Misafir
6,1091
5,3695
214,84
ÜYE GİRİŞİ

Sarıkamış şehitlerini unutmayıp unutturmayacağız

Sarıkamış şehitlerini unutmayıp unutturmayacağız

Sarıkamış Harekatı’nın 103. yıl dönümü dolayısıyla Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü ile Sarıkamış Şehitlerini Yaşatma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen “Sarıkamış” konulu panelde “Şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız” temasının altı çizildi.

SARE KURTULAN

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü ile Sarıkamış Şehitlerini Yaşatma ve Dayanışma Derneği’nin 21 Aralık tarihinde MCBÜ Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezinde gerçekleştirdiği ‘Sarıkamış’ konulu panelde, 22 Aralık 1914’teı gerçekleşen Sarıkamış faciasında şehit düşen on binlerce asker anıldı.

 ‘BEYAZ KARI KEFEN SEÇENLERİN DESTANIDIR’

Panel moderatörü MCBÜ Rektör Yardımcısı ve MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, panelde yaptığı konuşmasında “Sarıkamış Destanı, sevdiklerinin koynunda yatmak varken, beyaz karı kefen seçenlerin destanıdır. Devletin istiklâli, milletin bağımsızlığı için yola çıkanların hikâyesidir. Bizler bu destanı sizlere, sizler de gelecek kuşaklara aktaracaksınız. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz”dedi.   

HAFIZALARDAN SİLİNMİŞTİ

MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cengiz Çakaloğlu, ”I. Dünya Savaşı’na Girerken Osmanlı Ordusunun Durumu” konulu konuşmasında, “Yakın tarihimizde bizi çok etkileyen önemli olaylar vardır. İstiklal Harbi dışında Çanakkale, Sarıkamış ve Yemen ön plana çıkan olaylardır. Sarıkamış bu kadar önemli bir olay olmasına rağmen, bu millet hafızasından silmişti. Son on yıldır Sarıkamış kamuoyunun gündemine geldi ve layıkı veçhile anılmaya başlandı. Sarıkamış’ta her aileden bir şehit verdik. Onlar bu vatanın harcını oluşturdular. Aynı şekilde bence halen üstü örtülü, kapağını açmadığımız bir yer daha var. Yemen’i de aynı şekilde gündeme getirmemiz ve bu tür etkinliklerle anmamız gerekiyor. Ordumuz çok yorgun bir orduydu, çok büyük kayıplar vermişti. Sarıkamış cephesi, Çanakkale cephesinden önce olması dolayısıyla, aslında bir yerde Kafkaslardaki durumu belirleyecektir. Bu nedenle Sarıkamış Harekâtı’nın çok önemli sonuçları vardır. Rusya’da 1917’de Bolşevik Devrimi olmasaydı işimiz çok zor olacaktı. Bu devrim bir yerde bizi rahatlatmış, Doğu Anadolu’nun günümüzde elimizde kalması sonucuyla noktalanmıştır.

30 BİN ŞEHİT, 20 BİN ESİR 17 BİN HASTA VE YARALI

Sarıkamış Harekâtı’nı sansür ve kara propaganda kıskacında ele alan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Öğün, harekâtın ilk başlarında Türk ordusunun başarılı olduğunu ifade ederek,  “Enver Paşa mağlubiyet gerçekleştikten sonra Erzurum’dan ayrılırken, 8 Ocak 1915 tarihinde yayınladığı veda mesajında mağlup bir komutan olarak değil, zafer kazanmış bir komutan edasıyla cepheye veda ediyor ve askerlerini tebrik ediyor. O zaman bizim müttefiklerimiz Almanlar ve Avusturyalılardı. Onlar da basınlarında bu sözde zaferi propaganda mevzusu haline getirdiler. Almanya’da ve Avusturya’da Sarıkamış zaferi çok heyecanla kutlandı.” dedi.

Sarıkamış’ta savaş bitene kadar yenilgiye uğrandığını hiç kimsenin yazamadığını belirten Prof. Öğün, ancak savaş bittikten hemen birkaç gün sonra, ilk defa 14 Kasım’da Âtî Gazetesinde savaşa katılan bir binbaşının “Sarıkamış hezimeti taşıyor” başlığındaki yazısında bunu bir cinnet olarak nitelendirdiğini ve can kaybının 60 bin olduğunu ifade ettiğini söyledi. Kayıtlara dayanarak Türk Ordusunda 30 bin şehit, 20 bin esir, 17 bin hasta ve yaralı olduğunu, ayrıca Müslüman köylere dağılan askerlerimizin olduğunu belirtti.

ZAFERLER GİBİ SARIKAMIŞ GİBİ FELAKETLER DE ROMANLAŞTIRILMALI

MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Nemutlu,  Sarıkamış faciasının Türk romanında nasıl yer aldığı ile ilgili konuştu. Nemutlu “Sarıkamış felaketinin halktan gizlenmesinden dolayı bu elim hadisenin edebiyata geç yansıdığını ve bu konulu romanların geç tarihlerde yazılmaya başlandığını söyler. Bunun sebebi de seferberlik ilan edildiğinde Tanin Gazetesi hariç bütün gazetelere askeri sansür uygulanmasıdır. Askeri sansür 11 Haziran 1918’de kaldırılır ancak Sarıkamış Harbi’ne uygulanan sansür kaldırılmaz. Sarıkamış Harbi Harbiye Nezareti’nin savaşla ilgili her türlü yayına uyguladığı sansürle yıllarca halktan gizlenir. Dileğimiz Türk tarihinin bütün zaferleri ve Sarıkamış gibi felaketlerin güçlü sanatçıların elinde, estetik yönleri zengin, nitelikli bir şekilde romanlaştırılması, şiir haline gelmesi ve yine güçlü yazar ve oyuncularla tiyatro sahnelerine taşınması, usta senarist ve oyuncularla beyaz perdelere yansıtılmasıdır” dedi.

‘ENVER PAŞA’NIN İYİ ASKER OLMADIĞI ELEŞTİRİLERİ’

MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Harika Nüfuçu Durgun ise, Sarıkamış’ı motif olarak bir yan figür alan romanlar üzerine konuştu. Sarıkamış üzerine yazılan romanlara değinen Durgun “Bu romanlarda her zaman Enver Paşa’nın başarısızlığı vurgulanmıştır. Hakan Gezik’in 2005 yılında kaleme aldığı “Buz Yarası” isimli romanında da işgal altındaki Doğu Anadolu Bölgesi anlatılır. Ayrıntılar düşünülmeden, ihtiyaçlar temin edilmeden, gerekli hazırlıklar yapılmadan girilen Sarıkamış Harbi’nin sonuçları da ne yazık ki kötü olmuştur. Savaş sadece bozgun eylemi ile bitmemiş, yıllarca sürecek olan problemleri de beraberinde getirmiştir. Bunlar esaret, Rusların Doğu Anadolu’yu işgal etmesi ve Ermeni çetelerinin zulmüdür. Sarıkamış Harbi’ne yer veren romanlarda Enver Paşa’nın genel olarak iyi bir asker olmayışı eleştirilmiş, Rusların ve Ermenilerin zulümlerine yer verilmiştir. Özellikle Attila İlhan’ın “Gazi Paşa” romanında Enver Paşa bir roman kişisi olarak yer almış ve kendisini bir nevi aklamaya çalışmıştır da diyebiliriz. Bu romanların, verdikleri mesajlar bakımından yeni nesillerin yetişmesinde etkili olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim