonucunu değerlendirdi. Özel, “Bu ülkenin vatandaşların ortak sorunu yoksulluktur, işsizliktir” dedi.

TUNAY AKTAŞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa 36. İl Olağan Kongresi yapıldı.  Kongre öncesinde konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, gündemdeki KHK ile getirilen yeni taşeron uygulaması, FETÖ soruşturması kapsamında tutulu bulunan sanıkların tek tip kıyafetle mahkemeye çıkartılmasına yönelik çalışmaya ve AK Parti’nin Türkiye genelinde yaptırdığı son anket ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özel, son Kanun hükmünde Kararname(KHK) ile yapılan yeni taşeron düzenlemesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Meclis tatile girince OHAL KHK’sı ile düzenlemeler geldi. Gerçi meclis açıkken de yapıyorlar, ancak bu sefer meclisin kapalı olmasını da bir fırsata çevirdiler. Bir algı yönetiyorlar. Meclis kapalı olsa da biz KHK ile yapıyoruz şeklinde. OHAL KHK’sı terörle mücadele için çıkarılır. OHAL KHK’sı FETÖ ile mücadele için çıkartılır. Çünkü aldıkları yetki o yönde. Ancak kar lastiğinden don lastiğine her şeyi KHK ile düzenleyenler en son taşeronu da düzenledi’’ diye konuştu.

“TAŞERON İŞÇİDEN VE HUKUKTAN KAÇIRILDI”

KHK ile yeniden düzenlenen taşeron uygulamasıyla işçinin yargı yolunun kapandığını dile getiren CHP’li Özel, “KHK ile sendikaların ne dediğinin bir önemi kalmadı. KHK ile belirsiz bir kapsam var, ama geçici işçiler, mevsimlik işçiler, saatlik işçiler devletin sürekli kullandığı ama statüsünü öyle ayarladığı işçiler kapsam dışında kalmıştır. Daha da fenası ‘Biz mağdur olduk. Eşitsizliğe uğradık. Hakkımızı arayacağız’ diyen işçiye yargı yolu kapandı. Bugün taşeron uygulamasında meclisten kaçırılmış. İşçiden kaçırılmış, hukuktan kaçırılmış, ‘Biz nasıl biliyorsak. Öyle yapacağız’ diyen bir uygulama var’’ dedi.

“TAŞERONA KADROYU YANDAŞA KADROYA ÇEVİRDİLER”

Yeni taşeron uygulamasında kadroya geçmek isteyen işçilere sınav ve mülakat uygulamasının getirildiğini ifade eden CHP’li Özel, bu uygulamanın ayrımcılık olduğunu söyledi. CHP’li Özel yaptığı açıklamada, “Taşeron uygulamasının KHK’daki en feci tarafı ise yazılı veya sözle sınavdır. Bu şu anlama geliyor. Taşerona kadro diye sesleniyordu işçiler, bunlar yandaşa kadroya çevirdi. Çünkü sözlü ve yazılı sınav demek. Bir mülakat yapak ya da yazılı sınav sonucunda taşeron işçiye onun kimden, neden, hangi partiden, hangi mezhepten, hangi inanç ve görüşten olduğunu sormak ve onu tetkik etmek demektir. Bu düpedüz ayrımcılıktır. Kul hakkı yemektir. Taşerona kadroda mülakat getirmek yandaşa kadro demektir. Başka bir şey demek değildir’’ dedi.

“TEK TİP KIYAFET DÜZENLEMESİNE KARŞIYIZ"
Son yayınlanan KHK'yla yürürlüğe giren ve başta 15 Temmuz darbe girişimine karışarak tutuklu yargılanan kişilere yönelik getirilen tek tip kıyafet yönetmeliği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özel, "Bu KHK sadece bunu mu yaptı? Birçok iş daha yaptı. Tek tip kıyafet getirdi. Mahkuma falan değil. Mahkemeye gidene. Mahkemeye çıkıyorsa bir kişi suçlu olduğu belli değil. Masumiyet karinesi var. Yargılama devam ederken kimin suçlu kimin suçsuz olduğunu bilemezsin. Mahkemeye çıkan herkese o bilmem ne renkli kıyafeti, tulumu giydirmek devletin gücünü gösterme değildir. Ama bugün yapılan uygulama herkesin peşinen suçlu kabul edip. Belki 10 gün sonra suçsuzluğu ispatlanacak, salıverilecek bir kişiyi o tulum içindeki fotoğrafının ömür boyunca yüzüne vurulmasını sağlayacaktır. İnsan hakları açısından, masumiyet karinesi açısından düzenlemeye CHP olarak karşıyız" ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK SORUN HER ZAMAN EKONOMİ”

CHP’li Özel açıklamasının son kısmında, AK Parti’nin son yaptığı anket çalışmasında Türkiye’nin en önemli sorununu ekonomi olarak çıkmasını da değerlendirerek, “Aslında Türkiye’nin en büyük sorunu her zaman ekonomidir. Ama terör öyle bir şeydir ki, terör bir insanlık suçudur. Cana karşı işlenen bir suçtur. Terör gündemde olduğunu insanlar dertlerini unutmaktadır. Birer birere herkesin derdi ekonomiktir. Ama terör her şeyi unutturup birinci gündem oluyor. Son dönemde terör olaylarındaki gerileme sonucunda, yeniden insanların ekonomik sorunlarının birinci maddeye gelmesi son derece olumludur. Ama burada bir gerçek var. İnsanların hepsi sorunum ekonomik diyorsa, demek ki bugüne kadar terör gündemi hükümetin özellikle 7 Haziran’da terörsüz bir Türkiye’yi 1 Kasım’a doğru giderken millet kaosu seçti deyip müthiş bir terör gündeminin önünü açması yada sıfır terörle teslim aldıkları ülkeyi 15 yılını sonunda terörün çok ciddi bir sıkıntı haline getirmesi ve teslim olmuş bir terör örgütünden devlete kafa tutan bir terör noktasına gelmesi demek ki siyah bir şal gibi halkın vatandaşın, yoksulluğunun üstünü örtmesi sesini çıkaramaması sonucunu doğuruyor”

“ORTAK SORUNU YOKSULLUKTUR İŞSİZLİKTİR”

Özel, “Biz aynı kanaateyiz. Bu ülkenin vatandaşların ortak sorunu yoksulluktur, işsizliktir, bununla mücadele etmesi gerekir. Bu konuda pozitif bir gündeminin olması lazım Türkiye’nin. 7 Haziran’a giderken, emekliye iki maaş ikramiye demiştik gündem olmuştu. Taşerona kadro demiştik gündem olmuştu. Çiftçiye destekleme, ucuz mazot demiştik, gündem olmuştu. Önümüzdeki seçimlerin pozitif gündemini CHP olarak belirleyeceğiz. Türkiye’nin gündemini belirlemeye devam edeceğiz. CHP olarak sonuna kadar vatandaşın yoksulluğunun ve çektiği sıkıntıların ortadan kalkması için yapıcı muhalefetimizi sürdürüp, günü geldiğinde iktidarda işçini, yoksulun, çiftçinin, emekçinin yüzünü güldüreceğiz’’ dedi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim