Misafir
6,0471
5,3258
213,35
ÜYE GİRİŞİ

KESK, ‘OHAL kaldırılsın’

KESK, ‘OHAL kaldırılsın’

KESK Manisa Şubeler Platformu, OHAL ile birlikte, yasama, yürütme ve yargının işlevsizleştirildiğini ve OHAL’in kaldırılması gerektiğini savundu.

SARE KURTULAN

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla, Olağanüstü Hal’in (OHAL)’in kaldırılması gerektiğini vurguladı. Demokratik bir ülkede yasama, yürütme ve yargının birbirinden bağımsız olması gerektiğine dikkat çeken KESK, Türkiye’de OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yasama, yürütme ve yargının tek elde toplandığını savundu. ‘Saray fermanlarının geçerli olduğu yeni bir rejim inşa edilmek isteniyor’ diye açıklama yapan KESK, OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nun bunun en somut örneği olduğuna dikkat çekti. 2 Ocak 2017’de kurulan OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nun, çalışma usul ve esaslarını belirleyen yönetmeliğin 7 ay sonra çıkartıldığına vurgu yapan KESK, komisyonun aceleyle kuruluşunun nedeninin, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM) Türkiye’nin tekrar denetim sürecine dahil edilmek istenmemesi olduğunu iddia etti. KESK, ‘Anayasa Mahkemesi’nin KHK’ları denetleme yetkisinin olmadığı şeklindeki hukuki olmayan kararıyla, gözler dosyaların yığıldığı AİHM’ye çevrilmişti. İktidar, AİHM’yle danışıklı şekilde kurduğu komisyonla, iç hukuk yollarının tükenmediği gerekçesine sığınmış oldu ve komisyonun kurulmasını gerekçe göstererek, kendisine gelen en az 25 bin dosyayı iade etti’ dedi. KESK, AKP’nin ihraç ettiği kamu çalışanlarının mağduriyetlerini gidermek gibi bir gaye taşımadığını ileri sürdü.

‘OHAL İNCELEME KOMİSYONU’NDAN SONUÇ ALMAK İMKANSIZ’

KESK, OHAL İnceleme Komisyonu’nun hala bir başkanı olmadığına ve sadece 7 üyeden oluştuğuna dikkat çekerek, ‘15 Temmuz darbe girişimi sonrası en az 140 bin kamu emekçisi hakkında işlem yapılmış, 113 binden fazlası ihraç edilmiştir’ şeklinde konuştu. Yüzlerce derneğin, vakıf üniversitelerinin, gazetelerin, televizyonların, radyoların, haber ajanslarının, yayınevlerinin, dağıtım kanallarının, sendikaların, konfederasyonların, özel sağlık kuruluşlarının ve özel öğretim kurumlarının kapatıldığına ve mal varlıklarına el konulduğuna vurgu yapan KESK, komisyonun davaları sonuçlandırmasının on yıllar alacağını savundu. ‘Siyasi iktidarın baskılarının zirve yaptığı bu dönem, komisyonun emekçilerin aleyhine karar almasına yol açacak’ diye konuşan KESK, ‘Öte yandan Komisyonun hala bir karar almamış olması ve mağduriyetlere ilişkin yapılan başvurular ortada iken siyasi iktidar, sonuçları beklemiyor. Hazine Müsteşarlığı eliyle kapatılan kurumların mal varlıklarına el koymaya devam ediyor’ diye de ekledi. Komisyonun vereceği olumsuz kararlar için sadece Ankara’da iki mahkeme bulunduğunu ifade eden KESK, ‘Yıllarca komisyon kararını beklememizin istendiği yetmezmiş gibi yılları bulacak mahkeme süreçleri dayatılmaktadır’ şeklinde konuştu. KESK, gerçekleştirdiği açıklamada, OHAL kaldırılıncaya, KHK’lar ise iptal edilinceye kadar, mücadelelerine devam edeceklerinin altını çizdi.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim