Misafir
6,0888
5,3632
214,16
ÜYE GİRİŞİ

Cildinize sevgi gösterin

Cildinize sevgi gösterin

Cilt sağlığının önemli isimlerinden Dermatoloji ve Kozmetoloji  Uzmanı Dr. Oğuz Tosun, insanın kendiyle barışık olmasının rahatsızlıklarının giderilmesinde kaçınılmaz olduğu ve cildini, çocuğunu sever gibi sevmesi gerektiğini söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Günümüzün temel sorunlarından stres ve karamsarlığın cildi ciddi şekilde etkileyebildiğini belirten Dermatoloji ve Kozmetoloji Uzmanı Dr. Oğuz Tosun, özellikle sedef ve egzama gibi rahatsızlıklarının ardından psikolojik durumun yattığını belirtti. Anne karnında derinin ve beyin dokusunun aynı yerden geliştiğini ifade eden Tosun, o nedenle ileriki yaşlardaki sorunların ikisini birden etkilediğini söyledi.

SEN HUZURSUZSAN O DA HUZURSUZ

Tedavide cilt sorunlarından şikayet etmek yerine onlarla ilgilenmenin seçilmesi gerektiğini belirten Tosun, “İnsanlar sedef gibi ciltle ilgili sorunlarının geçip geçmeyeceğini sorunca şunu diyorum: Çocuğundan kurtulmayı düşünür müsün diye sorduğumda hayır cevabını veriyorlar. Çocuğunuzun adı sedef veya başka hastalık. Anne karnında deri ile beyin dokusu aynı yerden gelişiyor. O nedenle ileriki yaşlardaki sorunlar ikisini birden ilgilendiriyor. Psikolojik olarak bir şey olduğunda deri etkileniyor. Sen huzursuzsan o da huzursuz”dedi.

POZİTİF VE MUTLU OLMAK ÖNEMLİ

Tosun, “Ciltle ilgili sorunların tedavisinde en önemli konu o rahatsızlığın sevilmesi. İnsanlar daha önce başaramadığı tedavilerden sonra iyileştikleri görünce şaşırıyorlar. İyileşmenin 2 nedeni var burada. Birincisi rahatsızlığında barıştın, ikincisi ise insanlar; anamız, babamız, dedemiz hastaneye yatmış diye  seni el üstünde tutuyorlar. Bunun için iyileşiyorsun. Pozitif ve mutlu olmak çok önemli”diye konuştu.

DÜNYADA BÖYLE BİR KURAL YOK

Mükemmeliyetçi bir yapıda olmanın insana zarar verebileceğini söyleyen Tosun, “İnsan kendiyle barışık olmalı. Özellikle sedef ve egzama hastaları kendileriyle barışık değildir. Mükemmeliyetçidir, her şeyi kafasına göre olmasını ister.  Ben yapıyorsam sende yapacaksın der. Ama dünyada böyle bir kural yok”dedi.

CİLT ÖNEMLİ VE EN BÜYÜK ORGANIMIZ

Sabırla ve severek hareket edilmesi gerektiğini belirten Tosun, şunları söyledi “Cilt rahatsızlıklarının gideriminde her gün bakımının ve tedavisinin yapılası gerekiyor. Rahatsızlık geçse bile bunu sürdürmeniz gerekiyor. Dişini fırçalamazsan, yediklerine dikkat etmezsen dişin çürür mü? Çürür. Dişini her gün fırçalıyorsun. Gözlerin rahatsız diye her gün her dakika gözlük takıyorsun. Cildine de böyle sahip çıkman gerekiyor. Neden sahip çıkmayacaksın, cildin üvey evlat mı? 2 kere süreyim krem geçsin, bir daha da olmasın diye bir şey yok. Cilt bizim çok önemli ve en büyük organımız. İyi bakmak gerekiyor. 3 S kuralını unutmayın. Sabırla, severek, sürekli.”

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim