Misafir
6,0471
5,3258
213,35
ÜYE GİRİŞİ

Başpolis amir mi memur mu?

Başpolis amir mi memur mu?

Emniyet-Sen eski yöneticilerinden Ali Özaydın, FETÖ nedeniyle itibarını kaybeden Başpolisliğin, kimi zaman amir, kimi zaman memur yerine konarak, haksızlığa sebep olunduğunu ifade etti.

SARE KURTULAN

Emniyet-Sen eski yöneticilerinden Ali Özaydın, 2011 yılında uygulanmaya başlanan başpolislik rütbesine sahip olmuş ve görevine halen devam eden 6 bin 5 yüz polisin,  komiser yardımcısı ya da ilk kademe memur olarak, yeniden görevlendirilmesi gerektiğini savundu. Başpolislik rütbesinin, komiser yardımcısı rütbesinin altı, ilk kademe memur rütbesinin ise üstü olduğunu vurgulayan Özaydın, ‘Başpolisler bir gün amir, bir gün memur, kendi biriminde memur, ek göreve gittiğinde amir, bir müdüre göre amir, diğer bir müdüre göre memur olarak görülüyor’ dedi. Başpolislik sınavlarının yalnızca 2011 yılında yapıldığını ifade eden Özaydın, FETÖ’nün başpolislik rütbesini kabullenemediğine dikkat çekti. Özaydın, FETÖ’nün Başpolislik rütbesi gibi yönetici konumundaki bir rütbeyi, ‘kendi elinde tutamadığı için’, elinden geldiğince itibarsızlaştırdığının altını çizdi. Başpolislik rütbesinin, kanun hükmünde kararnameler ile düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapan Özaydın, mevcut Başpolislik rütbesinin hiyerarşiye ve disipline büyük oranda zarar vererek ve çalışma barışını bozarak, emniyet teşkilatına ve başpolislere yönelik büyük bir haksızlığa sebep olduğunu savundu.

‘FETÖ’NÜN BAŞPOLİSLİĞİ İSTEMEDİĞİNİN KANITI, 15 TEMMUZ’DUR’

FETÖ’cü müdürler nedeniyle 2013’te mesleğinden ihraç edilmiş, ancak mahkeme kararlarıyla mesleğine geri dönmüş biri olarak konuştuğunun altını çizen Özaydın, ‘FETÖ’nün başpolis rütbesini istemediğinin kanıtı, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra, emniyet teşkilatındaki emniyet müdürlerinden, komiser yardımcılarına kadar, mevcut amir kadrosunun yarısından fazlasının kanun hükmünde kararnameler ile değiştirilmesidir’ diye konuştu. FETÖ’nün başpolislik rütbesini kabullenemediğini vurgulayan Özaydın, dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın da, başpolislik ile ilgili açıklamalar yapmış olduğunu ifade etti. Atalay’ın başpolislik uygulamasını ‘motivasyon arttırıcı’ olarak nitelendirdiğini belirten Özaydın, Türk Polis Teşkilatı’nda amir sayısının az olduğuna da dikkat çekti. Özaydın, ‘Sayın Atalay, yüzde 90’ı polis memuru olan polis teşkilatımızın yönetiminin zor olduğunu, 10 polis memuruna 1 amir düşmesi gerekirken, Türkiye’de 35 polis memuruna 1 amir düştüğünü açıklamıştı’ diye konuştu. Başpolislik ile, ‘ara kademe yöneticiliğinin’ hedeflenmiş olduğunun altını çizen Özaydın, Başpolislerin altı ve üstü iki rütbe arasında, adeta anlamlandırılamadığına dikkat çekti.

‘SİCİL PUANI, ÜST RÜTBELERDEN DAHA YÜKSEK’

2010 yılında yayımlanan kanundan sonra, ‘kıdemli Başpolis memuru’ ve ‘Başpolis memuru’ olarak iki rütbe çıkartıldığını belirten Özaydın, 2011 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği sınavla, 10 bin polisin, Başpolis olarak göreve başladığını ifade etti. Özaydın, 2011’den sonra bir daha Başpolislik sınavı yapılmadığına dikkat çekti. Başpolislik olabilmek için zorunlu görülen sicil notunun 90 ve üstü olduğuna vurgu yapan Özaydın, ‘Başpolislik sınavının yapıldığı 2011 yılında, Başpolisliğin bir üstü kademede yer alan komiser yardımcılığı için 60 ve üstü puan isteniyordu’ diye konuştu. Özaydın, Başpolislerin şu an emniyet teşkilatının ‘zencileri’ konumunda olduklarının altını çizerek, emniyet teşkilatının ve siyasilerin acilen Başpolislik rütbesine son vermeleri gerektiğini savundu.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim