Misafir
6,0479
5,3
213,24
ÜYE GİRİŞİ

Desteklemeleri çiftçi belirleyecek

Desteklemeleri çiftçi belirleyecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Kaya, Milli Tarım Projesi kapsamında hayata geçirilen havza bazlı üretim modelinde desteklenen ürün listesinin çiftçilerden gelen isteğe göre güncellenebileceğini söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Milli Tarım Projesi kapsamında 2017 yılı itibariyle tarımsal faaliyet yapılan her ilçe bir tarım havzasına dönüştürdüğünü ifade eden Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Kaya, ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi-sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli 21 ürün, 1 milyardan fazla verinin yer aldığı Karar Destek Sistemi sonucunda 2017 üretim yılı için ilçe bazında dağılımı Bakanlık tarafından belirlendi. Tarımsal desteklemeler olarak ele aldığımızda her ilçe kendi başına bir havza kabul edildi. Ülkemizde; buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, patetes, kuru soğan, soya fasulyesi, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı ve yem bitkileri olmak üzere 21 ürün destekleme kapsamına alındı. İlimizde ise; buğday, yem bitkileri, zeytinyağı, arpa, mısır, mercimek, nohut, ayçiçeği, pamuk, çavdar ve tritikale destekleme kapsamına alındı” dedi.

ÇİFTÇİ VE İLÇE MÜDÜRLÜKLERİ TALEP EDEBİLİR

Milli kaynakların verimli kullanılması daha verimli kullanılacağını belirten Kaya, “Bu uygulama  tarım havzalarında çiftçilerin ekecekleri ürünlere yasak getirilmesi gibi algılanmamalıdır. Çiftçi istediği ürünü ekmekte serbesttir ancak desteklemelerden faydalanmak istiyorsa havzasına uygun ürünlerden yetiştirmek zorundadır. Bu model, üreticinin havzasına uygun üretimde bulunduğundan dolayı birim alanda alacağı ürün ve destek miktarı artacağı için çiftçiler için daha avantajlıdır. Bu şekilde milli kaynaklarımız daha verimli kullanılmış olacaktır. Havza bazında belirlenen ürünler çiftçilerden ve tarım ilçe müdürlüklerinden gelen taleplere göre güncellenebilmektedir” ifadelerini kullandı.

ÜZÜM İÇİN DESTEK UMUDU

Manisa’da üzümün destekleme kapsamına alınmaması geçtiğimiz yıl sert biçimde eleştirilmişti. Tarım ilçe müdürlüklerinden ve çiftçilerden gelen talepler doğrultusunda desteklenen ürünlerin güncellenebilecek olması en çok zor durumda olan üzüm üreticilerini ilgilendiriyor. Her yıl daha da zorlaşan ekonomik şartlarda üretim yapmaya çalışan çiftçiler üzüme prim desteği talebiyle gelecek yıl destekleme kapsamında yer alabilecek.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim